Рентгенівський апарат, антибіотики та журнали. Що встигли придбати лікарні Донбасу цього року
За неповний місяць нинішнього року в сервісі електронних закупівель “Прозорро” значаться сотні тендерів на закупівлю товарів медичного призначення, проведених лікарнями Донбасу. “Східний варіант” проаналізував ці закупівлі, аби зрозуміти, якими засобами озброюються лікарні на сході у цьому році.
Більшість товарів, які закупляють нині медичні заклади Луганської та Донецької областей, стосуються профілактики та лікування Covid-19. Та разом з тим закупляють і дороговартісне стаціонарне обладнання, меблі та послуги. Є й не стандартні товари у цьому переліку.
“Східний варіант” зібрав найбільш яскраві приклади медичних закупівель.
😷 Тести на Covid-19 і не тільки
Близько десяти лікарень на сході України за неповний місяць оголосили тендери, аби придбати тести на Covid-19.
Наприклад, маріупольський "Центр первинної медико-санітарної допомоги №4 закупив тисячу швидких тестів, які виявляють хворобу. Один такий тест коштує 200 грн, відтак загалом закупівля обійшлася у 200 тис. грн.
Слов’янський центр первинної медико-санітарної допомоги придбав 25 експрес-тестів на 4 тис. грн.
Зазначимо, що лікарні закуповують експрес-тести не тільки для виявлення COVID-19, а й для ідентифікації ВІЛ. Такі тести коштують приблизно 130 грн за упаковку.
“Цей пристрій в основному використовується в лабораторних аналізах, щоб допомогти у швидкому скринінгу інфікування ВІЛ 1/2", — йдеться у поясненні до закупівлі.
Костянтинівська центральна міська лікарня вирішила придбати й тести на виявлення грипу А та В. Ціна таких тестів — менш ніж сто гривень за штуку.
🛌 Обладнання та меблі
У новий рік — з новим обладнанням. Так вирішили деякі лікарні й оголосили тендери на придбання дороговартісної техніки.
Зокрема, краматорське "Дитяче територіальне медичне об"єднання" зупинило свій вибір на новому рентгенівському апараті за 1 млн 760 тис. грн. Процедура закупівлі там має закінчитися 1 лютого.
Лиманська центральна районна лікарня придбала портативні електрокардіографи. Три прилади коштували 118 тис. грн.
Сєвєродонецька міська багатопрофільна лікарня витратить 820 тис. грн на новий апарат УЗД.
Маріупольська міська лікарня №4 також провела доволі вартісну закупівлю на 675 тис. грн. Заклад придбав 3 витяжні шафи з ламінарним потоком повітря. Як йдеться на сайтах продавців такого обладнання, шафи потрібні для захисту зразків, взятих у пацієнтів, наприклад, для лабораторного дослідження.
Медичні заклади закупляли не лише дорогу техніку, а й ту, що з недавніх пір стала звичним предметом для українців — пульсоксиметри. Зокрема, слов’янський центр первинної медико-санітарної допомоги придбав 20 пульсоксиметрів на 13 500 грн.
Нові меблі також з’являться в палатах лікарень.
Добропільська лікарня інтенсивного лікування для хворих на Covid-19 придбала 20 нових ліжок. Обійшлися вони лікарні в 136 тис.грн. У договорі зазначається, що ліжка металеві, на колесах. Комплектуються вони матрацами, які можна мити.
Бахмутська лікарня також закупила 14 нових ліжок “зі знімними пластиковими бильцями, бічним огородженням та матрацом”. Вартість — 312 тис. грн.
Та рекордсменом за сумою закупівлі у цьому році поки є вже згадана маріупольська лікарня. Вона готується провести капітальний ремонт одного зі своїх корпусів. Для цього оголосили тендер на понад 43 млн грн. Ремонтувати планують приміщення з хірургічним відділенням. В описі до закупівлі вказується, що мова йде про внутрішні роботи, термомодернізацію та доброустрій.
Зазначимо, що нині ця процедура лише на етапі отримання пропозицій.
🚮 Вивіз сміття
Багато лікарні витрачають і на вивезення та утилізацію сміття, що з’явилося після контакту з хворими на Covid-19. Таке сміття прирівнюється до радіоактивних відходів.
МОЗ розробило правила поводження з такими відходами. Їх потрібно зібрати, маркувати, знезаразити та дезінфікувати. Захоронення таких відходів заборонено. Можлива лише утилізація.
Таким чином, послуги з утилізації сміття для лікарень подорожчали.
Для прикладу, маріупольська лікарня витратила 135 тис. грн на утилізацію 9 тонн такого сміття. А Лисичанська багатопрофільна лікарня запланувала на цю процедуру майже 200 тис. грн.
💊 Ліки та кисень
Майже півтора мільйона гривень на придбання кисню витратила Сєвєродонецька міська багатопрофільна лікарня. Мова про балони з киснем — вкрай необхідні при легеневій недостатності.
Торецька міська лікарня оголосила закупівлю кисню майже на 300 тис. грн, а Дружківська — на 92 тис. грн.
З медичних препаратів доволі часто в закупівлях зустрічається морфін. Його використовують зокрема для зняття болю в важкохворих пацієнтів.
Маріупольській міській лікарні №1 300 упаковок морфіну обійшлися в 111 тис. грн.
Ще одна Маріупольська лікарня закупила 3 тисячі упаковок препаратів “для надання медичної допомоги пацієнтам, хворим на Covid-19”. Серед препаратів здебільшого антибіотики. Сума закупівлі - понад 400 тис.грн.
Цифрова підтримка і дозвілля
Ще одна стаття витрат лікарень — це придбання та використання програмного забезпечення.
Олександрівський районний центр первинної медико-санітарної допомоги витратив 33 тис. грн на програму “Медстар”.
А в Дружківці місцева лікарня придбала супровід програмного забезпечення “Облік медичних даних України”.
Аналогічну послугу замовила й психіатрична лікарня Маріуполя, аби користуватися базою даних “Медична статистика”.
Є й нестандартні для медичних закладів замовлення. Наприклад, Сєвєродонецький центр первинної медико-санітарної допомоги закупив 60 поштових марок на 3,5 тис.грн.
А Сєвєродонецька міська багатопрофільна лікарня крім повсякденної роботи переймається й освітою персоналу. Для таких потреб там придбали журналів на 8 тис. грн — 12 примірників “Журналу головної медичної сестри” та 12 примірників журналу “Лабораторна справа”.
Підсумовуючи, варто зазначити, що Covid-19 у 2021 році формує основні запити лікарень на товари медичного призначення. Вже зараз суми витрачених коштів на такі товари деяких невеликих лікарень сягають майже півмільйона гривень. Ймовірно, це і впливає на відносно невелику кількість так званих глобальних закупівель — дороговартісної апаратури та обладнання.
Фото на обкладинці: unicef.org