"Хочу зробити бізнес доступним": як підприємець з Лисичанська вирощує екзотичний товар
У чому унікальність технології і як «равликовий» бізнес можна пов'язати з індустрією розваг дізнався "ВВ"
У Лисичанську підприємець організував равликову ферму. Використовує унікальну технологію, яку розробив власноруч. Застосовує принцип рамок для вуликів, і так економить простір. Про унікальну для Луганщини ферму — в матеріалі «ВВ».
Дефіцит екзотики в регіоні
Артем Гудим та Сергій Петренко — підприємці. Сергій володіє земельною ділянкою в Лисичанську, і йому прийшла ідея заснувати равликову ферму. А Артем підтримав цю ідею.
На ділянці у Лисичанську партнери облаштували рідкісне для Луганщини виробництво, і зараз вони активно розвивають свій бізнес.
«Я вивчав ринок. Побачив в інтернеті приклади подібних ферм. Зрозумів, що це дуже перспективно, тому вирішив зайнятися саме равликами. У нас в регіоні не вистачає подібних виробництв. Дефіцит становить приблизно 60%. Тому на сьогоднішній момент це рентабельне, вигідне заняття», — розповідає Артем.
Сьогодні в області не багато ресторанів пропонують равликів. У більшості закладів — молюски привізні. Ще до того, як виростити перших равликів, вже домовився про постачання з місцевим рестораном.
«На початку ми закупили 100 кг. До кінця сезону очікуємо від 3-х до 5-ти тонн. Поки будемо продавати мінімум маточного стада. Переважно людям, які приходять до нас на екскурсії. Основну частину равликів залишимо собі, щоб вони в новому сезоні приносили потомство», — говорить підприємець.
Вирощує Артем равликів породи «Мюллер».
«Він швидко зростає в порівнянні з породою Максима і звичайним виноградним равликом. Ми годуємо його комбікормом, і він у нас за пів року виростає до товарного вигляду», — ділиться він.
Унікальність технології
За класичною технологією вирощування равликів мальки харчуються зеленим свіжим кормом і живуть під дерев'яними щитами. В такому випадку площа ферми займає кілька десятків соток. Артем розповідає, що хотів зробити бізнес доступним..
«У нас нова технологія, яку ми самі придумали. Як на пасіці. У нас стелажі сотами. У родичів була пасіка, ось, вирішив поєднати дві технології. Хочу, щоб кожна людина могла вирощувати равликів на присадибній ділянці в кілька “соток”», — ділиться він.
В іншому ж, розповідає Артем, технологія не відрізняється від класичної. Те ж годування, купання, догляд. На маточне стадо та обладнання витратив близько 3-х тисяч євро.
«Равлики люблять воду, тому щовечора роблю їм дощик. Вода звісно певної температури. Годуємо всіх равликів комбікормом. І маленьких, і великих. Перед продажем вони не їдять кілька днів, щоб «очиститися». Транспортуємо обов'язково за певної температури, при якій вони впадають в сплячку», — говорить Артем.
Людям потрібні розваги
Крім безпосередньо вирощування молюсків, Артем проводить екскурсії своєю фермою. За два тижні її відвідало близько ста осіб, розповідає підприємець.
«Звісно, в першу чергу прийшли друзі, знайомі. Потім потягнулися люди, яким не вистачає нових емоцій. Що не говори, з індустрією розваг у нас в регіоні не так добре, як хотілося б. Ось ми й намагаємося дати людям позитивні емоції. Адже людям потрібні розваги», — пояснює ідею підприємець.
У перспективі, каже підприємець, хоче організувати на території ферми кафе, де можна буде приготувати щойно куплених равликів. А кухар не тільки приготує вам делікатес, а й поділитися парою-трійкою цікавих рецептів.
Поки ж равликова ферма в Лисичанську — відмінний варіант для сімейного відпочинку. Люди приїжджають з дітьми, друзями, коханими.
З чого почати?
По-перше, розповідає Артем, потрібна земельна ділянка в 6-7 «соток». На ній власне буде розташовуватися сама ферма.
Для старту знадобиться сума приблизно в 3 тисячі євро. Третина грошей піде на купівлю маточного стада, ще по третині приблизно — на комбінований корм і обладнання. Зрошувальна система, холодильне обладнання, термостати, рамки — це той мінімум, який необхідний для ферми.
Подбайте про збут. Знайдіть надійного покупця. Це можуть бути як гуртові компанії, так і дрібні ресторанчики поблизу. Пам'ятайте: ваш товар унікальний.
І, звичайно ж, не варто ігнорувати законодавство. Зареєструйте свій бізнес і сміливо беріться до справи. І пам'ятайте, використовуйте міжнародний досвід вирощування молюсків. Зареєструйтеся на форумах, відвідайте кілька ферм в Україні та за кордоном.