"Ощадбанк" & ОРДЛО: що буде з пенсіями українців в окупації?
Ощадбанк знову продовжив картки переселенцям. Але лише до 1 січня 2022 року. В уряді запевняють, що пенсії нараховуватимуться і після цього терміну, але щоб отримати гроші, потрібно приїхати до відділення та отримати нову картку. В умовах карантину для більшості жителів ОРДЛО це неможливо. Чим викликано таке рішення та який є вихід?
Понад півтора року бойовики блокують КПВВ на Донбасі. З початку пандемії мешканці тимчасово окупованих територій опинилися у заручниках. Особливо важко це вплинуло на пенсіонерів. Люди не можуть виїхати до підконтрольних українській владі міст, щоб отримати свої виплати та переоформити банківські картки.
Рішення банку
У зв'язку з карантинними обмеженнями Ощадбанк автоматично продовжував термін дії банківських карток. Але зараз там заявили, що роблять це востаннє. Прострочені платіжні картки працюватимуть до кінця року, а вже з 1 січня їх заблокують. Забрати нові можна буде особисто у відділенні в узгоджений час.
Як пояснив заступник директора департаменту електронної комерції та платіжних коштів Ощадбанку Дмитро Баштовий, автоматичне продовження було короткочасним заходом.
На його думку, мешканці ОРДЛО мали достатньо часу отримати оновлені карти — всі області України неодноразово перебували в «зеленій» зоні, карантинні заходи не передбачали обмеження транспорту, всі банківські відділення працюють у штатному режимі.
Також в Ощадбанку наголосили, що вимога тільки піде на користь мешканцям окупованих територій.
«Рішення ухвалене задля безпеки громадян, які змушені перебувати на тимчасово окупованих територіях. Адже є інформація про нерідкі випадки негуманного присвоєння третіми особами карток та зняття коштів не верифікованими особами», — повідомили в установі.
Справді, є ті, хто користувався ситуацією. За поточний рік СБУ виявила понад тисячу фактів нарахувань пенсій та соцвиплат жителям окупованої частини Луганської області, померлим у період пандемії.
«Виплати померлих отримували їхні родичі, серед яких і представники незаконних формувань, і “чиновники ЛНР”. Кошти, які нараховувалися “мертвим душам” на картки, вони переводили в готівку через так звані “фінансові центри”. Значний відсоток від цих незаконних операцій надходив до “бюджету” окупаційної влади у вигляді “податків”», — рапортує СБУ.
Нарахування виплат скасовано, довідки переселенців померлих анульовані. Таким чином до бюджету повернулося понад 10 млн гривень.
Тому в Міністерстві з питань реінтеграції хочуть до 1 січня активізувати роботу з ідентифікації пенсіонерів, насамперед тих, хто має довідку переселенця, але насправді проживає в ОРДЛО і довго не виїжджає на контрольовану територію.
На пенсії це не вплине
Водночас пенсії мешканцям тимчасово окупованих територій продовжать нараховувати, навіть якщо термін дії картки вже скінчився. Але щоб зняти гроші, потрібно все ж таки перевипустити банківську картку.
Раніше заступник міністра з питань реінтеграції Ростислав Замлинський в ефірі «Радіо Свобода» запевнив: виплати лежатимуть на рахунках доти, доки пенсіонери самі не зможуть перетнути КПВВ та переоформити картки.
«Ніхто не скасовує зарахування на рахунок людині цих коштів. А скористатися вона зможе, коли прийде та отримає цю картку. Як тільки громадянин отримає нову карту, неважливо, чи це буде в лютому, чи березні, він зможе скористатися своїм банківським рахунком, і туди з періодичністю зараховуватимуться гроші», — каже Замлинський.
Але поки всі КПВВ закриті й виїхати особисто за новою карткою неможливо. В крайньому разі доводиться виїжджати через Росію, тільки далеко не всі мають на це кошти. Тих, хто зможе, Держприкордонслужба обіцяє не штрафувати. Але потрібно довести, що причина виїзду гуманітарна.
Якщо термін дії картки закінчується або закінчився, на телефон має прийти смс-повідомлення із зазначенням, що людина повинна прийти у відділення.
Змінити вказану в розсилці дату та час можна кількома способами:
- через офіційний сайт «Ощадбанку»;
- у чат-боті «Ощадбанк» додатків Telegram або Messenger;
- в контакт-центрі за безплатним номером телефону — 0 800 21 08 00.
А поки що на пенсіонерів з ОРДЛО у відділеннях банку в Донецькій області чекають понад 123 тисячі перевипущених карток. Такі дані озвучила начальниця обласного управління Ощадбанку Світлана Івенко. Найбільше банківських карток очікують на своїх власників у Волновасі, Костянтинівці, Покровську, Слов'янську, Бахмуті, Маріуполі та Краматорську. Загалом, станом на 1 жовтня, в області 264,5 тисячі пенсіонерів-ВПО.
Що кажуть юристи
У зв'язку з карантинними обмеженнями БФ «Право на захист» постійно вів переговори з пенсійним фондом, Міністерством реінтеграції та «Ощадбанком» про те, що пенсіонери, які проживають на непідконтрольній території, не можуть проходити ідентифікацію та зняти гроші готівкою через закриті КПВВ. Нинішнім рішенням банку правозахисники здивовані.
«Раніше рішення “Ощадбанку” було прив'язане до карантину та рішення Кабінету міністрів про продовження карантину та його припинення. Тим більше в постанові КМУ передбачено, що поки діють карантинні обмеження, виплати тривають і не блокуються. Не можуть бути ухвалені будь-які рішення, які порушують права людей на соцзахист, на пенсії чи створюють такі умови», — пояснює координаторка з адвокації БФ «Право на захист» Еліна Шишкіна.
У такому разі, на думку юристки, мають бути внесені зміни до карантинної постанови Кабінету міністрів. Але таких змін немає. Чинне законодавство каже, що карантин триває, дія карток триває і, відповідно, жодних перешкод та обмежень у користуванні картками бути не повинно.
Тому таке рішення Ощадбанку про те, що нібито це останнє продовження карантину і більше такого не буде, йде врозріз з постановою Кабміну і виглядає нелогічним в даній ситуації. Тому що таке рішення створює додаткові перешкоди для людей, які зараз проживають на тимчасово окупованих територіях. У зв'язку з обставинами карантину, з тим, що КПВВ закриті, вони не можуть реально нічого зробити. Вони не можуть приїхати до банку фізично, щоб їм перевипустили картку», – каже Еліна Шишкіна.
Організація «Право на захист» надіслала листа голові «Ощадбанку» з проханням роз'яснити ситуацію та чи можливо прийняти інше рішення. Поки що відповіді не надійшло.
На минулому засіданні Тристоронньої контактної групи погодили розглянути продовження дії платіжних карток «Ощадбанку». Тепер така можливість не відкидається, адже люди залишилися відрізаними в окупації — бойовики, як і раніше, блокують КПВВ.