Коли ФОП став ВПО: як бути з підприємством та що треба знати
Зібрали корисні поради для ФОП, яким довелося переїхати через війну.
Безліч підприємців залишили свої міста на Луганщині та Донеччині та вимушені тікати від війни. Основна задача ФОП в такій ситуації — залагодити формальності зі своїм підприємством і визначитись, що робити далі.
Є кілька можливих шляхів: перереєструвати ФОП на новому місці, тимчасово призупинити роботу або взагалі ліквідувати ФОП.
Журналісти «Східного варіанту» послухали поради юриста БФ «Право на захист» Дениса Чекменьова та проаналізували українське законодавство. Ділимося з вами найбільш корисними порадами.
Як перереєструвати ФОП?
Тут є кілька нюансів. По-перше, цей процес не швидкий і може зайняти до 30 днів. А враховуючи воєнний стан — то можливо і більше.
По-друге: подавати звіти та платити єдиний соціальний внесок, (відомий усім ФОПам, як ЄСВ) вже доведеться за новим місцем. А “єдиний податок” та інші податки, залежно від специфіки — за попередніми реквізитами до кінця року.
«Якщо ви плануєте змінювати місце реєстрації через реєстр, то підгадайте так, щоб ви встигли до взяття вас на облік сплатити на попередні реквізити. Або, щоб вам вистачило часу знайти нові реквізити та сплачувати вже за новим місцем», — радить Денис Чекменьов.
Також потрібно подати звіт до єдиного реєстру про перереєстрацію.
Як тимчасово призупинити роботу підприємства?
Хоча за законом призупинити підприємство не можна, але є інший варіант — максимально зменшити витрати на нього. Ще краще — звести ці витрати до нуля. Як це зробити?
Існує два основні види податків: єдиний податок та єдиний ЄСВ.
З єдиним податком ситуація така: 1-ша і 2-га групи мають право не платити єдиний податок.
3-група та загальносистемники платять цей податок? лише якщо мають дохід.
З ЄСВ трішки по-іншому:
З 1 березня 2022 року до кінця воєнного стану та протягом 12 місяців після скасування воєнного стану підприємці можуть не платити єдиний внесок особисто за себе. Але треба знати, що на найманих працівників це не поширюється.
Якщо ФОП призупинив свою роботу, то за ним залишається єдиний обов'язок — звітувати. Звіти подають лише ті, хто повинен щоквартально звітувати — це третя група ФОП. Всі інші групи та загальносистемники мають лише щорічну обов'язкову звітність, тому це питання відкладається до кінця року. Детальніше про це можна дізнатися з власного електронного кабінету.
Як ліквідувати ФОП?
Щоб ліквідувати ФОП в першу чергу потрібно закрити заборгованості підприємства. Якщо є працівники, то звільнити їх за власним бажанням, за згодою сторін або через скорочення.
Далі йдемо поступово:
- Перший крок — подати заяву до державного реєстратора або через портал Дія заяву. Протягом доби реєстратор повинен про це повідомити податкову.
- Другий крок — здійснити всі необхідні виплати, в тому числі зарплати.
- Третій крок — подати ліквідаційні звіти.
Нюанси, на які треба звернути увагу:
- ЄСВ потрібно сплатити за повний місяць;
- при закритті рахунків в банках потрібно взяти виписки щонайменше за останні 3 роки;
- в деяких випадках з обліку знімають реєстратори розрахункових операцій. З огляду на людський фактор, треба особисто пересвідчитись, що протягом місяця процедуру провели.
У фіналі слід чекати перевірку. В умовах війни перевірка може затриматись, але виписки банку за останні три роки діяльності будуть при нагоді й спростять процес перевірки.
Якщо не встигну щось заплатити або подати звіт, що мене чекає?
Переміщення ФОП під час активних бойових дій займає час і ресурси. Цілком ймовірно, що підприємець може затримати звітність та сплату податків. То що ж з відповідальністю за такі промахи?
Верховна рада звільнила переселенців від відповідальності за порушення звітування сплати податків. Треба лише довести, що об'єктивно не було можливості подати звітність і сплатити податок.
“Це може бути окупація, активні бойові дії, знищено щось, що не дає можливості відзвітувати та своєчасно сплатити податки", — кажуть юристи.
Граничний термін для того, щоб відзвітувати та все сплатити без відповідальності й накладання штрафів до 1 серпня 2022 року.
Також існує закон для підприємців, які були в окупації, але їх населені пункти звільнили. Такі ФОПи матимуть 60 календарних днів для того, щоб відзвітувати та сплатити податки. Але цей закон ще не набрав чинності, тому потрібно стежити за змінами.
Що робити з працівниками
Коли підприємець став ВПО і хоче продовжувати свою роботу на новому місці, то потрібно перевести працівників разом з підприємством. За законом повідомляти працівника за два місяці до переміщення не потрібно. Але при можливості бажано сказати про це працівнику заздалегідь.
Цілком можливо, що працівник може не погодитись на таке переміщення. Тоді трудові відносини припиняються. Як варіант - можна перейти на дистанційну роботу, без переїзду на нове місце. Головне, щоб з підлеглим був зв'язок і можливість повноцінно виконувати свою роботу.
Якщо ФОП не має можливості продовжити працювати й вирішив призупинити роботу, то тут є декілька варіантів, що робити з працівниками.
- Оголосити простій та сплатити ⅔ заробітної плати за час простою.
- Відпустити працівника в оплачувану відпустку.
- Призупинити трудові відносини. Тоді підприємець може не платити зарплату, але повинен її обліковувати (фіксувати суму виплат, яку мав отримати працівник). Потім за законом відшкодувати ці кошти повинна країна-агресор.
«Якщо ФОП вирішив призупинити діяльність, то він має всіма можливими способами повідомити працівників про це. Складається відповідний протокол та надсилається електронними адресами, в месенджери працівникам», — говорить Денис Чекменьов.
Під час ліквідації спочатку потрібно звільнити працівників. Якщо не вийшло домовитись за згодою сторін чи за власним бажанням, то можна звільнити через скорочення штату працівників перед ліквідацією. Процедура така ж сама як і в мирний час. Тобто працівників треба повідомити про скорочення та звільнення за два місяці.
Якщо до цього моменту робота вже призупинена, то підприємець має сплатити працівнику вихідну допомогу за один місяць.
Що робити, якщо треба виїхати закордон?
ФОПи, які виїхали закордон і бажають продовжити свою роботу в іншій країні, повинні визначитись, кому саме будуть надавати послуги.
Якщо планується віддалена робота, де клієнтами будуть українці, то змінювати реєстрацію не потрібно. Податки варто платити на ті ж рахунки, що і раніше, навіть якщо територія окупована.
Якщо клієнти - іноземці, які сплачують кошти на український рахунок, то тут також можна не змінювати реєстрацію. Але варто укласти зовнішньоекономічний контракт, щоб продовжити свою роботу як ФОП без порушень закону.
Якщо ж є бажання відкрити підприємство закордоном, тоді потрібно:
- зареєструватись підприємцем в новій країні;
- надавати послуги згідно з законодавством цієї країни;
- оподатковувати ці доходи.
Хто проконсультує з питань ФОП які стали ВПО?
У БФ «Право на захист» є чат-бот у форматі юридичного порадника для ВПО де з’явилась гілка щодо підприємців, особливостей оподаткування певних груп в мирний час та на період воєнного стану.
З юридичних питань можна звернутися до юриста Дениса Чекменьова за телефоном 098 151 41 90 та на електронну пошту [email protected]
Також отримати безоплатну правову допомогу в умовах воєнного стану можна за телефоном контактного центру БПД 0 800 213 103 (в межах України безплатно). Подзвонити з-за кордону можна за номером +38 (044) 363 10 41 (оплата дзвінка за тарифами оператора). Чат-бот центру безоплатної правової допомоги за посиланням.