Морги в супермаркетах та братські могили. Як ОРДЛО перетворюється на цвинтар
Щоб не лякати місцевих величезною кількістю загиблих, в ОРДЛО створюють нові цвинтарі. Спеціально для «мобілізованих». Тим часом події у захопленому Маріуполі більше нагадують фільм жахів. Тіл мирних жителів настільки багато, що їх уже нема куди складати. Розповідаємо, що відбувається.
Починаючи з 2014 року на окупованих територіях «з особливими почестями» ховають загиблих бойовиків. Ліквідованим терористам, які вирізнялися особливими звірствами та жорстокістю, навіть ставлять пам'ятники. На цвинтарях біля могил загиблих членів НЗФ виставляють прапори угруповань, вішають георгіївські стрічки, на плитах пишуть позивні й таке інше.
Але зараз, коли в російсько-українській війні тільки за останні місяці гинуть тисячі, ситуація різко змінилася. Замість почестей — мовчання. Тепер смерть за батьківщину тримають у таємниці. Лави бойовиків масово поповнюють звичайними вчителями, шахтарями, слюсарями — усіма жителями окупованих територій. І так само масово всі вони гинуть.
Щоб хоч якось приховати цей факт, не викликати паніку серед людей, адміністрації угруповань заборонили ховати мобілізованих на звичайних кладовищах. Для них вирішили організувати окреме місце поховання.
Як повідомляє «Східна правозахисна група», в Антрациті, Лутугинському районі, Ровеньках та в районі Єнакієвого виділено земельні ділянки під поховання тих, хто загинув під час військової агресії проти України:
«Тіла вбитих жителів ОРДЛО, які були раніше примусово мобілізовані, заборонено ховати на загальних цвинтарях, у зв'язку з тим, що існують традиції місцевих жителів відвідувати могили своїх померлих родичів у першу неділю після Великодня, а також на православне свято Трійцю. Ці обмеження запроваджені окупантами, щоб не створювати ажіотаж серед місцевого населення», — інформують правозахисники.
Але найжахливіша ситуація в захопленому блокадному Маріуполі. За попередніми даними місцевої влади, у місті загинуло щонайменше 20 тисяч мирних жителів. Підрахувати точну кількість поки що неможливо. Серед завалів будинків досі знаходять трупи, що вже частково розклалися. Новини про це з'являються регулярно.
За даними радника легітимного мера Маріуполя Петра Андрющенка, окупанти звозять тіла до місцевих супермаркетів. Спочатку це був «Метро», тепер — «Щирий кум» у Лівобережному районі.
«Сюди росіяни звозять тіла загиблих, що вимило після спроби відновлення водопостачання та частково — ексгумованих. Просто звалюють як сміття. Катастрофічна нестача людей для поховання та потужності навіть імпровізованих моргів. Такою мірою, що в Москві розпочалася окрема рекрутингова кампанія патологоанатомів», — повідомляє Андрющенко.
Водночас на околицях продовжують копати братські могили. Їхня кількість з кожним разом дедалі більшає. За даними Петра Андрющенка, на Старокримському цвинтарі протягом місяця з'явилося 25 нових секторів траншейного типу. Тіла укладають у кілька шарів, а потім маскують табличками як індивідуальні поховання.
Загалом із середини квітня окупанти поховали у братських могилах не менше 16 тисяч маріупольців — біля селищ Старий Крим, Мангуш та Виноградне. Ще близько 5 тисяч людей було поховано комунальними службами до середини березня. Водночас під завалами, на стихійних кладовищах та у тимчасових моргах досі залишаються тисячі тіл.
«Ми оцінювали кількість загиблих маріупольців у 22 тисячі. Але все більше фактів свідчать, що наслідки злочину рашистів значно страшніші. Це потребує особливої уваги світової спільноти, як і жахливе становище місцевого населення в окупації», — зазначає мер Маріуполя Вадим Бойченко.
Масштаб всього жаху видно на цих кадрах:
У середині травня супутник зафіксував уже четверте місце масового поховання біля оточеного Маріуполя — у самому місті неподалік Центрального цвинтаря.
14 травня влада Маріуполя повідомляла, що до міськради надійшла інформація про розконсервацію історичного цвинтаря «Некрополь», де може бути так звана «братська могила».
За допомогою супутникових знімків Maxar, наданих компанією ТВІС, журналісти Схем знайшли це місце масового поховання, що складається з двох траншей. Одна з них сягає понад 30 метрів завдовжки.
З'явилися масові поховання на початку березня. На знімках за 9 березня вже видно, що дві траншеї, де масово ховали людей, закопано.
10 березня журналістка азербайджанського видання APA TV Ілазі Велієва виклала на своїй сторінці Facebook відео із масовими похованнями загиблих маріупольців. Точне місце поховання не було вказано, проте журналісти проаналізували місцевість та змогли підтвердити, що йдеться саме про історичний цвинтар «Некрополь».
Смерть — це справжнє обличчя війни. Це завжди тисячі занапащених життів, тисячі зруйнованих доль. Наслідки нападу росії на Україну всі ми «видихатимемо» ще кілька десятиліть. Усі страждання, які приніс кремль на нашу землю, ніколи не зможуть бути спокутувані. І скільки ще руйнувань і смертей нас чекає — не знає ніхто. Тільки українські війська та наша їм допомога можуть скоротити весь цей жах та наблизити перемогу. На це здатні усі ми.