Луганщина знову у вогні. Ворожа диверсія або примхи погоди?
У Луганській області знову масштабні пожежі. Протягом декількох днів рятувальники, військові та поліцейські ведуть боротьбу з вогнем. Є загиблі, постраждалі, знищено житло і майно
1300 гектарів згорілої землі, чагарників і лісів, двоє загиблих і троє поранених людей, близько 20 згорілих будинків, мільйонні витрати на ліквідацію — ось наслідки вересневих пожеж на Луганщині.
Для гасіння загорянь влада залучила близько півтисячі рятувальників з Луганської, Донецької, Дніпропетровської, Полтавської областей, 73 одиниці техніки, загони поліції та Збройних сил України.
Але і цього виявилося мало. Журналісти ВВ вирушили до осередку займання, до лінії розмежування в Станично-Луганському районі, щоб побачити наслідки пожежі та спробувати розібратися в причинах його виникнення.
Вигоріла «Москва»
Всю дорогу до Станиці Луганської на горизонті видно безліч димних стовпів. У деяких місцях задимлена і траса, а в місті Щастя люди ходять вулицями, притискаючи до носа хустинки. В Станиці Луганській дим відчувається не так сильно, хоча там вогонь дістався самої околиці. На вулиці з дивною назвою Москва-Донбас повністю вигоріло 14 будинків, на щастя, не житлових.
Чому тут ніхто не жив, пояснити просто — в декількох десятках метрів проходить лінія розмежування. Будинки стоять, як тут кажуть, «на нулі», а неподалік розташований блок-пост української армії. Через добу після пожежі земля і стіни продовжують диміти.
Коли ми наближаємося, стіна одного з будинків від високої температури та вітру знову спалахує. Пожежний загін з Костянтинівки, який чергував на місці, тут же заливає осередок загоряння з брандспойта. Рятувальники кажуть, стоять тут з ночі, і періодично доводиться гасити.
«Спочатку було страшнувато, тут «колючка» перед заїздом на вулицю натягнута, і «обережно міни» скрізь стоять. А там, трохи далі — вогнева точка. Але хлопці пояснили, куди можна ходити, а куди не варто, і що взагалі зараз спокійно», — розповідає один з пожежників.
Зустрічаємо і господаря одного зі згорілих будинків Олександра Шаповалова. Разом з ним оглядаємо колишні володіння: два остови стіни та газову грубку.
«Тут бабуся раніше жила, ну а потім, зрозуміло, вже ніхто. Іноді приходив, перевіряв, щоб нічого не пропало. Хороший був будинок, 4 кімнати, меблі. І кухня ще окремою будовою, літня і зимова», — говорить Олександр Шаповалов.
З приводу компенсації власник поки нікуди не звертався, хоча і може отримати за свій, по суті, не житловий будинок 300 тисяч гривень. Всі житлові будинки, які були в небезпечній близькості до вогню, в Станиці Луганській встигли врятувати, проте заради безпеки жителів евакуювали.
«У цьому місці було дуже небезпечно залишатися через значне задимлення. Людей поліція дуже вчасно евакуювала. Евакуювали й домашніх тварин. Ми запропонували людям укриття в нашій районній лікарні. Підготували палати, ліжка, гарячу воду, обіди та чай. Але більшість жителів вважали за краще залишитися на ніч у родичів і знайомих», — розповів голова Станично-Луганської районної держадміністрації Юрій Золкін.
Звідки вітер дме
Пожежа в Станично-Луганському районі почалася з села Болотене, біля лінії розмежування, в декількох сотнях метрів від ворожих окопів. Через сильний вітер пожежа швидко промайнула нежитловим селом, де було багато сухої трави та сміття в будинках.
Потім вогонь дістався до величезної території відстійників колишнього рибного господарства, а це тисячі гектарів порослого очеретом степу. 20 кілометрів до Станиці Луганської вогонь подолав менше ніж за годину. Коли рятувальники взялися гасити пожежу, зіткнулися з безліччю проблем.
«Що таке околиці Станиці Луганської? Це теж практично «нульові» позиції. До яких ні у місцевої влади, ні у Державної служби надзвичайних ситуацій до сих пір немає безпосереднього доступу. Тому ця місцевість не звільнена від вибухонебезпечних предметів, вона навіть не обстежена. Це лінія фронту просто», — каже Золкін.
Інтернетом ходить безліч теорій про виникнення пожежі. Від підступів «чорних лісорубів», дій диверсійних груп, до обстрілу території запальними боєприпасами. Багато хто вважає, що це цілий комплекс підпалів з боку тимчасово окупованої території України.
«З'ясуванням причин займання наразі займаються правоохоронні органи. Але за дивним збігом обставин, безпосередньо загоряння біля так званої нової траси та нового мосту, це теж “нульові позиції” наших військових по лінії фронту, загоряння в Болотеному, біля села Нижнє, також від річки Сіверський Донець, Лобачеве, Лопаскине, всі ці загоряння відбуваються в той час, коли є вітер, який дме на північ, тобто в нашу сторону. Жодного разу, коли вітер дув у протилежному напрямку, до окупованої території, ніяких загорянь не було. А зараз практично в один час — 3 десятки вогнищ», — висловив свою думку Золкін.
Але дехто вважає такі припущення необґрунтованими, адже зараз стоїть аномальна для вересня спека, до того ж давно не було опадів, і погода досить вітряна. Проте прокуратура Луганської області супроводжує справу за фактом порушення встановлених законодавством вимог пожежної безпеки, що стало причиною виникнення пожежі та заподіяло псування майна в особливо великих розмірах. Зараз проводяться слідчі дії по встановленню причини пожежі.
Наслідки та жертви
Зараз лісомисливські господарства та сільські ради підраховують збитки, яких завдала пожежа Луганській області. Попри те, що рятувальники в цей раз спрацювали оперативніше, ніж під час пожежі в Смоляниновому, наслідків уникнути не вдалося. Також, на відміну від Харківської області, яка теж постраждала від пожеж, на Луганщині біля лінії розмежування не можна використовувати пожежну авіацію, тому що літакам довелося б залітати на окуповану територію, і гарантувати безпеку ніхто не міг.
«Верховна Рада України виділить Луганській і Донецькій області 100 мільйонів гривень на купівлю спеціальної пожежної техніки, велика частина якої приїде саме на Луганщину. Адже у нас, через те, що ми не можемо використовувати авіацію, гасіння таких пожеж проблематично. Ми не можемо швидко локалізувати деякі пожежі, тому нам ця техніка необхідна», — розповів голова Луганської обласної державної адміністрації Сергій Гайдай.
Інформація щодо жертв серед цивільних і військових різниться. Спочатку повідомлялося про одну людину в Новоайдарському районі, яка задихнулася від диму. Цю інформацію підтвердив і голова Станично-Луганської районної держадміністрації Юрій Золкін. Але потім Державна служба з надзвичайних ситуацій Луганщини це спростувала.
Але є підтверджений випадок загибелі військового. Старшина Збройних сил України Артем Бондаренко, що раніше вважався зниклим безвісти, загинув під завалами бліндажа під час гасіння пожежі в Станично-Луганському районі. Ще двоє військовослужбовців отримали опіки.
«Старший лейтенант Токарєв особисто очолив роботу по виведенню техніки та озброєння з району пожежі та отримав значні опіки. Зараз перебуває у важкому стані з опіками тіла у 48%. Молодший сержант Батраченко також безпосередньо брав участь в евакуації техніки. Стан його середньої тяжкості, 20% опіків тіла. Я попросив Президента України нагородити їх за мужність під час виконання службового завдання», — сказав під час брифінгу міністр оборони України Андрій Таран.
Також під час ліквідації пожежі осколкове поранення в шию від вибуху боєприпасу отримав співробітник ДСНС Луганської області.
Зараз рятувальники ліквідовують останні осередки загоряння, але райдужних прогнозів поки ніхто не будує, позаяк ризики нових пожеж все ще існують. Адже спекотна погода протримається ще якийсь час і дощів, судячи з прогнозів ми теж не побачимо.