Новорічна історія Слов'янська: як змінювалася головна ялинка міста
Міська ялинка — традиція з 50-річною історією.
Традиція прикрашати ялинку існувала давно, але новому політичному режиму СРСР, що прийшов до влади, потрібні були свої свята і власні традиції. Саме так з'явився, наприклад, Новий рік, яким його знають багато жителів пострадянського простору. Частина атрибутів перейшли й у нинішню епоху. Але радянське свято вже стало історією.
Звичай прикрашати різдвяну ялинку в 1920-і роки був підданий критиці партійним керівництвом. Повернення дерева-символа відбулося в 1935-му і було пов'язане вже зі світським святом. 28 грудня в газеті «Правда» була опублікована невелика стаття, яка закликала проводити новорічні ялинки в усіх містах і колгоспах.
Так в Радянському Союзі по-новому відродили стару традицію: в 1937 році в Колонній залі Будинку союзів вперше пройшла головна ялинка країни, а через 17 років її стали проводити в Кремлі. Свято влаштовували у Великому Кремлівському палаці, а потім — в Кремлівському палаці з'їздів. Ялинки також проходили в школах і будинках культури.
Новорічна історія Слов'янська
Хоча правдиву інформацію про першу появу архівні джерела не розкривають, завдяки фотографіям і спогадами старожилів ми можемо припустити, що встановлювати міські ялинки почали на рубежі 50-х і 60-х років.
Місце розташування і конструкція ялинки змінювалася протягом десятиліть. Це залежало від будівель на площі того часу і бачення міської влади.
Однією зі старих новорічних традицій була ковзанка біля головної ялинки міста. Як розповідають краєзнавці, в 1939 році вона не мала чітких кордонів і фактично займала всю територію площі, починаючи від трибуни та пам'ятника Леніну, який стояв перед собором.
Каток на всю площу заливали навіть у повоєнні роки. Це вказується в міській газеті від 5 січня 1949 року.
Як пишуть в замітці «Шкільні канікули», біля встановленої на площі ялинки товпиться дітвора і тут же з ранку до вечора масово катаються ковзанярі.
А так виглядала головна ялинка Слов'янська в 1958 році:
На наступному фото новорічний дитячий ранок в ЖЕКу слов'янського заводу «Будмаш». Знімку вже більше 60-ти років.
Наймолодша з дітей, дівчинка на передньому плані, дружина чоловіка, що люб'язно опублікував фото з сімейного архіву у своєму інтернет-журналі.
А ось як виглядав новорічний ранок в дитячих яслах 1961 року.
Можливо, хтось із читачів «ВВ» впізнає себе або своїх батьків:
Якщо на попередньому фото все хлопчики — зайчики, а дівчатка — в костюмах сніжинок, то на наступному новорічні образи виглядають набагато оригінальніше.
Знімок з того ж сімейного архіву. Як вказує його власник (на фото праворуч), клоунський костюм був позичений у дитячому садку з ранку спеціально для знімання.
До речі, такі фігурки Діда Мороза як на фото, досі слугують новорічним декором для багатьох жителів Слов'янська і не тільки.
Повернемося до ялинок. З кожним роком головна новорічна прикраса площі ставала все вище і пишніше.
На фоні лісової красуні фотографувалися сім'ями жителі та гості Слов'янська. Традиція жива й дотепер.
Як видно на фото, в 1966 році міська ялинка була встановлена під трибуною і пам'ятником Леніну, це місце ближче до початку вулиці Шевченка.
Під самою ялинкою красуються фігури Діда Мороза і Снігуроньки вище людського зросту.
Місце для новорічної ялинки залишалося незмінним багато років поспіль.
Після реконструкції площі в середині 1970-х років вона перемістилася в те місце, де знаходиться до цього дня.
Наступні фото зроблені 48 років тому. Їх опублікував Анатолій Гриньов в одному зі слов'янських Facebook-пабліків:
Ось що пишуть в коментарях: «Я пам'ятаю, це було так. Мама пішла на збори, а тато нас повинен був привести на ялинку і ми там зустрілися разом. Валера і Толік наділи кирзові чоботи й мама була ну дуже незадоволена, що тато не простежив за хлопцями».
А тут вказано 1975 рік. На фоні видніється п'ятиповерховий будинок по вулиці Університетській (колишня Леніна):
Точні дати цих фотознімків невідомі, але зроблені вони приблизно в той же проміжок часу, 1970-ті роки:
Наступне фото датується 1976 роком. Знято з того ж ракурсу, на фоні ялинки будинок №44 по вулиці Університетській.
На першому поверсі сяє вітрина книгарні, відомого зараз слов'янцям як «Аленький цветочек». По периметру будинку сяє святкова ілюмінація. До слова, на цьому і сусідніх будинках частина лампочок досі збереглася, але не світяться вже багато років.
Найбільш рання поява ялинки на площі була 2004 року. Тоді її встановили 12 грудня. Як писали місцеві газети, 12-метрову ялину Слов'янську подарувала міська влада сусіднього Святогірська. Збірна покупна ялинка обійшлася б місцевому бюджету на той момент в 12 тисяч гривень.
У той час існувала традиція прикрашати міську ялинку саморобними іграшками.
Конкурс на кращу іграшку оголошували серед всіх навчальних закладів Слов'янська.
До 2011 року головна ялинка Слов'янська була живою: ціле дерево або збірна конструкція з гілок. 9 років тому штучну 15-метрову привезли з Тернополя.
Купівля новорічного дерева обійшлася на той момент у 200 тисяч гривень. Як обіцяли виробники, вона повинна прослужити близько 50 років.
У 2019 ялинку оновили: прикрасили сучасною світловою ілюмінацією національних кольорів. На новий «наряд» (купівлю і монтаж) міська влада витратила 514 тисяч гривень.
Цього ж року Соборну площу прикрасили нові світлові фігури, які стали справжньою окрасою для міста.
Читайте також:
Новорічна Донеччина: топ-5 міських ялинок та їх бюджети
Новорічна Луганщина: 5 міських ялинок, які вас здивують
Без олів'є і шуби: 12 нетипових рецептів до новорічного столу
Скільки коштує Новий рік? У Слов'янську підрахували святкові витрати
Новорічний настрій: де шукати в Сєвєродонецьку?
Свято починається: що варто подивитися на головній новорічній локації Маріуполя