"Друкарня" в евакуації. Як активісти зі Слов'янська допомагають людям на новому місці
Центр громадянського суспільства «Друкарня» у Слов'янську відкрився понад два роки тому. І за цей час встиг здобути популярність серед місцевих жителів завдяки своїм соціально значущим проєктам. Але зараз команді довелося евакуюватись. Де зараз «Друкарня» і чим займаються її співробітники — дізнався «Східний варіант».
Пошук нового місця
Через військову агресію рф багатьом довелося залишити рідні місця. І це стосується не лише людей, а й організацій.
«Друкарня» відома у Слов'янську насамперед своїми екологічними проєктами. Програми моніторингу екологічної ситуації у місті, міжнародний екологічний форум, фільми на екологічну тематику. Все це і не тільки це зробили співробітники «Друкарні» менш ніж за два з половиною роки. Активісти будували нові плани, але прийшла війна і вони вирішили переїхати.
Зупинились на Івано-Франківську. Звичайно, на новому місці ніхто не збирався сидіти склавши руки. Перше, що зробили співробітники «Друкарні», це почали оцінювати обстановку. Які потреби, що насамперед як інституція громадянського суспільства вони можуть робити.
І ухвалили рішення, що необхідно організувати місце, де можна було б розміщувати активістів із Донецької області. Це ночівля з усіма побутовими умовами та коворкінг.
«З приміщеннями на момент переїзду було складно. Нам наше приміщення надала одна із місцевих громадських організацій “Між іншим”. Вона у партнерстві з міжнародними партнерами закупила необхідні для нашого переїзду речі — матраци, ковдри, обладнання та інше. Громадська організація “Різні” допомогла з побутовою технікою», — згадує керівник «Друкарні» Денис Бігунов.
Наразі «Друкарня» розташувалася в одному великому приміщенні, де обладнано кімнати для проживання. Є душ, кухня та коворкінг для роботи.
«На цю мить у нас тут постійно проживає 10 осіб. Це активісти, здебільшого зі Слов'янська. Також у нас тимчасово мешкали активісти з Краматорська. Зупинялися волонтери, які транзитом проїжджали на схід», — розповідає Денис.
Нова діяльність на новому місці
Окрім підтримки роботи хостела для активістів з Донецької області, співробітники «Друкарні» бачили актуальність питань комунікації тих, хто приїжджає з місцевими громадами. Для того, щоб налагодити контакти з владою, були проведені зустрічі з представниками органів влади та місцевими громадськими та гуманітарними організаціями.
«Ми побачили, наскільки актуальними є питання координації у наданні гуманітарної допомоги. Завдяки нашій мережі контактів з різними донорами та гуманітарними організаціями ми зараз сприяємо наданню гуманітарної допомоги. А саме доставці та розподілі гуманітарних вантажів на сході країни. Ми зараз розпочали нові проєкти у партнерстві з організацією “Молода Просвіта Прикарпаття”. Водночас координуємо постачання гуманітарної допомоги на Донбас», — розповідає Денис Бігунов.
Таким чином, у сфері активності «Друкарні» з'явилася гуманітарна складова.
Хоча і від старих проєктів, хай і в дещо скороченому вигляді, ніхто не збирався відмовлятись. У календарі було заплановано й екологічний форум, і форум з розвитку регіону. На жаль, з урахуванням подій такі великі проєкти довелося відкласти до кращих часів. Але екологія, як і раніше, у полі зору співробітників «Друкарні».
«Спочатку всі екологічні проєкти стали на паузу, тому що важко було говорити з людьми про екологію, коли в країні війна. Хоча насправді питання охорони навколишнього середовища є дуже важливим зараз. Усі види бойових дій сильно впливають на екологію. Це постійні руйнування та забруднення повітря, ґрунту, води. Наслідки цього всього можуть бути незворотними, тож треба ці процеси зараз моніторити», — пояснює співробітниця «Друкарні» Капіталіна Пасікова.
На думку Капіталіни, такий моніторинг вкрай необхідний для нормального життя на територіях, де зараз ведуться бойові дії, коли закінчиться війна, і люди повернуться додому.
«Тому ми поступово повертаємося до теми екології. Оскільки нашою цільовою аудиторією залишається Донецька та Луганська області, то екологічну ситуацію ми моніторимо саме там. Цей процес відбувається за співпраці з місцевими та загальноукраїнськими екологічними організаціями», — розповідає Капіталіна.
Зараз «Друкарня» в Івано-Франківську, але вже з'являються ідеї про переміщення на схід, можливо в Дніпро. Адже зараз це місто — один із найбільших гуманітарних хабів в Україні, звідки гуманітарна допомога розподіляється на всі регіони, які цього потребують.
У «Друкарні» взагалі не розцінюють евакуацію, як причину бути осторонь від будь-яких соціально значущих процесів.
«Евакуація для нас — це поняття відносне. Скоро ми плануємо подорож до Слов'янська. Хочемо зустрітися з органами влади, привезти гуманітарну допомогу, перебувати там деякий час», — розповідає Денис Бігунов.
Коли все закінчиться та Україна переможе, «Друкарня» повернеться додому до Слов'янська. Але в чому активісти вже зараз впевнені — це в тому, що вони точно залишаться з міцними партнерствами по всій країні, які зберігатимуться і розвиватимуться в майбутньому.
Зв'язатися з «Друкарнею» в Івано-Франківську можна через сторінку Facebook.
Усі активісти сходу там зможуть отримати гуманітарну чи інформаційну допомогу.