"У нас 2 основні мети": як пройшло перше виїзне засідання ТСК Ради щодо пожеж на Луганщині
Сєвєродонецьк відвідала група нардепів з тимчасової слідчої комісії щодо пожеж. Що побачили й до чого прийшли
Народні депутати з різних фракцій контролюватимуть хід розслідування причин масових пожеж, а також виплати компенсацій, обіцяних Кабміном. Вони побували в селах Сиротине та Смолянинове, а також зустрічалися з погорільцями й чиновниками в будівлі облдержадміністрації.
Як пройшло перше виїзне засідання нової ТСК — в матеріалі «Східного варіанта».
Сиротино
Під стінами Сиротинської сільської ради зібралися кілька десятків місцевих жителів, щоб поспілкуватися з депутатами, розповісти їм про свої проблеми та поділитися свідченнями. Анна не втратила своє житло. Її будинок допомогли врятувати сусіди. Але з журналістами спілкується зі сльозами на очах, згадуючи день пожежі.
«Стояла пожежна біля школи. Дві пожежні стояло. Я прибігала і просила, коли перша хата тут загорілася. Кажу, люди добрі, гасіть! Там же нічого не буде. Кажуть, у нас наказу такого немає. Нам сказали, що ось об'єкт і школа об'єкт. Це наша робота, нам сказали це робити, більше ми не можемо ніде перебувати, сказали вони. Я сказала, Бог вам суддя. Ми потім відрами гасили. Я двома поламаними руками качала воду, а сусіди гасили», — згадує жінка.
Про іншу несправедливість, а саме про невиплату матеріальної допомоги, говорить Сергій Попов. Він зібрав ініціативну групу з 30 земляків, щоб домогтися хоч якогось результату. У нього повністю згорів будинок, в який він недавно переїхав. Таких як він, каже, багато.
«У багатьох не оформлена спадщина, і через це ми не маємо права на допомогу. Це третина. Це з 450 будинків, наскільки я знаю, зруйнованих повністю, 150 осіб.
Будемо відстоювати свої права, тому що вважаємо, що вони грубо порушені. Ми теж маємо право на допомогу. Ми домагаємося, щоб нам виплатили, щоб змінили постанову Кабінету міністрів, щоб можна було виплачувати не тільки власникам, але і спадкоємцям. Якщо вони зроблять таку поправку, то у нас буде реальний шанс отримати цю допомогу», — пояснює він.
На зустріч з людьми приїхав заступник голови комісії Сергій Вельможний. Голова комісії Руслан Горбенко за день до виїзду захворів. Вельможний зазначив, що у комісії зараз дві основні мети: розслідувати причини трагічних підсумків пожежі, а також допомогти людям пережити ці наслідки.
«Ми знаємо, що на державному рівні виділено кошти для відшкодування заподіяної шкоди, проте ми бачимо бездіяльність вже зараз, зі слів потерпілих людей. Органи місцевої влади не діють, і взагалі незрозуміло, чому пройшло стільки часу, а досі існують бюрократичні зволікання або небажання, або якісь ще причини. Чому органи місцевої влади не вживають заходів і не працюють з кожною людиною окремо? На це, в першу чергу, я буду націлювати всю комісію», — обіцяє нардеп.
Смолянинове
З часу пожежі в Смоляниновому вже пройшло пів року, але проблеми у місцевих жителів дотепер такі ж, як і у мешканців Сиротиного, які зіштовхнулися зі стихією в жовтні. Однак, тут є свої особливості.
Місцеві жителі у своїй більшості скаржилися на сільського голову, називаючи його головним винуватцем їхніх бід: як самої пожежі, так і неможливості отримати компенсацію за згорілі будинки й майно. Андрій Іванов живе в Смоляниновому з дружиною і двома дітьми, каже, що компенсацію отримали люди, для яких будинок в Смоляниновому — заміська садиба.
«Отримують гроші зовсім не ті люди, які тут проживають і прописані. І взагалі їх під час пожежі не було тут. Люди підходять до голови, кажуть “дай нам довідку, про те, що ми постраждалі особи”, а він каже “ні, у вас довідка недійсна”. Хоча мені сказав знайомий юрист, що тільки суд може вирішити, дійсна моя довідка чи ні. Ось документи у мене всі є. Фотографії, документи роздруковані, все, що ми назбирали. Ми з дітьми були на пожежі. Ось на цій вулиці ми гасили. Мене директор привіз з роботи, я на добі був. І мені дали гроші тільки на дітей, а мене начебто не було в той момент тут. Що, виходить, діти самі пожежу гасили?», — обурений Андрій.
Розмовляти з журналістами сільський голова, який представився Русланом, відмовився. Однак, один з депутатів, Максим Ткаченко, зажадав від голови у дводенний термін надати йому всі документи й причини відмови людям у допомозі. З цими документами, за словами Ткаченка, він буде розв'язувати питання на міністерському рівні.
Засідання в ОДА
Після відвідин безпосередньо місць пожеж депутати зібралися в будівлі облдержадміністрації, де поспілкувалися з погорільцями, але вже в розширеному режимі.
На зустрічі були присутні керівники силових відомств і місцевої влади.
Журналістів до залу засідання не пускали, пославшись на те, що буде організовано пресбрифінг. На пресбрифінг до журналістів депутати вийшли через півтори години від обумовленого терміну. Заступник голови комісії Сергій Вельможний розповів про перші підсумки засідання.
«Як з'ясувалося, правоохоронні органи зовсім не розслідували кримінальні виробництва, які були внесені в ЄРДР. Тобто, правоохоронці зовсім відсторонилися від документування фактів пожеж, дій і бездіяльності посадових осіб ЛОДА, районних адміністрацій, лісового господарства, ДСНС. Які ж управлінські рішення приймалися цими чиновниками в липні? Які були зроблені висновки з метою недопущення пожеж? Відповідь була одна: “Цим всім повинні були займатися на рівні Кабінету міністрів”. Таку відповідь ми почули від керівника військово-цивільної адміністрації області, який потім без причини просто пішов з нашого засідання», — заявив заступник голови комісії.
Далі, за словами Вельможного, засідання продовжили в закритому режимі. Там з представниками державного бюро розслідувань обговорили кримінальні справи, відкриті на посадових осіб області.