Пропаганда та залякування: фахівці обговорили освіту дітей з ОРДЛО
Чому абітурієнти з окупованих територій не поспішають вступати до українських ВНЗ і як це подолати
Цього літа в соцмережах бурхливо обговорювали рішення уряду спростити вступ випускників з окупованих територій: починаючи з цього року вони можуть вступати в будь-які установи вищої освіти без необхідності складати ЗНО в межах певних квот.
Втім, попри значне спрощення, кількість вступників з окупованих територій не зросла критично: всього було використано тільки близько 20% від кількості передбачених для цієї категорії вступників бюджетних місць.
Чи доцільно було вводити такі зміни? Якими повинні бути подальші кроки держави для популяризації ідеї отримання освіти молоддю з окупованих територій? Цю ситуацію обговорили 10 грудня вчасно онлайн-дискусії «Освіта дітей з окупованих територій: складні виклики та нові можливості», яка пройшла в рамках щорічної правозахисної НЕконференції, від коаліції «Правозахисний порядок денний».
Спрощення вступів до ВНЗ від 2016 року
Спрощена система вступу до університетів для випускників з окупованих Криму і Донбасу існує з 2016 року. До 2020-го року абітурієнти могли піти двома шляхами: за стандартною процедурою з проходженням ЗНО до будь-якого український вишу або ж спрощеною процедурою через освітні центри «Крим–Україна» і «Донбас–Україна» — без ЗНО та атестата про повну загальну середню освіту, але з обов'язковими іспитами з української мови, історії України та профільного предмета.
Вступити за спрощеною процедурою можна було лише до деяких університетів (з кожним роком їх кількість потроху збільшувалася та у 2020-му році досягла позначки в 109 вишів). Більшість університетів для вступу за спрощеною процедурою знаходяться недалеко від ліній розмежування: для кримчан були відведені виші в Миколаївській, Запорізькій, Одеській та Херсонській областях; для жителів окупованого Донбасу — в підконтрольних Україні районах Донецької та Луганської областей.
Про те, наскільки ефективні ці програми розповіла начальниця головного управління вищої освіти Світлана Кретович:
«Міністерство освіти з 2016 року проводить різноманітні заходи для організації доступу дітей з окупованих територій до українських навчальних закладів. Це не тільки виші, але і технікуми та технічні навчальні заклади. Щороку ця процедура удосконалюється і на сьогоднішній момент вступом через освітні центри “Крим Україна” і “Донбас Україна” скористалися понад 6000 осіб».
Про важливість того, щоб «висмикнути» випускників з атмосфери пропаганди в системі освіти на окупованих територіях розповіла керівниця Кримської правозахисної групи Ольга Скрипник.
«Найголовніша проблема щодо дітей та освіти на окупованих територіях — це мілітаризація. Наш моніторинг говорить про те, що це зараз є одним з головних завдань. Ми знаємо, що зараз одна з основних пропаганд РФ в Криму і в ОРДЛО — це пропаганда служба в армії, і вона спрямована, перш за все, на дітей. Ця система побудована так, що всі установи, зокрема освітні та установи культури, спрямовують свою роботу на те, щоб знищити будь-які прояви української ідентичності на окупованих територіях. На все це витрачаються величезні гроші, мільйони рублів.
Єдине, чим ми можемо допомогти таким дітям — запрошувати на різні курси медіа та кіберграмотності. В таких умовах дітям просто життєво необхідно бути медіаграмотними, щоб відсіювати пропаганду і розуміти що навколо них відбувається», — пояснює вона.
Як кажуть учасники конференції для цього уряд і удосконалює програми спрощеного вступу для дітей з ОРДЛО.
Новий етап спрощення
3 липня Верховна Рада без обговорення схвалила законопроєкт «Про внесення змін до Закону України “Про вищу освіту” про особливості вступу до установи вищої освіти осіб з тимчасово окупованих територій Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, Донецької та Луганської областей».
Документ передбачає, що випускники з тимчасово окупованого Донбасу і Криму зможуть вступати в усі українські університети за спрощеною процедурою — без складання Зовнішнього незалежного тестування.
Крім того, закон гарантує для таких дітей безкоштовні підготовчі курси при університетах тривалістю до одного року. Також з 2020-го року квота на навчання коштом держави, яка раніше діяла тільки для випускників з Криму, поширюється і на абітурієнтів з тимчасово окупованого Донбасу.
Попри пільгові умови, послугами освітніх центрів «Крим–Україна» і «Донбас–Україна» користувалися небагато випускників. Наприклад, згідно з даними Міносвіти, в середньому в рік тільки 240 дітей з Криму вибрали для себе спрощену систему вступу.
Головною причиною цього фахівці називають недостатній обсяг інформації та страх оскільки окупаційні системи пропаганди спрямовані на те, щоб створити інформаційний вакуум в ОРДЛО. Як це подолати?
«Дійсно є страх, є залякування. Але, консультуючи людей з окупованих територій ми з'ясували, що більшість з них, попри пропаганду, не мають упередження проти України. Просто багато хто просто не знають про таку можливість спрощеного вступу, — розповідає керівниця ГО «Донбас SOS» Віолетта Артемчук. — «Деякі навіть впевнені, що з “дипломами ЛДНР” можна влаштуватися на роботу в Україні. Це результат недостатньої інформаційної політики України. Мені здається, якщо ми дійсно хочемо повернути молодь з окупованої території, щоб вони тут здобували освіту інформаційна кампанія повинна бути більш масованою».
«Думаю тут не варто шукати якихось особливих слів мотивації для випускників, які збираються їхати вступати з окупованих територій», — говорить заступниця міністра у справах окупованих територій Інна Голованчук, — «Це все одно вибір дітей і їх батьків. Єдине, хочеться сказати, що не треба боятися, бо Україна їх чекає. І потрібно враховувати, що освіта — це перш за все безпека країни».
Голованчук також зазначила, що розвиток освітніх можливостей для жителів ОРДЛО продовжиться.
«Наступного року ми плануємо максимально диджиталізувати все що пов'язано з отриманням освітніх послуг. Це, звичайно, спільно з Міністерством освіти», — резюмувала вона.