Новий рік на КПВВ: як працюватимуть пункти пропуску
27 грудня терористичне угруповання «ДНР» відкрило контрольний пункт в'їзду виїзду «Оленівка» під Донецьком. Це один дорожній коридор з українським пунктом «Новотроїцьке». Перетнути лінію розмежування можна з 8 ранку до 15:30 вечора (з 9 до 16:30 за місцевим часом). Такий самий графік передбачено і на інших пунктах пропуску.
За минулий тиждень КПВВ на Донбасі в обох напрямках перетнули майже 14 тисяч людей. Але більшість переходів заблокована російськими окупантами з боку тимчасово непідконтрольних територій.
З боку ОРДЛО щодня відкрито лише коридор біля КПВВ «Станиця Луганська». Поки що це єдиний пункт пропуску на Донбасі, який працює в такому режимі. На цей момент його перетинають близько 2000 людей на день.
Чому КПВВ залишаються закритими?
Українські КПВВ відкрито з 10 листопада 2020 року. Але тимчасово окуповані території, де діє російська адміністрація, все зводять до суб'єктивізації про «ДНР» і «ЛНР». Про це заявляє речник української делегації в ТКГ Олексій Арестович.
«Формулювання питання, що КПВВ не відкрито, помилкове. Наші КПВВ відкриті вже більше року і відкриваються щодня о 8-й ранку, о 16-й закриваються і ще довше працюватимуть. Залишилося лише пропустити громадян із того боку», — наголошує Арестович.
Усі блокування пересування громадян несуть суто політичну мету. За словами спікера у ТКГ, завдання тієї сторони вивести РФ за межі війни. Зробити її посередником за нібито внутрішнього громадянського конфлікту. Але Україна ніколи на це не погодиться.
«Основа мирного врегулювання — це визнання Росії стороною конфлікту. Усі мінські угоди, всі нормандські угоди підписані за участі РФ і можуть бути реалізовані лише якщо РФ визнає себе стороною конфлікту. Зараз вони ставлять на кін благополуччя громадян, які могли б приїхати на нашу сторону, отримати соціальні виплати, отримати документи в ЦНАПах, скористатися можливістю прищепитися. Ми неодноразово виступали із пропозиціями для російської сторони пропустити громадян через КПВВ, щоб ми змогли їх вакцинувати. Ситуація на окупованих територіях є катастрофічною. Але ми чуємо, як вони загрожують посиленням бойових дій. У цьому вся їхня суть», — каже Олексій Арестович.
За словами представника Донецька в українській делегації у Тристоронній контактній групі Сергія Гармаша, фактично КПВВ «Щастя» вже працює. Через нього проходив гуманітарний вантаж та бойовики не бачать у цьому проблем. Водночас пропускати пересічних людей відмовляються.
«Вони навіть не знаходять аргументів, щоби це виправдати. Це загальна політика РФ — ізоляція цього регіону від України, й вона продовжується. Я не бачу перспективи того, щоби були відкриті КПВВ взагалі. Була надія хоч би на період 10 днів, щоб спростити людям умови доступу. Але та сторона не йде на це», — каже Гармаш.
Вимоги російських окупантів
На засіданні Тристоронньої контактної групи 22 грудня домовитися про роботу КПВВ знову не вдалося. Цього разу представники окупаційних адміністрацій «ДНР» та «ЛНР» вимагали визнати російську вакцину «Супутник V», яку використовують в ОРДЛО, та документи про вакцинацію з печатками т. зв. «республік». Нагадаємо, Супутник не визнають ні в Україні, ні в інших країнах, крім самої РФ. Ця вакцина не пройшла реєстрацію у Всесвітній організації охорони здоров'я.
У ТКГ йшлося про відкриття пунктів пропуску у новорічний період із 30 грудня по 10 січня. Як наголошує Сергій Гармаш, питання російських вакцин — це не компетенція групи, а визнання місцевих документів про вакцинацію означає визнання документів «ДНР» та «ЛНР».
Про те, які документи видають бойовики й де можуть вакцинуватися жителі тимчасово непідконтрольних територій, читайте у матеріалі: COVID-паспорти в окупації: як жителям ОРДЛО оформити український сертифікат
«Фактично це суб'єктивізація ОРДЛО як сторони конфлікту, зняття з Росії відповідальності за війну на Донбасі, визнання факту громадянської війни насправді. Звичайно, це нездійсненна умова. Ми запропонували без жодних умов відкрити всі КПВВ. Ми готові зробити це з сьогодні. У нас на пунктах безплатні ПЛР-тести. Людям навіть документи ніякі не потрібні — вони зробили тест та пішли.
Але та сторона знову прив'язала питання відкриття КПВВ, на жаль, до виконання їх де-факто політичних вимог», — резюмує Гармаш.
За умови безплатних ПЛР-тестів на всіх КПВВ виникає питання про необхідність, зокрема, українських документів про вакцинацію.
«Вдома» скасовують?
Додаток «Вдома» запустили у квітні минулого року для запобігання поширенню коронавірусу. Його встановлюють, якщо людина, що повернулася з країн, де зафіксований спалах ковіду, контактувала із зараженими або сама має ознаки захворювання.
Наразі обов'язкове встановлення програми можуть скасувати до кінця року. Міністерка з питань реінтеграції Ірина Верещук звернулася за допомогою у розв'язанні цього питання до президента та прем'єр-міністра. Ця ініціатива була підтримана.
За словами міністерки, багато хто не може розібратися в додатку або зовсім не має смартфона.
«Побувавши на КПВВ, я побачила, наскільки це проблема для пенсіонерів, людей похилого віку, жінок з дітьми. Для всіх, хто перетинає КПВВ. Вони повинні мати додаток “Вдома”. Його потрібно встановити, а для цього потрібний смартфон. Люди не мають стільки грошей, щоб купити собі смартфон», — зазначила Ірина Верещук у коментарі журналістам телеканалу «Дом».
Під питанням і сама логіка вимоги встановлення додатку «Вдома».
«Якщо ми про реінтеграцію, якщо ми про політику, яка налаштована на людей і для людей, то не може бути в частині Донецької або Луганської області митних переходів, там не можуть стояти прикордонники. Там не можуть діяти правила, які застосовуються для всіх іноземців та осіб, які перетинають кордон держави. Чим менше перешкод ми створюватимемо людям, особливо молодим людям, тим швидше відбудеться реінтеграція», — наголошує Верещук.
За даними Благодійного фонду «Право на захист», у листопаді тестування на COVID-19 пройшли 737 осіб (55%) на КПВВ «Новотроїцьке» та 2312 осіб (14%) на КПВВ «Станиця Луганська». Усі протестовані не могли встановити додаток «Дій Вдома» на свої телефони. Такі дані правозахисники наводять у моніторинговому звіті.
«Це залишається гострою проблемою для людей, які перетинають лінію розмежування у напрямку підконтрольної Україні території, особливо для людей віком 60+ та людей із серйозними захворюваннями», — йдеться у звіті.
Україна відкрила всі пункти пропуску та готова приймати своїх громадян із тимчасово окупованих територій. Але ті вже 8 років залишаються в заручниках бойовиків, і пандемія лише погіршила ситуацію. Поки не буде вказівок у Кремлі, вільно перетнути лінію розмежування буде неможливо.
Що потрібно для перетину КПВВ?
Для виїзду з ОРДЛО необхідно мати реєстрацію на контрольованій території. Здати ПЛР-тест та встановити додаток «Вдома». Якщо встановлення мобільного додатка неможливо, ці люди підлягають обсервації.
Самоізоляція припиняється при негативному результаті ПЛР-тесту на COVID-19 або експрес-тесту на антиген коронавірусу, проведеного після перетину КПВВ.
За наявності сертифіката про вакцинацію цього робити не потрібно. Зазначимо, що російську вакцину «Спутник» ні в Україні, ні в країнах ЄС не визнають.
А ось для в'їзду в ОРДО необхідно заздалегідь отримати дозвіл так званого міжвідомчого штабу ДНР.
Псевдореспубліки вимагають попередньої заявки до так званих «міністерств закордонних справ». Кого впускати на контрольовану бойовиками територію окупаційна влада вирішує сама. Так звані «комісії» формують списки на підставі поважних причин.
Це може бути:
- лікування;
- навчання;
- трудова діяльність;
- необхідність догляду за хворим;
- возз'єднання із сім'єю.
Для включення до списку ДНР необхідно подати заявку із зазначенням відповідної підстави для в'їзду та копій підтверджувальних документів в електронному вигляді через телеграм-бот @ShtabDNR_bot або на адресу електронної пошти [email protected].
При в'їзді до ОРДО на КПП «Оленівка» необхідно здати експрес-тест на COVID-19. У разі відмови від проходження обстеження експрес-тестом потрібно заповнювати бланк-згоду на направлення до стаціонарного відділення закладу охорони здоров'я для обстеження. У разі позитивного результату тесту людину направлять до лікарняного стаціонару.
В'їхати на окуповану територію Луганщини можна лише за списками, сформованими «робочою групою» на підставі: лікування, навчання, догляд за близьким родичем, поховання родича в ОРЛО. Прописка не є важливою. Допускається в'їзд у виняткових випадках на підставі рішення «робочої груп» за погодженням з «МДБ ЛНР».
Період розгляду заявок на в'їзд до ОРДЛО: не менше ніж 14 робочих днів.
Що можна провозити через КПВВ?
Існують певні правила провезення грошей та речей через лінію розмежування. Розіб'ємо за категоріями.
- Гроші. Не більше ніж 50 тисяч гривень, у тому числі в еквіваленті. Навіть якщо є додаткові документи.
- Товари. З окупованих територій не більше ніж 10 тисяч гривень сумарної вартості або не більше ніж 75 кг сумарної ваги на людину. У тому числі харчові продукти до 2 кг кожного найменування, непродовольчі товари — не більше ніж 2 одиниці кожного найменування. На тимчасово окуповану територію можна провезти товари без обмежень.
- Ліки. До 5 упаковок кожного засобу на людину (крім наркотичних або психотропних речовин), 10 ампул або 50 таблеток, що не містять наркотичних і психотропних речовин.
- Особисті речі:
- товари особистої гігієни та індивідуальні косметичні засоби на людину;
- одяг, білизна, взуття (для власного користування та вживані);
- особисті прикраси, у тому числі з дорогоцінних металів і каменів (котрі були в користуванні);
- іменні платіжні картки;
- один фотоапарат; одна відеокамера;
- переносні музичні інструменти — не більше двох штук;
- не більше 3 мобільних телефонів, один телевізор, не більше 2 персональних комп'ютерів. Обладнання та приладдя до них (мишка, клавіатура та ін.);
- 3 флешкарти, калькулятори, електронні книги — не більше ніж дві штуки;
- звичайний та/або прогулянковий дитячий візок на кожну дитину, яка разом із дорослими перетинає лінію розмежування. Якщо дітей із дорослим немає, то не більше одного візка того чи іншого виду;
- 2 колісні крісла на кожну людину з інвалідністю. Якщо лінію розмежування перетинає одна людина без інвалідності, не більше однієї одиниці;
- медичні вироби для індивідуального використання для забезпечення життєдіяльності людини та контролю за її станом з ознаками використання;
- 2 наручних годинники;
- 0,5 літра туалетної води та/або 200 грамів парфумів;
- спортивне спорядження — велосипед, вудка рибальська, комплект лиж, комплект тенісних ракеток, інше аналогічне спорядження — трохи більше одного комплекту кожного найменування.
До обмежених товарів відносять: безіменні платіжні картки, їх можна везти не більше 3 одиниць; автомобільні запчастини для легкового авто, крім запчастин для власного транспорту громадянина, що перетинає лінію розмежування; підакцизні товари в обсягах на одну особу: для тютюнових виробів — понад 200 сигарет або 50 сигар, або 250 грамів тютюну; алкогольні напої — понад 5 літрів пива, 2 літри вина, 1 літр міцних напоїв; паливно-мастильні матеріали — понад 20 літрів у каністрі на один транспортний засіб.
Через КПВВ заборонено провозити вогнепальну та холодну зброю; товари подвійного використання, які разом із цивільним призначенням можуть бути використані у військових цілях; отруйні, сильнодіючі, вибухові, токсичні та радіоактивні речовини; ртуть, кислоти, їдкі речовини тощо. Також заборонено перевозити промислове обладнання, обладнання, запчастини та комплектуючі до нього; будівельні матеріали; інструменти промислового призначення; будь-які печатки, штампи та порожні бланки.
Докладніше ви можете дізнатися, ознайомившись з Указом Міністерства реінтеграції та у розділі «Інфографіка».
Навпроти КПВВ «Новотроїцьке» бойовики розблокували рух у понеділок та п'ятницю. Перетнути пункт можна з 8 ранку до 16 вечора по Києву. Щоденно відкритий з боку тимчасово окупованої території України лише КПВВ «Станиця Луганська».