Волонтерство, благодійництво та активізм. Як громадські діячі з Краматорська змінюють північ Донеччини
Станіслав Чорногор з Краматорська вже багато років займається громадською діяльністю. У його послужному списку відкриття Громадських організацій та благодійного фонду, ініціативи з надання інформаційної та гуманітарної допомоги дітям, переселенцям, людям з інвалідністю.
«Східний варіант» поговорив зі Станіславом про те, чим займаються його організації зараз, і які запити відчуває суспільний простір Краматорська.
З чого все почалось
Станіслав Чорногор — голова ГО «Фонд розвитку громади» та виконавчий директор благодійного фонду «Руки допомоги».
Ці організації, в яких працюють 20 співробітників, надають гуманітарну допомогу в Донецькій і Луганській областях людям різного віку і соціальних верств.
А почалося все у 2012 році з громадської організації, створеної з чотирьох осіб.
«Це було таке досить довге рішення, починаючи з 2002 року, коли я познайомився з форумом Kramatorsk.info. Там люди писали, були досить активні. Все писали, що треба щось робити, але далі слів справа не просувалася», — згадує Станіслав.
І зрештою після 8 років роздумів Станіслав прийшов до того, що потрібно все-таки зважитися і зробити громадську організацію. Робити якісь реальні зміни в громаді.
Тоді й створили Громадську організацію, до якої увійшли сам Станіслав зі своїм колегою-журналістом і їхні дружини.
«І перший проєкт, який ми реалізували, — це була Школа блогерів від американського посольства. Ми тоді проводили масштабні лекції, які відвідали близько 800 осіб», — розповідає Чорногор. — «Ми тоді проводили 12 лекцій, які проводили 23 лектори, зокрема й місцеві блогери, високопосадовці. Був тоді у нас Вахтанг Кіпіані, Олена Білозерська. Були фотографи та інші лектори».
Це був перший досвід громадської діяльності Станіслава. Новий виток його активність знайшла у 2013 році, коли в регіоні з'явилися чутки про видобуток сланцевого газу компанією Shell.
«Спочатку я був проти. І питання було навіть не в самому бурінні, а в тому, що Облрада дала дозвіл на розробку, не запитавши про це і не порадившись з громадою», — розповідає Станіслав.
У той період Shell оголосила конкурс грантів, і тоді громадські працівники почали думати, що можна зробити, щоб не витратити гроші даремно.
«І тоді ми попросили гроші на вихідний моніторинг якості водних ресурсів Донецької області. Ми це робили разом з Сіверсько-Донецьким басейновим управлінням. Зрештою ми видали навіть книгу з результатами», — згадує Станіслав.
Після того він, як керівник громадської організації, був обраний серед тих, кого запросили в США ознайомитися з роботою газових свердловин в штаті Пенсільванія.
У команді були екологи, буровики, громадські діячі.
«Нам показували всі етапи, починаючи від буріння свердловини й закінчуючи ємностями, де зберігаються відпрацьовані бурові розчини. І ось там я побачив, як дотримуються норми безпеки, я побачив, як правильно повинні бути оформлені бурові майданчики», — ділиться Станіслав.
Тоді думка Станіслава змінилася. Але він переконаний, що обов'язково повинен бути законодавчий і громадський контроль.
«Якщо якісь вимоги не дотримуються, потрібно писати запити та скарги, починаючи від поліції й закінчуючи Міністерством екології. Тоді все буде дотримуватися згідно з технологією», — стверджує Станіслав.
Благодійний фонд
В якийсь момент волонтери вирішили, що потрібно створити благодійний фонд.
«Благодійність — це не зовсім та специфіка, якою повинна займатися Громадська організація. Тому був створений БФ «Руки друзів», — пояснює Станіслав.
На фонді була зосереджена гуманітарна програма. З'явився надійний постійний партнер.
«І завдяки цьому ми зараз займаємося логістикою гігієнічних і освітніх матеріалів. Це проходить по школах, дитсадках і медустановах Донецької та Луганської областей. Охоплення за останні роки близько 100 тисяч осіб на рік. Прямо зараз на складі стоїть близько 300 палет з різними вантажами, які чекають свого моменту доставлення. Це розвивальні набори для дітей, комплекти для прибирання, до них побутова хімія. Дезінфектори, безконтактні термометри», — пояснює Станіслав.
Період окупації та нова діяльність
Події 2014 року внесли корективи не тільки в суспільну діяльність, але і загалом на все життя регіону. Здавалося б, займатися гуманітарними питаннями на свій розсуд без «благословення» окупантів було неможливо.
Але і тут Станіслав знайшов рішення.
«Проїжджаючи блок-пости, я з'ясував тоді для себе нові потреби людей. Тоді була створена організація СОС-Краматорськ. Вона надавала інформаційну підтримку. Допомогли тоді хлопці з «Восток SOS». Фактично краматорська служба перебувала в їхньому офісі в Києві», — розповідає волонтер.
Це була допомога людям, які виїжджають з Краматорська. Ті, хто виїжджали, дзвонили, ділилися інформацією про оперативні обставини на блок-постах, як безпечніше виїхати, надавали подібну інформацію.
З вересня 2014 року СОС-Краматорськ вже працював за підтримки міської адміністрації. Після окупації організація допомагала вже тим, хто повертався в місто. Це була видача «гуманітарки», інформаційна допомога.
Потім з СОС-Краматорськ розвинулися ще кілька нових напрямків. Це консультаційне бюро, яке допомагає з будь-яких аспектів життя міста переселенцям, людям з інвалідністю. Починаючи від питання допомоги домашнім тваринам, до того, як відновити паспорт.
У 2015 році в Краматорську відкрився Центр «Старе місто». Він був організований для людей старшого віку і переселенців. Зараз там зайняті люди похилого віку, переселенці, люди з інвалідністю зі слуху.
«Там у нас є два перекладачі жестової мови. Надають послуги супроводу. Ось, наприклад, приходить людина без слуху в лікарню або паспортний стіл. І що далі? У центрі надають як особисту допомогу, так і віддалену», — розповідає Станіслав.
Як розповідає волонтер, запити та потреби змінюються щодня.
«Ось зараз наше консультаційне бюро займається тим, що допомагає людям похилого віку реєструватися в онлайн-сервісах держави. Ще рік тому про це навіть ніхто не думав», — розповідає Станіслав.
Нещодавно «Фонд розвитку громади» проводив ярмарок Громадських організацій.
На неї подалися близько 40 організацій, які презентували свою діяльність. Це дуже корисно, тому що різні люди могли прийти та ознайомитися з діяльністю тієї чи іншої організації.
«Все робиться для нас, але без нас»
На питання, які зараз, на його думку, існують основні труднощі в громадському секторі, Станіслав відповів навіть не витрачаючи час на роздуми.
«Є дуже велика проблема, яка стосується не тільки Краматорська, а й Слов'янська. Ситуація в тому, що зараз сюди заходять сотні мільйонів гривень. І від іноземних донорів, і з державних фондів. Це я кажу, як член обласної комісії щодо проєктів Державного фонду регіонального розвитку. І проблема в тому, що це все робиться для нас, але без нас», — стверджує волонтер. — «У нас немає практики, коли влада, перш ніж щось робити, запитала у людей, як вони хочуть і як їм подобається.Тобто, наприклад, будується парк. Але він будується не для зручності людей, а так, як зручно проєктантам, забудовникам і замовникам».
Станіслав розповідає про те, що навіть розмовляв про це з чиновниками.
«Наприклад, чи важливо владі, в який колір пофарбувати будинок або яким деревами засадити алею. Відповідають, що ні. Але чому тоді не запитати у людей, а як вони хочуть? Щоб людям подобалося і було комфортно. Тоді й містяни будуть задоволені, і критики буде менше», — стверджує Станіслав.
Друга проблема на думку громадського працівника — це аморфність жителів.
«Люди випускають пар в соціальних мережах, в розмовах між собою. Але 99% не хочуть долучатися до жодних активностей, щоб змінювати своє життя, своєї сім'ї. А місцеві депутати поки не можуть або не хочуть повною мірою захищати інтерес своїх виборців», — пояснює Чорногор.
На думку Станіслава, поки таке продовжуватиметься, влада продовжить використовувати ресурс на свій розсуд. А право громадськості диктувати свої умови владі для створення комфортного і здорового клімату в місті.
Як звернутися за допомогою?
Зв'язатися з організаціями, які представляє Станіслав Чорногор, можна онлайн або за телефоном.
✅ Міжнародний благодійний фонд “Руки друзів”:
050 821 4978
✅ ОО “Фонд розвитку громади”:
050 821 4978
✅ Центр місцевої активності “Старе місто”:
050 821 4978