Як маленькому театру на Донеччині стати впізнаваним? Досвід маріупольської "Театроманії"
27 лютого в Маріуполі відбудеться прем'єра вистави «Тіні забутих предків», що поставлена місцевим аматорським театром. У чому особливість п'єси і як аматори підкорили серця глядачів — дізнався «Східний варіант»
У листопаді 2021 року найвідомішому маріупольському аматорському театру «Театроманія» виповнюється 10 років. Кілька років тому він отримав звання народного, а за весь час існування поставив понад 50 вистав, номерів і етюдів, співпрацював з театрами Європи та брав участь в культурному фестивалі StartUp GogolFest. А в кінці лютого «Театроманія» покаже прем'єру українською мовою за п'єсою «Тіні забутих предків».
«Східний варіант» дізнався, як аматорському театру розвиватися, стати впізнаваним і звідки залучати фінансування.
Культура важлива і потрібна
«Театроманію» 2011 року створив маріуполець, випускник Харківського національного університету мистецтв імені Котляревського Антон Тельбізов. Театр з'явився на базі палацу культури «Молодіжний».
Антон швидко набрав акторів — допомогли знайомства в цій сфері. Пізніше до «Театроманії» приєдналася актриса Донецького академічного обласного драматичного театру Ольга Самойлова.
Разом з Антоном вони експериментували на сцені, працюючи з різними форматами та жанрами. У репертуарі театру є і комедії, і драми, і лялькові вистави. Щорічно команда «Театроманії» випускає по три-чотири вистави.
За десять років своєї історії «Театроманія» виховала більше сотні людей, які надалі пов'язали своє життя з театром, вступили до профільних ВНЗ. Вихованці невеликого театру з Маріуполя вчаться тепер в Києві, Харкові, Білорусі та Канаді.
Діджитал-спектакль з несподіваними образами
Для реалізації проєкту «Тіні забутих предків» «Театроманія» подала заявку на фінансування за програмою «Громадський бюджет» і отримала 100 тисяч гривень. Ці гроші пішли на купівлю музичних інструментів, апаратури та реквізиту для вистави.
«Найскладнішим було написати інсценізацію для вистави. У нас був відкритий текст Коцюбинського та однойменний фільм Параджанова, як допоміжний матеріал. Тому що дуже складно розібратися в текстах Коцюбинського, тим більше повість практично без слів, дуже складно було вибрати головне», — згадує Ольга Самойлова.
«В анотаціях до повісті написано, що це — українська історія про Ромео і Джульєтту. Ми хотіли вкласти, як режисери, нову думку. Марічка — це образ землі, екології, природи, а Іван — це образ людства. І коли Марічка вмирає, ми показуємо, що може статися з людиною, якщо помре природа», — пояснює режисерка.
Щоб осучаснити постановку, режисери подумують додати діджитал-технології — транслювати спектакль на великому екрані на сцені, щоб обіграти місце дії головних героїв і показати, наскільки вони далеко один від одного.
До того ж весь спектакль супроводжуватиме жива музика. Актори гратимуть на глюкофоні, дримбі, барабанах і співатимуть наживо, щоб надати дійству максимальної автентичності та своєрідності.
Як створити успішний театр: 7 порад
✅ Подавайте заявки на грантове фінансування
«Пишіть проєкти та подавайте всюди, де тільки можна. На програму “Громадський бюджет” ми написали три заявки — одну відразу не прийняли, одну взяли та профінансували, а ще один проєкт не виграв», — розповідає Ольга Самойлова.
За актуальними грантовими програмами можна стежити через календар грантів на сайті «Українського культурного фонду», на сайті House of Europe, на сайті Harald Binder Cultural Enterprises і так далі. У деяких програмах у разі написання заявки на фінансування вас можуть проконсультувати.
✅ Беріть участь у всіх культурних ініціативах
«Театроманія» брала участь в одному з найвідоміших українських культурних фестивалів StartUp ГогольFest. Учасники театру отримали можливість попрацювати в гранд-опері ΝΕΡΌ і показати під час фестивалю свій спектакль «Створення». Виставу транслювали в прямому ефірі в мережі.
«Ми тоді всі дуже перехвилювали, але нам було дуже приємно брати участь в рамках такого величезного фестивалю, який показують на всю Європу», — розповідає Ольга.
Після цього «Театроманія» працює з українським режисером і засновником фестивалю Владом Троїцьким в міжнародних проєктах. Наприклад, навесні минулого року вони представили виставу «Lorenz.io Ромео зустрів Юлію». Актори грали не на сцені, а читали репліки через Zoom-конференцію, використовуючи цифрові маски. У виставі взяли участь актори «Театроманії» і німецького театру з Дортмунда. Зараз маріупольці працюють вже над новим проєктом з іншим театром з Берліна.
✅ Використовуйте гостросоціальні теми
Те, що викликає хвилювання в суспільстві, завжди актуально. У своїй роботі режисери та актори «Театроманії» використовують гостросоціальну тематику. Наприклад, вистава «Гупешка» розкриває проблему домашнього насильства, «Створення» — своєрідний протест проти брехні, лицемірства, впливу медіа, споживчих цінностей і так далі, а жива виставка «Вибір за тобою» демонструє людські пороки.
✅ Ламайте стереотипи та експериментуйте
Не бійтеся ставити експерименти та переробляти усталені правила. Міняйте під себе сцену, реалізуйте творчі задуми.
«Для вистави “Тіні забутих предків” ми вирішили перемонтувати робочий простір — сидіння перенести до сцени, а нову сцену зробити там, де були сидіння, ближче до вікна звуковика і світловика. Це фізично важко, нам допомагав технічний персонал», — розповідає Ольга Самойлова.
Вона також додає, що в «Тінях», можливо, будуть своєрідні каскадерські трюки — актор на страховці повинен зімітувати падіння з висоти, але над цим небезпечним маневром ще роздумують.
✅ Працюйте з хорошими драматургами
«Тим, хто тільки починає працювати в цій сфері, потрібно брати заздалегідь хороший матеріал, дуже хороших драматургів. Нехай його вже хоч 100 разів ставили. Якщо режисер початківець, він може подивитися, як це роблять інші, але ні в якому разі не можна “злизувати”», — радить Ольга.
✅ Почніть з бюджетної установи
Якщо вам ніде репетирувати, можна звернутися до місцевого департаменту культури, школи, молодіжного центра або будинку культури. Не розраховуйте, що ви відразу зможете орендувати студію для репетицій. Використовуйте будь-яку можливість, щоб створити свій культурний простір.
✅ Рекламуйте себе
Популярність починається з малого. Спочатку на спектаклі запрошують друзів, родичів і знайомих, а потім про вашу творчість дізнаються інші. Але також не варто недооцінювати силу соціальних мереж. Театр, як і бізнес, можна просувати та «продавати» в інстаграмі та фейсбуці, налаштовуючи рекламні оголошення. Створіть свою віртуальну спільноту і працюйте над її популяризацією в мережі. «Спамте» афішами, фотографіями й у тематичних групах.
Читайте також: Про що жартують у Маріуполі? Головні стендапери міста про локальний гумор, табу на сцені та "чорнуху"