Чому в містах Донеччини так мало місць для вигулу собак і де шукати рішення
Чим більше розвиваються міста, тим гостріше стоїть питання розвитку інфраструктури, зокрема й для власників тварин. Проте в українських містах практично немає спеціалізованих майданчиків для вигулу та роботи з домашніми улюбленцями. «Східний варіант» у Маріуполі дізнався, як створити таке місце навчився
Офіційних місць для вигулу у Маріуполі дуже мало, та й визначені вони лише в Центральному районі міста. Тому місцеві жителі беруть ініціативу у свої руки та подають проєкти на програму «Бюджет громадської участі».
Цьогорічний майданчик для вигулу тварин з'явився у парку Лепорського, а наступного року ще один облаштують у Кальміуському районі.
«Східний Варіант» дізнався, чому для власників собак важлива наявність інфраструктури і як можна домогтися її розвитку від міської влади.
У чому проблема?
В Україні не існує офіційної статистики щодо кількості власників тварин та їхніх вихованців. Але практично у кожному під'їзді дев'ятиповерхівки мешкає власник собаки.
Водночас в Україні та в Донецькій області практично не існує інфраструктури для собачників. У законодавстві прописані правила вигулу собак. Зокрема, заборонено виводити на прогулянку тварин на територіях шкіл, дитячих майданчиків та медустанов.
А вигулювати собаку без повідка можна лише у спеціально відведених для цього місцях, помічених спеціальною табличкою. Відповідальність за такі місця, згідно із Законом України «Про благоустрій населених пунктів», лягає на місцеве самоврядування. Крім того, низка порід, затверджених Кабміном, має вигулюватися в наморднику в обов'язковому порядку.
«Органи місцевого самоврядування визначають необхідну кількість та місце розташування майданчиків та зон для вигулу домашніх тварин, організовують їх створення і облаштування, що включає в себе їх огородження, встановлення інформаційних табличок, контейнерів для збирання екскрементів домашніх тварин їх власниками, а також здійснюють організацію вивезення і утилізації екскрементів домашніх тварин», — сказано у статті 30 Закону.
Але практично таких місць або немає, або дуже мало. Поліція Маріуполя періодично публікує список територій, де можна вигулювати тварин. Поки що лише у межах Центрального району Маріуполя.
Яке рішення?
У Маріуполі містяни взяли ініціативу у свої руки та подали проєкт облаштування майданчика для вигулу собак на Громадський бюджет у 2020 році. Проєкт отримав 271 голос і став одним із найпопулярніших серед проєктів такого масштабу.
Наталя, авторка проєкту та власниця доберманів, як ніхто інший знає про проблеми собачників, а особливо власників великих порід, яких за законом не можна вигулювати без намордника у не відведених для цього місцях.
«За законом у нас що у парках, що у кожному районі має бути визначене місце для вигулу. Закон зробили, а його виконання немає. Цей єдиний майданчик зроблений більше для дресирування, але тут, звісно, й вигулюються тварини», — розповідає Наталя.
Спочатку замислювалося, що майданчик розмістять поблизу пляжу на Лівому березі, але, оскільки там почалася реконструкція, плани довелося змінити. Альтернативним місцем став парк Лепорського, де часто гуляють собачники.
Жінка зазначає, що проєкт підтримували маріупольці із різних районів міста.
Як це працює?
Наталія провела аналіз поточної ситуації та описала проблематику у презентації, яку подала у програму «Проєкт громадської участі», а також запропонувала рішення: збудувати спортивно-ігровий майданчик для вигулу.
Також Наталя розробила та прикріпила схему майданчика, щоб люди, які голосують за проєкти, добре уявляли собі кінцевий результат.
Проєкт підтримали маріупольці, і на його реалізацію місто виділило фінансування. У підрядників проєкт замовляв місцевий департамент розвитку житлово-комунальної інфраструктури.
«У рамках проєкту було виконано огородження, покриття, встановлені тренажери для дресирування собак, лавочки та урни. Вартість проєкту становила 520 тисяч гривень», — розповідає начальниця виробничого відділу департаменту з питань управління підприємствами з доброустрою Юлія Поліщук.
Обслуговуватиме майданчик Маріупольське комунальне підприємство зеленого будівництва. У майбутньому тут також установлять освітлення, оскільки в темний час доби майданчик не освітлюється.
А це точно працює?
Власники собак радіють, що таке місце з'явилося, але зазначають, що є важливі нюанси.
«Тут збиратимуться всі місцеві собачники, бо в міських умовах практично нема де відпустити собаку з повідця. В огорожі вона зможе спокійно побігати, познайомитись та погратися з іншими собаками. Для здоров'я та розвитку тварин дуже важливою є соціалізація», — зазначає маріуполець Владислав.
Водночас під час облаштування майданчика не було враховані деякі моменти.
«Є прикрі нюанси. Наприклад, пісок на майданчику насипали, а під піском старий асфальт залишився. Його не прибрали, це не дуже добре. Повинен бути ґрунт, в який йтиме волога. Собаки випорожнюються, це має змиватися тими ж дощами та оброблятися. Також ми гуляємо тут за будь-якої погоди: і в дощ, і в сніг. Вода нікуди не дівається, не вбирається в ґрунт, а стоїть тут по щиколотку. Собаки бігають по воді. А коли мряка, вода замерзає і перетворюється на кашу. Тварини можуть травмуватися», — розповідає власник двох собак Євген.
І сама авторка проєкту Наталя зауважила, що конструкції для дресирування собак вийшли слизькими:
«Вони виконані з вологостійкої фанери, у холод та мороз вона замерзає, і собаки ковзають».
Депутат Маріупольського району Юрій Давиденко додав, що зараз спільно з Лівобережною адміністрацією розробляється проєкт облаштування ще одного майданчика у центрі міста.
«У 2023 році ми плануємо створити ще такий майданчик, щоб розвивати цей напрямок у Маріуполі. У ньому ми хочемо врахувати вже всі помилки, яких було допущено тут. Усе приходить із досвідом. Але такий проєкт важливий і для адміністрації у контексті безпеки людей, і для власників собак», — зазначив депутат.
Досвід Наталії перейняли інші маріупольці. Цього року на програму «Бюджет громадської участі» подали ще один проєкт з облаштування майданчика для вигулу та дресирування собак, але вже у Кальміуському районі. Він набрав 137 голосів і буде реалізований наступного року. Новий майданчик має з'явитися на вулиці Покришкіна, 13.
Ще більше корисних рішень
✅ У 2020 році учасники програми «UPSHIFT Україна» розробили проєкт та створили перший у Маріуполі майданчик для вигулу собак у мікрорайоні «Східний». На майданчику є фігури для дресирування.
✅ В інкубаторі стартапів 1991 Mariupol команда з Харкова створила додаток для власників тварин Dogito. У ньому можна шукати інших собачників для спільних прогулянок з улюбленцями, шукати допомогу у перетримці безпритульних тварин та обмінюватися зоотоварами.