Допомагати тим, хто цього потребує: як ЄС підтримує жителів та громади сходу України
ЄС єдиний у своїй непохитній підтримці України перед обличчям повномасштабного вторгнення росії. Від початку повномасштабної російської агресії ЄС мобілізував понад €22,1 мільярда грантів і позик для макрофінансової, бюджетної, гуманітарної, надзвичайної та кризової допомоги Україні. У цьому матеріалі ми розкажемо, як Євросоюз підтримує Донецьку та Луганську області
Європейський Союз: пліч-о-пліч з Україною!
Від початку російської агресії 24 лютого 2022 року країни-члени та фінансові установи ЄС мобілізували понад 22,1 мільярда євро фінансової, гуманітарної, надзвичайної та бюджетної підтримки для України, а наразі готується наступний пакет макрофінансової допомоги на суму до 3 мільярдів євро. Допомога скеровується на гуманітарні цілі, заходи цивільного захисту, макрофінансові потреби та на безпекову сферу.
Гуманітарна допомога – мабуть, найбільш зрозуміла і відчутна у реальному часі для людей. І для тих, хто змушений покинути свій дім через війну, і для тих, хто залишився, але потерпає від браку елементарних речей, продуктів, води. Ніхто не міг передбачити, що ці потреби будуть такими великими та виникнуть одночасно чи не в усіх регіонах Україні – як мало хто думав, що росія у ХХІ столітті, в центрі Європи, розпочне таку масштабну та антилюдську війну на знищення.
Мільйони людей, які стали біженцями, та сотні тисяч тих, хто їх прийняли, потребували допомоги як в Україні, так і в країнах ЄС.
Європейський Союз невідкладно ухвалив рішення про скерування 335 мільйонів євро на програми гуманітарної допомоги в Україні, які реалізують партнери на місцях. Це і міжнародні організації та партнерські проєкти, а також громадські організації.
Разом з тим 66 200 тонн натуральної допомоги на суму 425 мільйонів євро доправлено в Україну через Механізм цивільного захисту ЄС, включаючи медичне та спеціалізоване обладнання на суму понад 24 мільйони євро, 330 мільйонів євро для задоволення безпосередніх потреб внутрішньо переміщених осіб, а також на підтримку незалежних ЗМІ та громадянського суспільства.
Проєкти ЄС, які діяли в Україні до 24.02.22, скерували свої кошти — а це 185 млн євро — на покриття найнагальніших потреб українців на місцях.
Також через вже згаданий Механізм цивільного захисту ЄС проведено понад 1000 медичних евакуацій українських пацієнтів.
Люди, які рятуються від війни в Україні, можуть отримати тимчасовий захист у будь-якій країні ЄС, включаючи дозвіл на проживання, доступ до ринку праці та житла, медичну допомогу та доступ до освіти для дітей. Нещодавно термін дії тимчасового захисту для тих, хто рятується від війни в країнах ЄС, продовжено ще на рік.
Така синергія дозволяє полегшити ситуацію біженців та створити для них гідні умови для життя, роботи, навчання. Для цього ЄС скеровує фінанси та ресурси, допомагаючи постійно і повсюдно.
Про такі приклади на сході України ми розповімо сьогодні.
Громадська організація “Велика Ідея”: допомога переселенцям та прифронтовим громадам Донеччини та Луганщини
ГО “Велика Ідея” почала свою роботу ще у 2014 році. Тоді на фоні початку війни з росією стала потреба у волонтерстві, допомозі людям зі сходу, військовим. Згодом програми організації розширились та були направлені на розвиток молоді та українського суспільства загалом. Серед діяльності організації був волонтерський рух та міжнародний обмін молоді з України до країн Євросоюзу.
Надавалась допомога по трудовій міграції українцям – допомагали чоловікам працевлаштуватись в Ізраїлі за міжнародною угодою. Місію “Великої ідеї” організатори пояснювали як “допомогти українцям підвищити свій рівень життя, створюючи можливості самореалізації через міжнародні програми, працевлаштування за кордоном та навчанням”. Але напрямок роботи довелось змінити з початком повномасштабного вторгнення.
Після 24 лютого “Велика ідея” почала вести діяльність, направлену на гуманітарну допомогу українцям. З самого початку працівники організації збирали, пакували та відправляли гуманітарну допомогу тим, хто цього потребував найбільше, а також стали своєрідним “хабом” для прийняття волонтерів з інших країн, які приїхали допомагати українцям у скрутну годину.
“У нас працює Рафаель з Бразилії, Хамзі з Ізраїлю Олівер з Великої Британії, вони приїхали допомагати з тією ж гуманітарною допомогою, з поїздками у прифронтові населені пункти, з комунікацією, це дуже важливо сьогодні. Нещодавно вони були у Донецькій області, зараз у Харків повезли “гуманітарку”. У контексті Міжнародного волонтерського логістичного центру “МАРЛОГ” ми приймаємо вантажі з різних країн світу. За останні сім місяців ми прийняли понад 600 тонн вантажів і передали їх за внутрішніми заявками у прифронтові зони, внутрішньо-переміщеним особам. Донецька і Луганська область тут були у пріоритеті”, — розповідає Людмила Зубарєва, головна ГО “Велика Ідея”.
Для продовження своєї діяльності Людмила Зубарєва з командою вирішили податися на грантовий конкурс від Євросоюзу «Інституційна підтримка ОГС для посилення спроможності масштабувати підтримку людей, що постраждали від війни». Отримання додаткових коштів допоможе продовжувати забезпечити гуманітарною допомогою осіб, що постраждали від бойових дій на території України, підвищити якість надання таких послуг шляхом регіонального розширення, сприяти інституційному розвитку ГО «Велика ідея».
“Щоб продовжувати надавати допомогу ми повинні рости професійно. І тому за допомогою гранту ми можемо охопити більшу частину людей з прифронтових областей, внутрішньо переміщених осіб. Також щоб мати змогу охопити ще більшу частину волонтерів для нашої діяльності. До того ж, проєкт дасть можливість посилити нашу ефективність шляхом залучених експертів у сфері юридичного права, проєктного менеджменту та залучення ресурсів для реалізації нашої місії”, — говорить Людмила.
Проєкт стартував нещодавно – на початку жовтня, буде продовжуватись до кінця січня. Тож, у скрутний зимовий час людям, які втратити житло, чи залишаються на небезпечних територіях будуть продовжувати підтримувати та надавати допомогу.
Процес надавання гуманітарної допомоги від “Велика ідея” простий. Для початку громадська організація отримує необхідні вантажі від країн Євросоюзу, а потім розподіляє це між довіреними лицями-партнерами в Україні. Вони ж вже доставляють допомогу тим, кому це необхідно. Наразі організація працює з 15-тьома перевіреними партнерами, які своєчасно допомагають жителям усієї країни.
За попередніми оцінками, грантова програма «Інституційна підтримка ОГС для посилення спроможності масштабувати підтримку людей, що постраждали від війни» за 4 місяці роботи допоможе більше, ніж півтора мільйона українців у скрутну годину:
“Після роботи гранту ми продовжимо займатись цією справою, але саме додаткова допомога від Євросоюзу змогти дати можливість безперебійно допомагати людям, доставляти гуманітарну допомогу, приймати волонтерів. Ми будемо продовжувати це робити, скільки потрібно, не залишимо людей наодинці”.
Благодійний фонд “Центр волонтерства та захисту”: допомога переселенцям з Донецької та Луганської областей
Благодійна організація “Центр волонтерства та захисту” почав свою роботу 24 лютого 2022 року, коли стало зрозуміло, що допомога буде потрібна мільйонам українців. Було розроблено декілька напрямків роботи організації.
Перша — це допомога цивільному населенню у прифронтових зонах України. Спочатку отримується гуманітарна допомога з усього світу, формуються “харчові коробки”(у кожній з них — по 25 000 калорій), та забезпечують ними харчування сімʼї на 4-5 днів. Коробки формуються та відправляються до центрових хабів-партнерів по всій Україні, звідки надходять вже до цільової сімʼї, яка потребує допомоги. Акцент допомоги направляється на окуповані та деокуповані території, зокрема Донецької та Луганської області.
Наступний напрямок – це медицина. Він реалізується через проєкти “Сільська аптечка”, “Ракетна аптечка” для цивільного населення, а також медичні тактичні аптечки й медикаменти для лікарень.
“У рамках нашої організації є ще організація “Народна самооборона Львівщини”, яка займається допомогою для наших воїнів. Це тактична медицина, амуніція, каски, бронежилети, рації, тепловізори. Починаючи від рукавичок і закінчуючи бронетехнікою”, – розповідає керівник напрямку по роботі з внутрішньо переміщеними особами БФ “Центр волонтерства та захисту” Тарас Завацький.
З перших днів повномасштабного вторгнення росіян до України Благодійна організація допомогала усім потребуючим, працюючи за гуманітарними принципами ООН та надаючи допомогу медичним установам та цивільному населенню. Ближче до літа працювати на власних ресурсах стало важче – постало питання отримання додаткової допомоги для продовження своєї діяльності. Тоді було вирішено податися на грантову програму від Євросоюзу “Швидка підтримка спроможностей громадянського суспільства України діяти в надзвичайних обставинах”, в якій команда й здобула перемогу.
Завдяки проєкту підтримка благодійної організації буде продовжуватись, а разом з цим – і допомога для внутрішньо переміщених осіб. Частина волонтерів організації була прийнята на роботу з заробітною платою, щоб забезпечити безперебійну роботу організації. Частина бюджету пішла на витрати оренди і комунальних послуг, закупівлі продуктів харчування, технічне забезпечення.
В рамках проєкту жителям Донецької та Луганської областей, які вимушено покинули свої домівки, були надані базові потреби для нормального існування. Це гаряче харчування, ліки, медикаменти, психологічна та юридична підтримка, одяг і взуття, організація екскурсій, прогулянок до парків та музеїв, залучення артистів для спілкування та виступів, щоб відволікти та розважити українців та українок з окупованих зон чи близьких до воєнних дій областей.
Паралельно відбуваються виїзди волонтерів до населених пунктів, що приближених до воєнних дій, з вантажами гуманітарної допомоги. Група людей від організації постійно їздять на місця, щоб дізнатись базові та перші потреби населення з “гарячих зон”. Після цього формуються запити, готуються пакунки з допомогою і щотижня відправляються до конкретної адреси.
“Ми користуємось софтом “Power BI”, який показує нам дашборд, куди і який саме пакунок ми відвезли. Це починаючи від сіл і закінчуючи великими містами Донецької та Луганської області. Можна відкрити будь-яке село і там буде інформація, кому скільки допомоги надіслано”, – каже пан Тарас.
За час роботи програми (з 10 липня по 10 жовтня цього року) у прихистках “Центру волонтерства та захисту” було тимчасово розміщено близько 1300 людей, які потребували допомогу. Співпрацюючи з організацією “Мадмуазель Маркін” вдалось евакуювати більше, ніж 600 людей. Спочатку їх вивозили до Львова, а на наступний день – до країн Євросоюзу у більш безпечні міста. З цього числа 364 евакуйованих дітей. За три місяці було відправлено близько 24 тисячі пакунків з необхідними речами та продуктами, сумарно допомогу отримали 30 тисяч українців. Усього допомоги було відправлено на 75 мільйонів доларів.
Для роботи проєкту долучено майже 7 тисяч волонтерів, які координували людей у прихистках, надавали інформаційну допомогу, а також брали участь у поїздках до територій, близьких до воєнних дій, щоб там допомагати місцевим мешканцям.
“Завдяки проєкту ми змогли вистояти, і зараз ми зможемо продовжувати працювати навіть після його закінчення. Ми будемо допомагати скільки зможемо всім, хто цього потребує прямо зараз. Ми одні з небагатьох благодійних організацій, хто залишився працювати у скрутних умовах війни”, – резюмує Тарас Завацький.
***
ЄС продовжуватиме надавати підтримку українським партнерам та посилювати їхню спроможність у подоланні викликів, спричинених війною, на шляху до членства України в ЄС.