"Державний переворот" та "напади націоналістів на проросійських мітингувальників": про що брехала росія у 2014 році про події в Україні

10 років тому росія почала війну проти України. За допомогою проросійських найманців вона почала операцію проголошення «незалежних республік» у Донецькій, Луганській та інших областях країни. Східний Варіант аналізує, як це висвітлювали в російських новинах 10 років тому та як зароджувалася ворожа пропаганда про Україну

Фейк: Державний переворот в Україні

Це фейк, який уже понад 10 років розповсюджують російські пропагандисти, про те, що влада в Україні у 2014 році була захоплена, тодішній президент Віктор Янукович був насильно усунений, а країну він покинув тому, що боявся за своє життя.

Скриншот «риа новости»

Розстріли мирних людей на Євромайдані російські пропагандисти назвали «зіткненнями озброєних радикалів з органами правопорядку». Чомусь про розстріли мирних мітингувальників нічого не згадується. Новинарі «риа новости» тоді писали, що в Україні 22 лютого відбулося насильницьке захоплення влади, і що президента Януковича ніби незаконно усунули від влади.

Насправді Віктор Янукович готувався до втечі декілька днів. 19 лютого, коли ситуація на київському Євромайдані загострилася до межі, з президентської резиденції в «Межигірʼї» почали вивозити антикваріат та цінні речі. Сам же Янукович покинув Київ 21 лютого. Зі столиці він рушив у бік Харкова, куди прибув у ніч на 22 лютого. Там він переночував, а вранці поспілкувався із журналістами та повідомив, що «не має наміру залишити Україну». Того ж дня з Харкова він вилетів до Донецька, звідки хотів дістатися рф, але його не випустили російські прикордонники.

Після цього Янукович доїхав до Бердянська, де в полі сів на вертоліт, яким дістався Криму, а звідти — до рф.

22 лютого, коли Янукович уже не виконував свої обовʼязки президента та не був у Києві, Верховна Рада прийняла постанову «Про самоусунення Президента України від виконання конституційних повноважень та призначення позачергових виборів Президента України». У ній встановлено, що Янукович у неконституційний спосіб самоусунувся від здійснення конституційних повноважень та є таким, що не виконує свої обов’язки. Вибори нового президента призначили на 25 травня 2014 року.

Після цього президент-утікач ще і звернувся до президента рф путіна з «проханням використати Збройні сили РФ для відновлення законності, миру, правопорядку, стабільності, захисту населення України».

Скриншот «риа новости»

Дійсно, виникали юридичні сумніви щодо змін в українській владі, які тоді відбулися. Український законодавець та правник Віктор Мусіяка вважав тодішнє усунення президента з посади з юридичного погляду таким, що ухвалене в умовах крайньої потреби. Керівництво тодішньої проросійської “Партії регіонів” визнало вину Януковича та порушення ним Конституції злочинами проти українців.

Нову українську владу тоді ж визнали західні країни. Європейська комісія в Брюсселі визнала легітимність виконуючого обов’язки президента України Олександра Турчинова. Представництво рф продовжувало ж наголошувати, що нова українська влада «викликає сумніви». Цей російський міф про «захоплення» влади в України поступово перетворився у «владу в Україні захопили нацисти\фашисти». Посприяв цьому і вже згаданий вище президент-утікач.

Фейк: На Донбасі за відокремлення від України виступали мирні мітингувальники

Після окупації Криму, на території Донецької, Луганської та інших областей України проросійські найманці та спеціально завезені «чоловічки» почали влаштовувати акції за відокремлення від України та утворення незалежних республік. За свідченнями жителів Донецька та Луганська, це були люди, завезені з території росії. Про це казало багато ознак. По-перше, у містах побільшало автівок та автобусів із російськими номерами. По-друге, ці люди не орієнтувалися в містах та питали в перехожих «Де обміняти рублі на гривні?». По-третє, раніше в містах сходу України просто не було такої масової підтримки російської федерації.

Скриншот «риа новости»

У російських новинах цих найманців називали «мирними протестувальниками» та «прибічниками федералізації України». Насправді це були завезені з росії люди та проросійські найманці, головне завдання яких було дестабілізувати ситуацію в східних регіонах. Пропагандисти «риа новини» тоді намагалися максимально відбілити їхню репутацію та створити образ «українців, які хочуть відокремитися від України». Тоді у рф виходили новини про те, що українська влада (яка, на думку росіян, ще й не легітимна) намагається утискати цих протестувальників та не бере до уваги їхню думку.

Варто нагадати, що ці «протестувальники» були агресивними. Вони нападали на українських мирних мітингувальників, провокували бійки, влаштовували розбірки. Коли загарбники захопили будівлі СБУ та поліції в Донецьку та Луганську, то отримали доступ до зброї.

Та голова мид рф лавров не вбачав у цих подіях терористичних ознак. А навпаки, виступав проти застосування сили владою України стосовно «мирних протестувальників» на сході України.

Скриншот «риа новости»

Фейк: українські націоналісти перші нападали на проросійських активістів

Така теза почала зʼявлятися в російських пропагандистів після першої смерті на мітингах у Донецьку. 13 березня українські мітингувальники влаштували мирну акцію на підтримку України. За спогадами учасників, тоді саме проросійські демонстранти, які були озброєні, напали на них, що призвело до сутичок та бійок. Унаслідок цього загинув 22-річний студент та український патріот Дмитро Чернявський. За словами очевидців, його поранили ножем. Вбивця досі не знайдений.

Після трагедії російські пропагандисти почали писати про те, що наче це українські націоналісти напали першими, будучи озброєними. Та і взагалі ці активісти були «завезеними із заходу України».

Скриншот російських змі
Скриншот російських змі

У російських новинах звинувачували українських мітингувальників, що це вони почали бійку першими. Звичайно, що це не було правдою. На всіх мирних акціях донеччан бійки та провокування починали саме проросійські найманці.

Маніпуляція: Українська влада не підтримала волевиявлення свого народу

Ще одна теза, яку тоді просували в російських новинах, це те, що українська влада та західні країни не підтримали начебто волевиявлення жителів східних регіонів за відокремлення від України. Про це заявляв прессекретар путіна песков.

Скриншот «риа новости»

Варто нагадати на прикладі Донецька, що тоді відбувалося в східних регіонах. 1 березня 2014 року проросійські активісти (яких росіяни називають «мирними мітингувальниками» та «жителями Донбасу») провели велику акцію на підтримку рф. Вони вийшли з прапорами росії та «днр», після чого заблокували будівлю обласної державної адміністрації. «Мирні мітингувальники» в той день зняли з флагштоку біля обладміністрації український прапор, а замість нього повісили триколор.

Тодішній міський голова Донецька Олександр Лук’янченко намагався поговорити з «мирними мітингувальниками», але йому не дали слова. Одного з організаторів «акції» Павла Губарєва (колаборант та терорист, один із ватажків «новоросії» та терористичної організації «народне ополчення Донбасу») тоді обрали «народним губернатором». У той день активно лунали гасла від’єднати Донецьку область від України та увійти до складу росії. Що це, як не сепаратистський рух та незаконне захоплення влади?

Як говорилося вище, «мирні мітингувальники» з російськими прапорами в Донецьку виявилися навіть не місцевими, а завезеними з рф. На думку російської влади та рф, українська влада мала піти з ними на домовленості та визнати їхнє волевиявлення. Тут росіяни суперечать собі ж. Тобто українська влада, яка не покидала столичних державних органів та вимушено пішла на усунення януковича (який втік), в очах росіян не є легітимною. Однак невідомі люди, які захоплюють державні органи на сході України, повинні мати право на волевиявлення.

Давали слово терористам

Аналізуючи пропагандистські новини росії весни 2014 року, які стосуються Донеччини та Луганщини, можна виокремити в них тональність підтримки та схвалення дій проросійських найманців та терористів, які тоді активно захоплювали державні будівлі та склади зі зброєю в українських містах. Наприклад, російське змі «лента.ру» 5 березня взяли інтерв’ю у вже згаданого вище Павла Губарєва, який події Майдану назвав «державним збройним переворотом».

Скриншот «лента.ру»

Трохи пізніше з’явилися й інші терористи — Гіві та Моторола, яких активно підтримували російські політики та пропагандисти.

Пропагандисти рф намагалися створити картинку, за якої «народ Донбасу» самостійно вирішив відʼєднатися від України та приєднатися до рф. Наслідком цього були проголошення так званих «днр» та «лнр». На думку росії, це було цілком прийнятною подією. Насправді все, що тоді відбувалося в східних регіонах України, було заплановано та зініційовано росіянами з метою дестабілізації ситуації в країні та досягнення власних політичних цілей.

Це лише невелика частина фейків та маніпуляцій, які розповсюджувала росія про події в Україні у 2014 році. Східний Варіант і надалі аналізуватиме інформаційну складову російсько-української війни, розвінчуючи фейки.

***

Последние новости

  • Суспільство

Бахмут. Справжня історія українського міста

Фортеця Бахмут – це словосполучення, яке не може лишити байдужим жодного українця. Місто, яке стало… Read More

1 годину назад
  • Війна з РФ

Кривава провокація росії: що сталося 9 травня 2014 року в Маріуполі

10 років тому, 9 травня 2014 року, проросійські силовики намагалися захопити будівлю міського управління внутрішніх… Read More

8 години назад
  • Війна з РФ

Маніпуляція історією, або як росіяни присвоюють собі "велику перемогу"

8 травня в Україні відзначається День памʼяті та перемоги над нацизмом у Другій світовій війні… Read More

1 день назад
  • Суспільство

Вступ із ТОТ у 2024 році: що треба знати

Якою буде вступна кампанія для абітурієнтів із тимчасово окупованих територій? У які українські заклади вищої… Read More

3 дні назад
  • Суспільство

Володимир Рибалкін: досьє начальника Святогірської міської військової адміністрації

Рибалкін Володимир Миколайович родом з Донеччини. Учасник АТО, активіст та волонтер. Відомий як журналіст-антикорупціонер та… Read More

3 дні назад
  • Війна з РФ

Незламні, нескорені, неспинні: 10 років із заснування бригади "Азов"

5 травня 2014 року в Бердянську був створений батальйон патрульної служби міліції особливого призначення «Азов».… Read More

4 дні назад

This website uses cookies.