"Стартап у Minecraft і не тільки". Як на Луганщині діти підкорюють світ IT-технологій
Вже півтора року працює “Code Club Луганщина”. Ментори-волонтери навчають хлопців та дівчат мов програмування та потрохи йдуть до великої мети: об’єднати всіх представників IT-галузі у потужне ком`юніті.
Як все влаштовано та що новенького підготували на 2021 рік “Східному варіанту” розповіла координаторка проєкту в Луганській області Юлія Дубова.
Трохи історії
Code Club Луганщина — частина Сode Club Україна. І, своєю чергою, входить до Міжнародного проєкту Code Club World. Глобальна мета — зробити IT-освіту доступною для всіх дітей.
Code Club Україна — це мережа безкоштовних волонтерських клубів кодування для дітей і підлітків 8-17 років. Проєкт підтримує Міністерство освіти та науки України.
За 6 років в Україні створили 1711 груп програмування, в яких викладали 250 менторів-волонтерів. Клуби працюють в 17 областях. Луганщина доєдналася у вересні 2019 року, хоча навчати дітей засад комп’ютерних знань у східному регіоні почали раніше.
“Найперший клуб, який існував, коли ще не було мережі, виник у 2017 році. Клуб функціонував у переміщеній Луганській обласній бібліотеці у Старобільську. Пізніше ми доєдналися до мережі”, — пояснює Юлія.
Як це працює
Ментори навчають дітей писати комп’ютерні програми у позашкільний час. Збираються раз на тиждень на годину у школах, бібліотеках, на громадських майданчиках.
Доєдналися й 10 міст Луганщини: Старобільськ, Біловодськ, Лисичанськ, Сєвєродонецьк, Новопсков, Рубіжне, Кремінна, Троїцьке, Попасна, Золоте. Загалом працюють 18 клубів.
“Є три базові курси. Ми навчаємо мови програмування Scratch трьох рівнів: новачок, базовий і просунутий. Другий курс HTML і CSS, і третій це Python. Фішка регіонів в тому, що, якщо знаходиться ментор-волонтер, який хоче розробити свою навчальну програму за іншою мовою програмування, то він може запропонувати свою методику викладання”, — каже Юлія.
Навчання відбувається за двома модулями. Спочатку організатори оголошують пошук менторів-волонтерів. Потім відкривається реєстрація для дітей. А вже по завершенні курсу діти отримують сертифікат.
Ментор: викладач, наставник, друг
Менторами зазвичай стають студенти відповідних спеціальностей, вчителі інформатики й інших дисциплін, бібліотекарі. Для вчителів це можливість запозичити цікаву оригінальну програму, побути волонтером, “прокачати” свої навички. Студенти можуть отримати практику та рекомендації. Коли долучаються IT-спеціалісти, вони вчаться передавати свої знання молодшому поколінню та реалізувати соціальну місію.
Буває й так, що діти стають менторами-помічниками. Такою “паличкою-виручалочкою” для бібліотекарки з Лисичанська Аліни Чебанян є дванадцятирічний Ярослав. Це допомогло їй менше хвилюватися і впевненіше почуватися в новій ролі менторки.
"Я почала спілкуватися з усіма дітьми на рівних і пояснила, що, навіть якщо я чогось не знатиму, то будемо вчитися разом. На моє заохочення відразу ж скромно відгукнувся Ярослав, мовляв "я трохи вмію, трохи шарю, трохи розумію". Як потім з'ясувалося, Ярик шарить аж дуже непогано. Тепер на кожному занятті він допомагає мені креативити, підтримує своїх одногрупників", — розповіла Аліна.
“Діти ставляться дуже зацікавлено”
За 1,5 роки випустили 58 навчальних груп — а це 356 дітей. Заняття через карантин проходять у гібридному форматі — онлайн та офлайн. На Луганщині найбільше цікавляться діти 9-13 років.
“Загалом вони вже “просунуті”. З мовою Scratch вони знайомляться за шкільною партою. Але це іноді буває у школі нецікаво. Взагалі дітям подобається, що ментор не є вчитель, що він не вимагає виконання домашнього завдання і не ставить за це оцінки. Він просто є наставником, який радить, як удосконалити щось. В онлайн-форматі до нас часто доєднуються батьки, серед яких багато вчителів. І вони “цуплять” (в гарному значенні цього слова) для себе певну методу від менторів. У нас такий колообіг досвіду. А підлітки — це взагалі трохи інша історія. Вони точно знають, що ці курси їм знадобляться, щоб підвищувати кваліфікацію на інших курсах, бо вони хочуть вступати до вишу за певною спеціальністю”, — пояснює Юлія.
Загалом заняття навчальні та креативні. “На думку учнів, наші програми на 92% складаються з розваг. А це означає, що вони їм подобаються!”, — йдеться на сайті Code Club Україна.
Навчання за улюбленою грою
З 2021 року запускається новий онлайн-курс з Minecraft. Саме такий назвали цікавим випускники попередніх курсів, коли серед них проводили опитування. Проєкт підтримали донори, адже потрібно було купити відповідне програмне забезпечення.
“Ми робимо курс на платформі Minecraft Education Edition. Це міжнародна освітня платформа: таке “доповнення” до Minecraft, але в освітньому плані. Школи там створюють свій навчальний клас, навчаються діти та вчителі. Ми запускаємо з Луганської обласної бібліотеки. Зробимо 20 підписок для дітей на перше півріччя. Хочемо навчити дітей таких понять, як STEAM-освіта, технології, графічний дизайн. Це буде пілотний курс. Подивимось, як його сприймуть учні. Як вони можуть орієнтуватися в цьому інформаційному просторі, шукати й використовувати ресурси. Чи знають вони, що таке стартап, і чи зможуть втілити його в середовищі Minecraft”, — каже Юлія.
Як зареєструватися
Перший у 2021 році навчальний модуль розпочнеться у лютому і триватиме до травня. Осінній модуль триватиме з вересня до грудня. Зареєструватися можна на сторінці Code Club Луганщина у Фейсбуці. Занятті безкоштовні.