Економіка як драйвер реінтеграції або як відновити бізнес-клімат Донбасу
Представники влади та міжнародні інвестори шукали нові можливості для сходу України
Як відновити економіку Донецької та Луганської областей? Цю важливу тему представники уряду та обладміністрацій обговорювали під час панельної дискусії Національної платформи «Діалог про мир і безпечну реінтеграцію» на тему «Економіка як драйвер реінтеграції: яка модель розвитку потрібна Донецькій та Луганській областям?».
Під час розмови торкнулися тем втрат бюджету в результаті військового конфлікту, етапів відновлення бізнес інфраструктури та економічного зростання регіону.
У дискусії взяли участь перший заступник Міністра з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України Ростислав Замлинський, радник Віцепрем'єр-міністра України – Міністра з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України Андрій Мірошниченко, Голова представництва Європейського інвестиційного банку в Україні Жан-Ерік де Загон, голови адміністрацій Донецької та Луганської областей.
На відновлення грошей немає
Радник міністра Андрій Мірошниченко окреслив державне бачення того, як можна допомогти Донецькому регіону.
«За роки російської агресії на Донбасі значно знищена інфраструктура і пригнічений бізнес, — каже чиновник. — І якщо взяти дані Віденського інституту міжнародної економіки, то тільки на відновлення інфраструктури Донецької та Луганської областей знадобиться 21 млрд євро. Якщо загадуватися над питанням, де взяти ці кошти, то ми можемо звернутися до наших партнерів, але просто як подарунок міжнародні інвестиційні фонди нам ці гроші не дадуть.
Якщо подивитися в держбюджет, то там теж немає 21 мільярда, який ми можемо одноразово вкласти. Тоді виникає питання, де ж взяти ці гроші. Джерело одне — це залучення інвестицій. Тому ми вирішили, що створення умов для зростання бізнесу — це наша головна задача стосовно Донецької та Луганської областей».
Мільярдні втрати через війну
Про бюджетні втрати в Донецькій області від окупації розповів голова Донецької обласної адміністрації Павло Кириленко.
За словами Кириленка, Донецька область має серйозні виклики для економічного розвитку, і, в першу чергу, це фізичні, демографічні та іміджеві втрати, пов'язані з бойовими діями.
На тимчасово окупованих територіях залишилося понад 60 провідних промислових підприємств. В результаті розірвані важливі виробничі та логістичні зв'язки.
Крім цього, Донецька область залишається першою серед інших регіонів за кількістю внутрішньо переміщених осіб, а бюджетні втрати від окупації території регіону на початок жовтня поточного року перевищили 8 млрд грн.
Так само голова області згадав, що з огляду на теперішню структуру економіки, пріоритетним для регіону є реформування вугільної галузі, трансформація територій, на яких закриваються шахти, переорієнтація їх економіки, розв'язання питань подальшого працевлаштування гірників і забезпечення комфортного проживання людей в цих населених пунктах.
Спочатку безпека, потім економіка
Перш ніж говорити про інвестиції та економічний розвиток, потрібно забезпечити фактор безпеки. Такого висновку дійшли під час дискусії.
Донецька і Луганська області дуже постраждали від російської агресії, але це ті регіони, які вже були промислово розвинені. Там була своя промисловість, залишилася певна інфраструктура для розвитку, те, що підприємці використовують для ведення своєї справи.
Це, на думку експертів, потрібно зберегти насамперед.
Також в плані учасники бесіди наголосили на тому, що безпека мається на увазі не тільки від зовнішнього ворога, а й від корупції всередині країни.
І тут держава може запропонувати дві програми. Перша — це страхування бізнесу від військово-політичних ризиків, а також багато підприємців говорять про певні проблеми з правосуддям. Ідея полягає в тому, щоб ввести правила міжнародного комерційного арбітражу саме на території Донецької та Луганської областей. Над цим уряд працює в рамках програми економічного розвитку Донецької та Луганської областей.
Також мова йшла про запуск деяких механізмів у фіскальній сфері. Наприклад, скасування оплати ПДВ для інвесторів.