З перших вуст. Жителі ОРДЛО розповіли про проблеми ЖКГ в окупації
Як виросла комуналка та що думають жителі тимчасово окупованої частини Донбасу — дізнався «Східний варіант»
Низькі ціни на комунальні послуги були чи не єдиним продухом для жителів окупованих територій. Навіть попри раптові відключення світла, слабке опалення взимку і воду по годинах.
Але минулий рік для місцевого населення запам'ятався не тільки локдауном, але і подорожчанням комунальних послуг спочатку з вересня (на 30-40%), потім і з цього місяця (на 10-20%).
Багато жителів ОРДЛО не розуміють, за що вони повинні платити, якщо комунальні служби продовжують ігнорувати їхні проблеми ось уже 6 років.
Про побут простих людей, і історії ЖКГ за останній рік — в нашому матеріалі.
“Всіх все влаштовує через те, що було і гірше”
Для багатьох з вільної України незрозуміло: як окупанти можуть так байдуже ставитися до людей, які вимушено залишилися у своєму рідному місті? Річ у тім, що ситуація з самого початку була ще гірше.
Ті, хто були на Донбасі під час активної фази війни пам'ятають, що ні води, ні світла тоді не було. Люди тоді не «важко жили», а виживали. За звичкою натискали на вимикач, коли входили до кімнати, і більше не могли постояти під душем і прийняти ванну того літа. За водою доводилося йти в пункти видачі гуманітарної допомоги, які відкрилися в постраждалих від обстрілів школах. Користувалися свічками, щоб не сидіти ввечері в темряві.
Уявіть же радість людей, коли вони знову могли включити світло й у них стала текти вода з-під крана. Але щастя тривало недовго. Більш-менш прийшовши до тями, люди стали усвідомлювати, що якість комунальних послуг помітно впала після окупації.
Ми запитали у жителів ОРДЛО, з якими проблемами вони стикаються останні шість років.
Вода за графіком і з частими перебоями
«Я сама з міста Ровеньки. У батьківському домі вода відключалася дуже часто. Зазвичай дні з водою і без — чергувалися. Три через три, чотири через чотири. Графік завжди був неточний. Вночі води ніколи не було, навіть холодної. Один раз води не було цілих дванадцять днів. Були постійні несправності, але ЖКГ ніколи не усували їх вчасно. Коли я переїхала до Луганська, я жила в центрі міста на вулиці Радянській, — там з водою все було добре», — розповіла мешканка ОРЛО.
«У ванній і на кухні завжди стоять пляшки з водою на випадок, якщо воду знову відключать. Чим гірша ситуація — тим більше пляшок. У тих, хто живе в області, пляшки стоять по всій квартирі», — повідомила студентка з Луганська.
«У моїх батьків в Червонопартизанську води немає майже ніколи. Хоча в Луганську у мене були тільки поодинокі несправності», — поділилася дівчина з Червонопартизанська.
«Моя подруга живе у кварталі Левченко. Вона розповідала, що у неї вода йде дві години вранці та дві години ввечері. А у неї навіть немає бака з водою, це звичайна квартира!», — розповіла школярка з Луганська.
«Мене найбільше турбує маленький натиск. У нашому будинку вода є практично завжди, але ось вдень натиск завжди дуже слабкий. Доводиться довго набирати воду для того, щоб поставити чайник або наповнити каструлю», — ділиться жінка з ОРЛО.
Часті відключення світла
«У Луганську дуже часто вимикається світло. Причому не заплановано, а просто в будь-який момент. Світло може відключитися на кілька хвилин, годин або навіть днів. Я часто не встигав закінчити домашнє завдання або з кимось зв'язатися. У мене навіть був запобіжник для комп'ютера, щоб через різке відключення світла я не втратив незбережені файли», — повідомив хлопець з ОРЛО.
«На підтримку просто неможливо додзвонитися! Одного разу у мене вдома почала “скакати” напруга. Я кілька днів видзвонювала аварійну службу, поки не дізналася від подруги, що в нашому місті майже немає бригад. Тільки через тиждень вони змогли взятися за проблему і розв'язати її», — поскаржилася жінка з Довжанська.
Щоб розв'язати проблему, жителям доводиться купувати додаткове обладнання своїм коштом.
«У нас дуже слабка подача електрики, і її ніхто не ремонтує. Тому ми купили собі стабілізатор, щоб ми могли й надалі користуватися світлом. Напруга не така сильна, але це краще, ніж нічого», — уточнює вона.
«Щороку у нас проводять “планове відключення світла”. Три дні у нас йдуть ремонтні роботи, але після них нічого не змінюється. Часті відключення світла все ще є», — поділилася жінка з Луганська.
«Мої батьки живуть у приватному будинку, у нас своя свердловина і насос. Відповідно, якщо немає світла — то немає і води. По кілька днів жити повністю відрізаним від світу якось не прикольно. Після того як світло без попередження відключили на дві доби, моя сім'я купила генератор за 14 тисяч рублів», — поділилася дівчина з ОРЛО.
«Я не з бідної сім'ї, і нам у своєму приватному будинку було все одно на ціни за комуналку. Але моя мама сказала, що з вересня минулого року — ціна за світло сильно піднялася», — розповіла дівчина з Луганська.
«Я обожнюю дивитися змішані єдиноборства. І ось, в день найбільш очікуваного мною матчу, в Луганську та області не було світла цілих два дні! Я розумію у квартирі, але не в усьому ж місті! Мені довелося дивитися матч вже в записі, через два дні», — розповів мешканець Луганська.
«Мене найбільше дратують перепади напруги. Я буквально не можу нормально користуватися мікрохвильовкою. Моя їжа або перегрівається, або залишається холодною. Мені доводиться постійно перевіряти, чи готова вона», — поскаржилася ще одна мешканка Луганська.
«Ось такі ось повідомлення почали надходити тим, у кого є борги за квартплату (утримання будинків і прибудинкових територій). Людей викликають до суду і загрожують примусово стягнути заборгованість.» (с) фото Луганський інсайд.
Ріки води з каналізації на дорогах
У теплу погоду в Луганську не набагато краще, ніж в зимову. Через недбалість комунальної служби, вулицями окупованої території починає текти вода з каналізації. Це явище досить поширене, але окупована влада просто закриває на це очі. Попри постійні скарги, ЖКГ навіть і не збирається щось лагодити або міняти. В «Луганському інсайді» (анонімному телеграм каналі про новини на непідконтрольних територіях) навіть був марафон фотографій злощасних річок по всій області.
Ось кілька фотографій з коментарями авторів:
(Не)вивезення сміття
«На молодіжному ніколи вчасно не вивозили сміття. Уже за кілька днів сміттєві баки переповнялися, і сміття розліталося по всьому тротуару. Не було ні дня, коли дорога до мого під'їзду не була б брудною», — розповів студент з Луганська.
«У нас у дворі взагалі ніколи не вивозили сміття. Тому ми кожного тижня збирали все сміття в величезну купу і палили його. Це дуже не екологічно, але іншого варіанту у нас не було», — ділиться мешканець Луганська.
Холодні батареї та додаткові обігрівачі
«Усі мої знайомі постійно включали газ на кухні, щоб зігрітися взимку. У моїй квартирі на молодіжному всю зиму була температура 14° С. Тому я докупив собі обігрівач, щоб хоч якось зігріти квартиру», — поділився студент з Луганська.
Комуналка дуже виросла за останній рік
Як повідомляв сайт окупованого уряду: З 1 вересня розпочнеться поступове збільшення тарифів на житлово-комунальні послуги в розмірах:
- на послуги з утримання будинків (квартплата) +35%;
- на централізоване водопостачання +40%;
- на централізоване водовідведення +40%;
- на теплову енергію у сфері теплопостачання +30%;
- на послуги з централізованого опалення + 30%.
Уже зараз в ОРЛО вже друге зростання цін за комуналку. Цього разу — бойовики пишуть вкрай занижені дані. Але жителі ОРЛО і незалежні телеграм канали, називають інші цифри:
«Тарифи піднімуться на 10-15 відсотків. До кінця року тарифи будуть підіймати ще» (с) телеграм канал «Чіткий Луганськ».
«Зп на 1-3% підняли, а комуналку — на 30-40%», — коментар студента з Луганська.
Ціна за комуналку завжди була непередбачуваною. Іноді вона підвищувалася без будь-якого попередження від окупантів, іноді «планово». За останній рік комуналка дорожчала двічі, але через правову безпорадність мирного населення — люди змушені миритися. Вийти на мітинг, або на акцію протесту на непідконтрольній території — не можна.
Через важку економічну ситуацію в регіоні: закриту лінію розмежування, високі ціни та слабку перспективу на розвиток — простим жителям все складніше жити під окупаційною адміністрацією. Чергове підвищення цін на тарифи та наплювацьке ставлення ЖКГ, може виявитися для людей «останньою краплею».
Фото на обкладинці: ілюстративне
Кирило Самоздра