Ескалація на Донбасі: які воєнні злочини вчиняють окупанти станом на зараз
Аби Росія понесла відповідальність за злочини, які просто зараз вчиняються на Донбасі, їх необхідно зафіксувати. “Східний варіант” розповідає про те, які воєнні злочини вже зафіксовані українською стороною.
Окупаційний режим на Донбасі протягом кількох днів вчиняє злочини проти місцевих жителів, завдаючи їм страждань. Такі дії за міжнародним правом є воєнними злочинами. В України є всі підстави звертатися до міжнародних інстанцій та доводити вже в судах винуватість країни-агресора.
Та просто зараз важливо зафіксувати ці злочини та простежити за їх розслідуванням. «Східний варіант» дослідив, які з воєнних злочинів уже зафіксовані правоохоронними органами та про які повідомляють офіційні особи.
Нищення інфраструктури
Окупанти обстрілюють підконтрольні Україні території, руйнуючи як житлові приміщення людей, так і приміщення навчальних закладів.
17-те лютого близько 9-ї години: російські окупаційні сили обстріляли Станицю Луганську. Тоді постраждала будівля дитячого садочку «Казка» та будинок місцевого жителя. Працівниці дитячого садочку отримали контузію. Дітей швидко евакуювали в підвал.
17 лютого, близько 10—25: окупанти обстріляли смт Врубівка Попаснянської ОТГ, постраждала школа. На момент обстрілу в ній знаходилось 30 учнів та 14 осіб персоналу. Про постраждалих не повідомляється.
Внаслідок цього ж обстрілу у Врубівці був пошкоджений газопровід. 70 квартир в багатоповерхівках та близько 96 приватних будинків залишилися без газопостачання. Постраждав і приватний будинок.
18 лютого близько 12-00: російські окупаційні війська обстріляли КПВВ «Щастя», де в цей час проходили оформлення Держприкордонслужби водії та вантажні автомобілі, які напередодні доставили гуманітарний вантаж від УВКБ ООН та рухалися з непідконтрольної території.
За даними ЗСУ, для обстрілу бойовики використовували великокаліберні кулемети, міномети та гранатомети.
19 лютого обстріли КПВВ «Щастя» продовжились. А 20 лютого командувач ООС призупинив функціонування КПВВ.
Крім цього, створюючи картинку для пропагандистів і власну альтернативу реальності, бойовики самостійно обстрілювали спочатку територію окупованої Донеччини, а потім місто Луганськ.
Про те, що вогонь ведуть саме бойовики угрупувань «ЛНР», «ДНР», повідомляють мирні жителі в чатах у соціальних мережах.
Про це також заявляє штаб ЗСУ. Там наголошують: що українські військові не стріляють по окупованій території, не мають наміру наступати на позиції бойовиків, а відповідають на вогонь лише у випадках прямої загрози життю.
Таким чином бойовики руйнують цивільну інфраструктуру як на підконтрольній Україні території, так і на окупованій.
Як наголосили в Луганській обласній прокуратурі, «такі дії становлять пряму загрозу життю й здоров’ю мирного населення та суперечать нормам міжнародного гуманітарного права, а саме ст. 52 Додаткового протоколу до Женевської конвенції про захист жертв війни від 1949 року та ст. 25 Гаазької конвенції 1907 року, що вказує на порушення законів та звичаїв війни з боку НЗФ контрольованих Російською Федерацією».
Прокуратура почала кримінальні провадження щодо цих злочинів.
Вже під час підготовки матеріалу стало відомо про сильний обстріл міста Щастя. Через це вимушено зупинилася робота Луганської ТЕС. Як повідомив голова Луганської ЦВА Сергій Гайдай, енергетики чекають на припинення обстрілів, щоб відновити роботу ТЕС.
Примусове переміщення людей
18 лютого адміністрації так званих «ЛДНР» оприлюднили відео зі зверненнями своїх ватажків щодо евакуації мирного населення до Росії. Згодом з'ясувалося, що відео, на якому вони говорять про «обстріли» з боку українських військових та закликають людей виїхати до Росії, були зняті ще 16 лютого, за два дні до вигаданих «обстрілів».
Детальніше про це можна почитати в матеріалі «Східного варіанту».
Така евакуація є міжнародно визнаним воєнним злочином, оскільки окупанти не мають права силою переміщувати людей та змушувати їх залишати домівки.
Крім того, люди, які виїхали з окупованих міст Луганщини та Донеччини до Ростовської області ще 18-19 лютого, досі не мають належних умов утримання.
«Жінки з дітьми та люди літнього віку майже дві доби перебувають без їжі та сну у неопалюваних автобусах, а місця тимчасового розміщення, де їх планували оселити — зачинені.Російська влада не вживає заходів щодо забезпечення евакуйованих тимчасовим житлом, гарячим харчуванням, медичними послугами, чим порушує частину першу статті 55 Конвенції про захист цивільного населення під час війни від 12 серпня 1949 року (Четверта Женевська конвенція), згідно з якою держава-окупант зобов'язана за допомогою усіх наявних засобів забезпечувати цивільне населення всіма необхідними ресурсами», — зазначила уповноважена Верховної Ради з прав людини Людмила Денісова.
Частину «евакуйованих» людей окупанти відправили до міста Таганрог. Їх розмістили у спортивній залі місцевої школи.
Денісова закликала Генерального комісара УВКБ ООН відреагувати на порушення Конвенції про захист цивільного населення під час війни Російською федерацією.
Таким чином Україна однозначно вважає незаконною таку «евакуацію» своїх громадян на територію РФ.
Примусовий призов
Окупанти проводять «евакуацію» жінок та дітей, не дозволяючи виїжджати чоловікам 18-55 років, яких мобілізують для участі в окупаційній армії. А це — ще один воєнний злочин, за який має відповідати Росія та окремі «посадовці», які здійснюють такий призов.
Про те, що чоловіків без повісток і будь-яких документів «мобілізують», повідомляють самі ж мешканці окупованих територій.
Як повідомив заступник директора Центру Розбудови миру Олексій Біда, українська сторона документує злочини окупантів.
«Примусова мобілізація в ОРДЛО набуває розмаху. Забирають з вулиці, з дому, цілими змінами з шахт, з виправних колоній. Ці люди стають заручниками військової машини РФ. Враховуючи, що зараз виїзд за межі окупованих територій обмежений для чоловіків віком від 18 до 55 років, це потенційно пів мільйона мобілізованих. Дезертування буде масове. Чи буде в них можливість здатись в полон ЗСУ? Чи готові ми до розгортання таборів для військовополонених? Єдине, що точно знаю — ми готові документувати цих людей щодо примусу до служби у незаконних збройних формуваннях. І це буде потужний кейс для міжнародного кримінального суду», — зазначив Олексій Біда.
Людмила Денісова повідомила, що так званому «призову» підлягають навіть неповнолітні хлопці віком від 17 років.
«У так званих «військових училищах» НЗФ «ДНР» та «ЛНР» курсантам, яким 16-18 років, віддано наказ про приведення до бойової готовності с подальшою участю у бойових діях. Такі дії порушують статтю 51 Конвенції про захист цивільного населення під час війни, яка забороняє залучення дітей до збройних конфліктів», — наголосила Денісова.
Зазначимо, що українські суди вже слухають справи щодо незаконного призову чоловіків в окупованому Криму. За повідомленнями «Медійної ініціативи за права людини», у таких воєнних злочинах обвинувачуються Олександр Кабашний — «військовий комісар міста Феодосія та Кіровського району Республіки Крим», Костянтин Качаров — «військовий комісар Сімферопольського району та міста Алушти».
Як допомогти фіксувати злочини?
Як зазначили в «Медійній ініціативі за права людини», прокуратура нині належно реагує на такі злочини.
«Окупанти провокують українських військових та вчиняють злочини відносно мирного населення на окупованій території. У цій ситуації відзначаємо реакцію Луганської обласної прокуратури, яка здійснює нагляд у провадженні щодо обстрілу окупантами дитячого садочку. А також роботу Донецької обласної прокуратури, яка оперативно реагує на повідомлення ЗМІ про масові захоронення в ОРДЛО, здійснює нагляд за провадженням щодо примусової мобілізації та незаконного переміщення осіб з тимчасово окупованих територій», — зазначили в організації.
В МІПЛ наголосили, що збір даних та свідчень триває, а люди, які готові надати інформацію щодо таких фактів, можуть звертатися:
- до «Медійної ініціативи за права людини» — [email protected].
- на гарячу лінію Донецької обласної прокуратури — (098) 447 01 50;
- на гарячу лінію Луганської обласної прокуратури — (06452) 4-13-50.