Пенсії під загрозою? Навіщо бойовики "ДНР" блокують українські виплати
Закриті пункти пропуску, пандемія, повна ізоляція та невдовзі відсутність пенсій. Угруповання «ДНР» може позбавити жителів непідконтрольних територій українських соціальних виплат. Навіщо їм це потрібно, розбирався «Східний варіант».
Проблеми з виплатами
Бойовики ДНР та ЛНР закрили КПВВ на лінії розмежування під приводом захисту від коронавірусу. Наразі пункти пропуску працюють лише щопонеділка та щоп'ятниці. І те не всі, і те не завжди. Бойовики можуть перекрити рух будь-якої миті. Усі жителі тимчасово непідконтрольних Україні територій уже восьмий рік у заручниках ситуації. Особливо страждають пенсіонери.
Щоб отримати свої гроші, необхідно виїхати на підконтрольну територію. Зробити це зараз не так просто — перетнути КПВВ практично нереально. Водночас ватажок угрупування ДНР Денис Пушилін у своїх заявах звинувачує Україну в невиплаті пенсій жителям ОРДЛО.
Пенсії чекають
Загалом мешканцям окремих районів Донецької та Луганської областей не виплатили 5,32 млрд гривень пенсій. Такі цифри озвучила міністерка з питань реінтеграції Ірина Верещук. За її словами, гроші накопичуються на банківських рахунках і ніхто, крім власників, скористатися ними не може.
Раніше, щоб одержати невиплачену пенсію, треба було звернутися до суду.
З нового року має запрацювати нова система виплат. Заборгованість можуть отримати переселенці та ті, хто відмовився від довідки ВПО. Хто прописаний та/або живе на підконтрольній території.
Пенсійний фонд виплачуватиме заборгованість частинами починаючи з 2022 року. Щомісяця виплачуватимуть кошти у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, але не більше суми заборгованості (близько 2000 гривень).
Правозахисники рекомендують: перевіряйте себе у списках на отримання заборгованості вже зараз. Виплати будуть проводитись тим, хто включений до переліку станом на 1 січня цього року. Тобто якщо ви потрапите до списку після 1 січня 2022 року, то пенсійний борг вам почнуть виплачувати вже 2023 року.
Читайте також “Ощадбанк” та ОРДЛО: що буде з пенсіями українців в окупації?
Ізоляція від України
Відтепер угруповання «ДНР» перевірятиме та контролюватиме пільговиків щодо отримання пенсії на підконтрольній території України. У разі виявлення таких, пенсію «ДНР» буде анульовано. Про це повідомив співзасновник Східної правозахисної групи Павло Лисянський.
За його словами, ті пенсіонери, які довго не знімали нараховану ДНР допомогу, мають підтвердити документально, що вони не виїжджали на територію, підконтрольну Києву. Якщо протягом трьох місяців банківські картки, на які нараховувалася пенсія ДНР, не використовувалися, то гроші анулюються безповоротно. При цьому у банкоматах на окупованій території грошей немає, а деякі зовсім відключені.
Чому ж зараз ухвалено таке рішення? На думку правозахисника, є кілька причин.
«Їм невигідно, щоб українські громадяни їхали отримувати пенсію самостійно. Бойовикам потрібно, щоб місцеві користувалися їхніми центрами конвертації. Це коли приходите в донецький або луганський центр, віддаєте свою карту і тоді вам переводять у готівку виплати. Це коштує 15–20%. На цьому заробляють», — розповідає Лисянський.
Як наголошує Павло, банківська система в ОРДЛО не працює. Щоб зняти гроші, треба їхати до іншого міста. Але в будь-якому разі вона в тебе лишається. Нині цього хочуть позбавити.
«Друга причина: їм потрібно, щоб люди не виїжджали на територію України, бо там вони бачать на власні очі зміни. Дороги ремонтують, КПВВ є, а в ОРДЛО все блокується. А ось люди похилого віку, які вірили в “ЛНР” та “ДНР”, не мають доступу до інформації. Залишається лише сарафанне радіо. Після поїздки враженнями діляться. Цього окупантам не треба», — каже Павло Лисянський.
За даними правозахисника, на непідконтрольних територіях вже є випадки блокування банківських карток.
«У мене є випадок, коли бабуся мінімальну пенсію отримує. Якщо вона піде до конвертаційного центру, у неї з 1000 гривень залишається 800 гривень. При цьому треба із селища до Луганська доїхати. А українську пенсію їй не перераховували, для цього треба в Україну приїхати та витратити цілу купу грошей. Двояка ситуація», — підкреслює Лисянський.