Ігри Нескорених: як ветерани готуються їхати до Гааги
Команда українських ветеранів, які отримали поранення на війні, готується до міжнародних змагань Invictus games, які відбудуться у квітні наступного року у Нідерландах. «Східний варіант» побував на тренуванні збірної та дізнався, що потрібно людям з пораненнями для відновлення і реабілітації
Змагання Invictus games або Ігри Нескорених у Гаазі мали пройти ще у 2020 році. Через пандемію їх відклали на 2021 рік. Однак, зрештою відтермінували й вирішили провести у квітні наступного року.
Це традиційні змагання, в яких українська команда бере участь із 2017 року. Суть ігор в тому, що між собою змагаються спортсмени, які отримали травми на війні, але продовжили або ж почали, попри це, займатися спортом, та доводять свої заняття практично до професійного рівня.
Українська команда буде представлена 20-ма спортсменами в таких дисциплінах: легка атлетика, штовхання ядра, плавання, веслування на тренажері, стрільба з луку, пауерліфтинг, велоспорт сидячи та баскетбол на візках.
З 20 листопада у команди почалися збори на спортивній базі Конча-Заспа під Києвом. Там зі спортсменами працюють тренери, масажисти, психологи. Присутні також на зборах і родини та друзі спортсменів. Як вважають у команді, це дає їм додаткову підтримку та сили тренуватися.
Серед тих, хто представлятиме Україну в Гаазі є також і військовослужбовець із Донеччини Артем Лукашук. «Східний варіант» поспілкувався з ним та іншими ключовими фігурами команди про підготовку, складнощі у тренуванні та роль спорту в їх житті.
Сергій Конюшок про важливий період у підготовці
«Ми в команді жартуємо, що через відкладення змагань пройшли майже олімпійський цикл — 4 роки», — говорить головний тренер команди Сергій Конюшок.
За його словами, після закінчення тренувального збору на команду чекає важливий період — спортсмени тренуватимуться вдома.
«Ми, звісно, робитимемо все можливе і неможливе для якісної підготовки, і за допомогою IP-телефонії будемо стежити за процесом, але головна відповідальність — ваша», — звернувся до спортсменів Конюшок.
Окремий збір також проведе команда з баскетболу на візках. А ще один загальний збір планується у березні наступного року — безпосередньо перед змаганнями.
Психолог про війну, яка залишається з людиною навіть після повернення
Як розповіли у команді, спортивна реабілітація складається з двох основних компонентів. Перший з них — це адаптивні види спорту. Кожен обирає свій вид, або кілька, і розвивається в них.
Таким чином спортсмени максимально наближають функціонал свого тіла до того стану, який був перед травмою.
Другий компонент — психологічна допомога. Зі спортсменами в команді обов'язково працюють психологи.
«Роботу психологів важко переоцінити, бо ми маємо справу з психоемоційною травмою, отриманою на війні. І сьогодні ми чітко розуміємо, що війна ніколи не залишає життя людини. І це зрозуміло. Люди, які тілесно повертаються з війни, все одно психоемоційно там залишаються», — зазначив психолог Ігор Холодилов.
За його словами, психологи команди — це також ветерани. Вони мають суміжний досвід і розуміють процеси, що відбуваються зі спортсменами.
Лідер команди про перші результати
Один з лідерів української команди Ігор Нескорених Володимир Мусяк розповів, що команда ще не поїхавши на змагання, вже відчуває результат. Він у кожного персональний.
«Можу сказати по собі, що я виліз зі своєї умовної мушлі. Я не любив спілкуватися з людьми, максимально уникав цього спілкування. Був невпевнений в собі, в своїх прагненнях, не знав, що робити далі», — поділився Володимир.
Він зазначив, що до війни спортом професійно не займався. Зараз же освоїв відразу кілька видів спорту: веслування, стрільба з лука та баскетбол на візках.
«Крім того, що це гартує тіло, це також позбавляє дурних думок. Бо коли лупашиш в залі, тобі після цих тренувань не хочеться більше ні про що думати, а лише про те, як пошвидше поїсти, помитися і лягти спати», — зазначив Володимир.
Військовий з Донеччини про роботу над реабілітацією побратимів
Артем Лукашук родом з Амвросіївки. У 2013 році він пішов служити на контракт у 25-ту повітряно-десантну бригаду. Коли почалася війна, його бригада однією з перших вступила в бій з ворогом. У серпні 2014 року у місті Вуглегірськ Артем отримав осколкове поранення та контузію.
Деякий час хлопець проходив реабілітацію та лікування. А потім з’явився цей проєкт «Ігри Нескорених». Артем долучився до них у 2017 році — потрапив до резерву команди. Зараз же потрапив до основної збірної.
Артем Лукашук в Гаазі змагатиметься в легкій атлетиці на дистанціях в 100, 200 метрів, в стрибках у довжину та в естафеті. А також гратиме за команду в баскетболі на візках.
Нині Артем живе в Черкасах і працює з ветеранами та їх родинами в спеціально створеному відділі обласної адміністрації.
«Допомагаю хлопцям у Черкасах повернутися до мирного життя», — коротко говорить про свою роботу Артем Лукашук.
Він разом з іншими ветеранами організовує спільноту, де кожен може відчути себе своїм. Там проводять змагання, грають в більярд, боулінг, пейнтбол, та просто разом проводять час.
Це, переконаний Артем, потрібно як самим ветеранам, так і родинам загиблих бійців, аби не відчувати себе покинутими та самотніми.
«Такий сектор в Черкасах поки єдиний і ми хочемо поширити це по всій Україні», — зазначив Артем.
Спортсменка Юлія Паєвська про безмежні можливості спорту
Юлія Паєвська — єдина жінка в команді. Вона займається паверліфтингом, стрільбою з лука та плаванням.
На війні Юлія отримала поранення та астму. Спорт, каже вона, дав можливість повернути свою форму.
«Зараз я задоволена як виглядає і як функціонує моє тіло. І це такий класний щабель у психологічному відновленні: робота з головою через тіло», — зазначила Юлія.
Плаванням вона займалася у підлітковому віці, а ось паверліфтинг став абсолютно новим видом спорту. Йому Юлія навчалася з нуля.
Вона зазначила, що спорт дає безмежні можливості реалізуватися як в спортивному, так і в психоемоційному плані, і не зациклюватися на травмі. А дружня, практично сімейна атмосфера в команді, каже Юлія, ще один помічник для цього.