
За 10 років — двічі переселенці, або як у столиці працює Донецький регіональний центр спортивної медицини
Донецький регіональний центр спортивної медицини до повномасштабного вторгнення працював у Бахмуті. Весною 2022 року установу евакуювали до міста Любешів, що на Волині, а восени 2023 року ще одне відділення відкрилося в Києві.
Про труднощі адаптації на новому місці та сучасні напрямки роботи центру дізнався Східний Варіант
«У Бахмуті стали найсучаснішим центром спортивної медицини в Україні»
Історія Донецького регіонального центру спортивної медицини почалася у 1948 році в Донецьку. У 2014 році через окупацію Донецька установу перемістили до Бахмута, де вона працювала до травня 2022.

Основна статутна діяльність центру — медичний супровід спортсменів Донецької області, тобто послуги поглибленого медичного огляду, консультування, реабілітації тощо. Рішення релокуватися саме до Бахмута було прийнято не просто так, адже саме в цьому місті були всі можливості для розміщення закладу спортивної медицини та реабілітації. Головним корпусом центру стала будівля колишньої залізничної лікарні.
У 2021 році в центрі спортивної медицини завершили капітальну реконструкцію. Було відремонтовано головний корпус, гуртожиток на 7 кімнат для проживання медперсоналу та пацієнтів, а також водолікарню (з басейном, гідромасажними ваннами, сауною, кріосауною, соляною кімнатою). Тоді установу оснастили сучасним обладнанням для діагностики, лікування та реабілітації спортсменів. Після реконструкції послуги вузькопрофільних спеціалістів почали надавати не тільки спортсменам, а й іншим мешканцям Бахмута та області. На повний ремонт було витрачено 66 млн грн, з яких 30,7 млн — кошти обласного бюджету, а 35,9 млн грн — кошти Державного фонду регіонального розвитку.

Після такої реконструкції Донецький регіональний центр спортивної медицини став найсучаснішим в Україні, розповідає його директор Антон Діденко. Однак через повномасштабне вторгнення росії та важкі бої за Бахмут, усі будівлі центру були зруйновані.

Майже одразу після початку повномасштабного вторгнення прийняли рішення про поступову евакуацію обладнання, каже Антон Діденко. Сам регіональний центр спортивної медицини працював у Бахмуті до травня 2022 року. Коли в місті стало зовсім небезпечно, медичний персонал, як і мешканці міста, масово евакуювалися. Після виїзду центр спортивної медицини відновив свою роботу в Любешеві, що на Волині.
«У Бахмуті ми створили найкращі умови для наших спортсменів. Тому що відновлення спортсменів — це не тільки реабілітація після травм, а ще це відновлення після навантажень. Це покращення результатів тренувань, покращення результатів на змаганнях. У нас були провідні спортсмени, які приїжджали та проходили реабілітацію. Плюс у Бахмуті було дуже потужне спортивне лікування», — розповідає Антон Діденко.

Сам Антон Діденко родом із Донецька. Там він закінчив національний медичний університет. У Донецькому регіональному центрі спортивної медицини Антон працював лікарем спортивної медицини та реабілітологом. Він очолив заклад у 2015 році після того, як діяльність центру відновилася в Бахмуті.
Робота на Волині та в Києві
У 2022 році в Любешеві відновили роботу реабілітаційного напрямку центру. Щоб здійснювати діагностику та консультування спортсменів Донеччини в інших містах країни, були створені мобільні виїзні групи від центру спортивної медицини, до яких входили вузькопрофільні фахівці, наприклад, кардіологи та УЗД-спеціалісти. Такі групи працювали у 2022 та 2023 роках у різних містах України, приймаючи донецьких спортсменів.

Восени минулого року прийняли рішення про відкриття центру спортивної медицини ще й у Києві.

Директор пояснює, що на Волині центр працює більше за реабілітаційним напрямком, а в Києві — за діагностичним. Не виключена можливість про подальше об’єднання двох відділень центру в одне єдине.

Окрім медичного супроводу спортсменів Донецької області, отримати послуги вузькопрофільних медичних спеціалістів у центрі можуть усі мешканці України, незалежно від прописки чи місця проживання.
Більшість послуг для пацієнтів будуть безплатними за наявності електронного направлення від лікаря, з яким заключено декларацію про надання первинної медичної допомоги. З 1 січня 2024 року Донецький регіональний центр спортивної медицини уклав договір із Національною службою здоров’я України на 9 пакет послуг «Профілактика, діагностика, спостереження і лікування в амбулаторних умовах». Ті послуги, які входять у цей пакет, надаватимуться безплатно для пацієнтів з електронним направленням. Якщо ж у пацієнта не буде направлення, за послуги доведеться сплатити відповідно до діючого прейскуранта. Ті послуги, які не входять у 9 пакет послуг та не покриваються НСЗУ, також оплачуються пацієнтом. Для спортсменів Донецької області всі медичні послуги центру надаються безплатно.

Зараз у Донецькому регіональному центрі спортивної медицини проводять медичні огляди та консультації, медичні огляди водіїв транспортних засобів, надають маніпуляційні послуги, фізіотерапевтичні та бальнеологічні процедури, здійснюють лабораторні, діагностичні та ультразвукові дослідження. У центрі приймають кардіолог, лікар УЗД, офтальмолог, психолог, гінеколог тощо. На базі центру працює власна лабораторія, тож тут можна здати аналізи та отримати результати в той же день або на наступний.

Завідуюча лікувально-діагностичного відділення центру та лікарка акушерка-гінекологиня центру Ольга Блєднова розповідає, які послуги не покриваються НСЗУ та оплачуються згідно з прейскурантом:
«Це масажі. Масажі не покриваються програмою медичних гарантій. Це деякі фізіотерапевтичні процедури, деякі маніпуляції офтальмолога, наприклад, підбор окулярів. Щодо кардіології, то всі послуги в нас можна отримати за електронним направленням безплатно. Щодо гінекології, також усі послуги можна отримати за електронним направленням безплатно. Теж саме стосується УЗД-досліджень. Звернення до лікаря-психолога та лікаря-гінеколога не потребує направлення. До цих лікарів можна звернутися безпосередньо та записатися на прийом, це буде безплатно».

Східному Варіанту провели екскурсію медичним закладом, щоби показати, як усе працює. Перший кабінет — лікаря-кардіолога Олега Ніколаєва. Він родом із міста Бахмут, звідки виїхав навесні 2022 року через загострення бойових дій. Коли стало відомо про відкриття центру в Києві, він повернувся до стаціонарної роботи.

У своєму кабінеті Олег Вікторович показує цікавий прилад — велоергометр. Завдяки цьому є можливість дослідити пацієнта та виявити ішемічну хворобу серця. Для спортсменів на цьому тренажері проводять функціональну діагностику під навантаженням.
«Пацієнт сидить на велоергометрі, розраховується навантаження, є спеціальна програма, у комп’ютері розраховується навантаження, і він виконує фізичні вправи. Три ступені навантаження, кожна йде на посилення. Також я надаю послуги електрокардіограми, моніторинг артеріального тиску, добовий моніторинг артеріального тиску і консультації кардіолога», — розповідає Олег Вікторович.

Поруч знаходиться кабінет лікарки УЗД Наталії Ракши. Вона вже понад 3 роки працює в регіональному центрі спортивної медицини. Навесні 2022 року також виїхала з Бахмута спочатку до Тернопільської області. Деякий час чекали можливості, щоби повернутися додому на Донеччину. А коли зрозуміла, що повертатися вже нікуди, рушила до Києва.

«Їздили з медичними бригадами різними містами, надавали послуги спортсменам Донеччини. Сподівалася, що вдасться повернутися до повноцінної роботи. Так воно і сталося», — каже Наталія Ракша.

У сусідньому кабінеті працюють психологиня Юлія Казимір та офтальмологиня Ольга Яківна.

Ольга Яківна розказала, що від Комітету Червоного Хреста центр у вигляді гуманітарної допомоги отримав автоматичний рефрактометр. Тепер офтальмологиня активно використовує його для діагностики очей пацієнтів.



Є в регіональному центрі окремий реабілітаційний кабінет, де можна отримати фізіотерапевтичні послуги та масажі. Директор Антон Діденко показав апарат гіпоксичної терапії, який створює для пацієнта імітацію високогір’я (приблизно 3,5 тисячі метрів), чим дає кисневе голодування. Така процедура проводиться для спортсменів та покращує функціональний стан організму, рівень еритроцитів та гемоглобіну, тренує м’язи грудної клітки. Займатися на апараті можуть і інші пацієнти, для них це буде зміцнюючою процедурою.



Ольга Блєднова показала, як облаштований гінекологічний кабінет. Додатково в цьому ж кабінеті проводять забір аналізів. Для цього є всі потрібні матеріали та апарати. Також від Червоного Хреста центр отримав кольпоскоп, який тепер активно використовується в гінекології.

Лікарка акушерка-гінекологиня показала, як кольпоскоп допомагає наближати обʼєкт та виводити зображення на компʼютер. За допомогою цього можна більш точно та точково провести огляд жінок.
«Завдяки такому апарату йде менша травматизація для жінки, якісніше обстеження, плюс це фізичний та психологічний комфорт пацієнтки», — каже Ольга Блєднова.


Як звернутися до Донецького регіонального центру спортивної медицини?
Відділення Донецького регіонального центру спортивної медицини в Києві працює з 8:00 до 20:00 з понеділка до п’ятниці за адресою: вул. Старокиївська, 9.
Попередній запис у реєстратурі необхідно здійснити за телефоном: +38–050–050–36–06.
***
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.
Росіяни били по Донеччині "Ураганами" та скидали КАБи вагою 250 та 500 кг

З 15 квітня буде змінено режим подачі води на південь окупованого Луганська

У так званій "лнр" комунальників зобов'язали пройти військові збори
Пенсійники Донеччини повідомили, де й коли консультуватимуть ВПО з Торецької та Комарської громад
Учора українські захисники 99 разів відбивали атаки російських військ
Ексклюзив ВПО з Луганщини можуть отримати гуманітарну допомогу від громади поштою
Унаслідок обстрілу Покровська загинув чоловік, а ще один дістав поранення
Захисники України знешкодили ще 1 180 російських окупантів і 68 їхніх артилерійських систем
Ексклюзив Східний Варіант дізнався, як донеччани можуть пройти перекваліфікацію та отримати нову роботу
Ексклюзив Як працює "Сервісна картка ВПО": пояснення від Східного Варіанта
Мешканці Сіверськодонецької громади можуть отримати фінансову допомогу на проживання в іншому населеному пункті України
Зеленський призначив начальника Мирноградської міської військової адміністрації
