Маріупольська жіноча футбольна команда залишилась без фінансування. У чому причина?
Маріупольських футболісток уже запрошують грати за інші міста. А існування їхньої команди опинилося під загрозою. Чому так склалося — розбирався «Східний Варіант»
Жіночий футбол у Маріуполі з'явився 2004 року. Команда «Іллічівка» фінансувалася коштом Маріупольського металургійного комбінату імені Ілліча. Тоді, у 2015 році, помер його генеральний директор та великий любитель футболу Володимир Бойко, фінансування припинилося, а команда розпалася.
Учасниці команди Яна Винокурова та Карина Кулаковська вирішили створити нову. Так, у 2015 році з'явилася «Маріупольчанка», яка ознаменувала новий розділ в історії місцевого жіночого футболу.
Але зараз доля команди знову опинилася під загрозою. Влітку місто повідомило, що більше не фінансуватиме жіночу збірну.
«Східний Варіант» розбирався у причинах відмови у фінансуванні та зібрав думки сторін.
Почали все наново
«Коли “Іллічівка” розпалася і ми вирішили створити нову команду, то гадки не мали, які для цього потрібні документи, куди потрібно звернутися і так далі. Ми були звичайними футболістками. Тоді було складно, але ми вирішили, що треба спробувати, і нехай не вийде, ніж не зробити та шкодувати, що не спробували», — згадує Яна Винокурова.
Після розпаду «Іллічівки» вона стала головою нової громадської організації та президенткою нового жіночого футбольного клубу «Маріупольчанка», водночас граючи в команді. Карина Кулаковська також грала у команді, але за кілька років стала головною тренеркою.
Хоча в перші роки доводилося складно, але згодом «Маріупольчанка» зігралася і почала займати призові місця.
У 2017 році команда стала срібним призером Першої ліги, у 2018 — бронзовим призером, а у 2019 — здобули перемогу у Першій лізі.
Яна розповідає, що спочатку підтримки від міста не було, але згодом із місцевого бюджету стали оплачувати витрати на поїздки та харчування.
В останні роки фінансування з міського бюджету досягло двох мільйонів гривень. Ще півтора мільйона команда отримувала від небайдужих.
«Я сама підприємниця, вкладала свої кошти, зверталася до знайомих підприємців, які люблять та розуміють жіночий футбол. Півтора мільйона гривень для команди знаходили ми самі», — пояснює Яна.
Основна стаття витрат із цих 3,5 мільйона — заробітна плата учасниць команди та преміальні.
Гравчині у жіночому футболі можуть отримувати від мінімальної заробітної плати до 15 тисяч гривень, що не можна порівняти з чоловічими футбольними клубами.
У слабких командах гравці одержують від однієї тисячі доларів до трьох, у сильних клубах зарплата сягає 10 тисяч доларів. А у зірок українського футболу рахунок іде на мільйони доларів на рік.
Інші витрати «Маріупольчанки» — це поїздки, проживання, спортивний інвентар та інше.
Наразі команда посідає четверте місце у Вищій лізі. Але, як пояснює Карина Кулаковська, інші українські жіночі команди з таким бюджетом перебувають наприкінці турнірної таблиці.
«У турнірній таблиці Вищої ліги половина команд повністю фінансується коштом міського бюджету. І водночас вони знаходяться внизу таблиці. А ми, маючи аналогічний бюджет, вирвалися на четверте місце», — каже Каріна.
Бояться втратити незалежність
Наприкінці листопада команда повідомила, що влітку перед новим сезоном Кубка України місто відмовило їм у фінансуванні.
Попри це команда вирішила брати участь у Чемпіонаті України, але попросила про фінансову допомогу у небайдужих маріупольців.
«ФІФА та УЄФА зараз розвивають жіночий футбол. Тому Асоціація футболу України ухвалила рішення, щоб кожен чоловічий клуб співпрацював із жіночою командою. У червні представник чоловічого футбольного клубу зустрівся з представником управління спорту Маріуполя, і вони без нас ухвалили рішення віддати нашу команду на баланс чоловічого клубу», — пояснює Яна.
З одного боку, це фінансово вигідно місту, а з іншого боку чоловічий футбольний клуб візьме вже готову жіночу команду, і не доведеться створювати нову з нуля.
«Взимку ми зустрічалися з представниками чоловічої команди та з міською владою. Сказали, що готові змінити назву команди та прийняти інші умови. Але є один момент, з яким ми не погодимося ніколи: клуб має за документами залишатися нашим. Так ми знатимемо, що учасниці команди не постраждають, ніхто нікого не звільнить, а клуб братиме участь у Вищій лізі. Усі будуть юридично захищені», — коментує Яна Винокурова.
Тобто, якщо клуб перейде до структури чоловічого футбольного клубу, то Яна та Каріна не зможуть впливати на його долю.
Чи є компроміс?
Водночас в Україні існують команди, які просто мають договір із чоловічим футбольним клубом, який не впливає на внутрішні рішення жіночого клубу.
«Наприклад, приватна команда “Ятрань” (Умань) має договір із чоловічим ФК “Олександрія”, але це лише договір, документи ніхто не віддавав. “Олександрія” перераховує на їхній розрахунковий рахунок кошти», — розповідає Каріна.
Яна та Каріна кажуть, що саме їхня відмова йти на запропоновані містом умови стала каменем спотикання, і тому місто вирішило припинити фінансування.
«На початку липня, перед стартом чемпіонату України, нас викликали та сповістили, що більше місто нас не фінансує, хоча наш ФК є у цільовій програмі “Маріуполь спортивний” на 2018-2022 роки», — розповідає Карина Кулаковська.
Ситуацію, що склалася, вони обговорювали з командою і дівчата згодні з позицією Карини і Яни.
При цьому, за словами Карини, команду вже запрошують грати в інші міста та співпрацювати з іншим чоловічим клубом, пропонуючи гнучкіші умови
«Але ми не хочемо, як біженці, грати в інших містах. Ми пережили війну, коронавірус, вкладали багато сил і слідуємо своєму вектору розвитку команди», — розповідає Яна.
Позиція міста
«Східний варіант» звернувся до пресслужби міської ради з проханням підтвердити чи спростувати інформацію про припинення фінансування жіночої команди.
Пресслужба передала нам інформацію від управління молоді та спорту Маріуполя. З неї випливає, що з першої половини 2021 року розпочалися переговори щодо включення «Маріупольчанки» до складу ФК «Маріуполь».
«У такому випадку для клубу “Маріупольчанка” відкриваються нові можливості — додаткові інвестиції у розвиток, експертиза з управління командою, можливість тренуватись на професійному рівні. Також адміністрація ФК "Маріуполь" пропонувала команді якісне медичне обслуговування, реабілітацію, офіційне працевлаштування. Команду готові були взяти у повному складі разом із тренерським штатом. Для переходу було запропоновано якісні умови з метою спортивного розвитку жіночої команди та підвищення їхнього професійного рівня», — передають у пресслужбі.
Також підтвердилася інформація, що проблеми викликали юридичні питання.
«У процесі переговорів з боку «Маріупольчанки» виникла низка юридичних питань, пов'язаних з управлінням у команді. Для врегулювання цих моментів неодноразово проводились зустрічі та розглядалися різні варіанти рішень. На цей час питання ще перебуває на стадії вирішення», — йдеться у повідомленні.
Водночас ніяк не було прокоментовано інформацію про те, що клуб залишився без фінансування з міського бюджету.
«Управління молоді та спорту готове ще раз виступити ініціатором для пошуку компромісних рішень», — резюмували в управлінні.
"Східний варіант" продовжить стежити за ситуацією.