Порушення закону чи наклеп? Чому сміттєвим полігоном на Луганщині зацікавилася СБУ
Держекоінспекція та СБУ заявили, що в Луганській області порушують екологічні норми під час утилізації небезпечних відходів. Що відбувається, які будуть санкції та до чого апелює керівництво сміттєвого полігону — дізнався "ВВ"
«Сєвєродонецька фірма зібрала тонни небезпечних відходів під Новодружеськом», «Єдине в області підприємство з утилізації відходів можуть позбавити ліцензії» — новини зі схожими заголовками облетіли чи не всі регіональні ЗМІ.
“ВВ” зібрав інформацію від усіх учасників резонансного інциденту.
Версія СБУ
Інформація про те, що фірму з Сєвєродонецька викрили в грубому порушенні екологічних норм під час утилізації небезпечних відходів, зокрема з лікарень, які протидіють COVID-19, з'явилася на офіційному сайті Служби безпеки України.
У повідомленні йдеться про те, що ця комерційна структура, єдине в регіоні підприємство, яке спеціалізується на поводженні з забруднювальними речовинами.
Фірма підписала договори на утилізацію відходів з кількома десятками підприємств і комунальних установ регіону. Сміття повинні вивозити, сортувати та транспортувати за межі області для подальшої переробки або знищення. Займаються цим спеціалізовані підприємства. Але умови контрактів, за інформацією спецслужби, не виконувалися з початку 2020 року.
«За цей час полігон підприємства, що знаходиться в 100 метрах від житлових масивів Новодружеська, перетворився на звалище токсичних предметів. У безпосередній близькості до будинку містян накопичилися тонни відпрацьованих небезпечних речовин, зокрема відходів з опорної медустанови з протидії коронавірусній інфекції. Через цю ситуацію відбулося забруднення екосистеми регіону, що становить загрозу здоров'ю громадян», — повідомляє СБУ.
З'ясували це під час спільної перевірки з Державною екоінспекцією. Також наголошується, що це є порушенням Угоди про асоціацію з ЄС, за яким Україна повинна ввести європейські стандарти в галузі управління відходами. Якщо ж ситуація не зміниться, за даними СБУ, фірму позбавлять ліцензії. Може йтися і про відкриття кримінального провадження.
2 місяці на усунення порушень
У Держекоінспекції, яка проводила перевірку фірми, навпаки, говорять, що мова про якісь надзвичайні заходи поки не йде. З позаплановим візитом на сміттєвий полігон приїхали за заявою місцевого жителя.
Під час позапланової перевірки виявили порушення вимог природоохоронного законодавства: це змішування відходів різних класів, відсутність промаркованої тари з чітким позначенням виду відходів, групи, класу небезпеки. Відповідні майданчики для зберігання відходів були не обладнані, не велась первинна облікова документація.
«За результатами перевірки було складено акт, підприємству видано припис про усунення цих порушень. За порушення вимог природоохоронного законодавства посадову особу підприємства притягнуто до адміністративної відповідальності на загальну суму 1360 гривень. Термін для усунення порушень 2 місяці», — розповів начальник відділу державного екологічного нагляду (контролю) поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами Державної екологічної інспекції в Луганській області Євген Рубашко.
"Нехай покажуть хоч один документ!"
Відповідно до Ліцензійного реєстру поводження з небезпечними відходами, займатися такою діяльністю в Луганській області на законних підставах може ТОВ "Екоінвестгруп". За даними сайту youcontrol.com.ua, підприємство зареєстроване у 2013 році. Керівник Трунов Ігор Олександрович.
Але безпосередньо на полігоні чоловік, який представився керівником підприємства Сергієм Олександровичем, розповів, що перевірку у них дійсно проводили:
«Хтось із мешканців поскаржився, що на нашому підприємстві ведеться перероблення гуми, її ріжуть, спалюють, працюють установки, задиміли все. Коли приїхала екологічна інспекція, у нас установки навіть в неробочому стані, все розібрано, ведуться ремонти. Ми вже років 10 ніяк з ним не закінчимо. Було складено припис про несортування відходів 4 класу небезпеки — це поліетилен, пластмаса, пластик. Склали акт, щоб ми виконали це сортування. Думаю, тижні за 2 сортування закінчимо. Ми вже подали заявки на підприємства, які це все утилізують, нам виділили максимальні ліміти, щоб ми все вивезли. Чекаємо на інформацію, в який період ми можемо доставляти ці небезпечні відходи», — розповідає він.
Відходи з лікарень, а тим паче з тих, де лікують пацієнтів з коронавірусом, запевняє чоловік, не зберігають і не приймають. Хоч договори з медичними закладами укладені, саме через пандемію за ними нічого не вивозили:
«Щоб так звинувачувати, повинні бути документи. Медичні установи — це державні підприємства. Вони не можуть віддати свої відходи просто так, без якихось документів. Нехай покажуть хоч один акт прийняття-передання, що до нас надходили кошти. Коли ми укладали договори, нам зробили передоплату по одному медзакладу, але ми ці гроші повернули, тому що під час карантину ми вивози не робили».
Своєю чергою, керівництво підприємства звернулося до адвокатів і готує звернення до суду.