“До-до Wonderland”: як переселенці створили фонд, що фінансуватиме програми пільгового житла
Програми пільгового кредитування для переселенців та учасників АТО/ООС діє в Україні не так давно. Проте постійно відчувається брак коштів для втілення цієї програми
Наприклад, цього року для Луганщини взагалі немає грошей на іпотечні програми для внутрішньопереміщенних осіб.
Як переселенці у Києві вирішили допомогти собі самі — у матеріалі “Східного варіанту”.
Виявилося, що окрім нас самих немає кому
Юлія — переселенка з окупованої Макіївки. У 2014-му виїжджала із рідного міста з немовлям на руках. Вирішила оселитися в Києві. Основною проблемою з часом став саме пошук житла, розповідає жінка.
“У 17-му році зрозуміли, що, в принципі, ми (переселенці) соціалізувалися, знайшли роботу, проте досі переважна більшість винаймає житло. І це проблема. Хочеться, аби діти жили у своїй оселі. Тому вирішили брати ситуацію у свої руки”, — розповідає вона.
Того ж, 2017-го року, створили громадську організацію, та співпрацювали з урядовцями та парламентарями в питаннях розробки програм пільгового кредитування.
Розробляли алгоритми, шукали донорів.
“Особисто я багато виступала за створення державних програм для переселенців. Ми й під Кабміном голодували. Врешті решт, держава запустила перші програми. У 17-му році та у 19-му. Але ми розуміли, що ці механізми доволі складні. Ми створили благодійний фонд “До-до”, аби додатково фінансувати ці програми. Спершу хотіли долучати якомога більше донорів”, — згадує Юлія.
Проте, розраховувати на донорські організації довго не довелося. Почали шукати, як самостійно допомогти переселенцям.
Соціальний бізнес, як основний поповнювач благодійного фонду
Разом з однодумцями Юлія вирішила відкрити кав'ярню. Половина доходів закладу автоматично йде до благодійного фонду через який фінансують програми пільгового кредитування для переселенців.
“Ми вирішили заробляти ці кошти. Не просити, не чекати. “До-до Wonderland” — це перший заклад, який ми відкрили у рамках соціального бізнесу. У нас наразі створене товариство “До-до простір”, там 60 інвесторів. Ми сподіваємося, що в нас все вийде, й буде ціла мережа кафе та ресторанів. Тому що, окрім того, що це соціальний бізнес, ми подаємо таку каву, якої немає у всьому Києві”, — ділиться вона.
Юлія розповідає, що у їхньому закладі можна скуштувати близько 50 сортів кави, а також авторські десерти від шеф-кухаря.
“Такої кави, як варимо ми, немає в жодній кав'ярні. Це плантаційна кава, це десертна кава, це в'ялена кава. І якщо першу та другу можна скуштувати й в інших закладах, то в'ялена — тільки в нас.
Її особливість у способі підготовки. Коли вона в'ялиться, вона вбирає в себе все сонечко, на якому вона лежить. У всьому іншому — класичний спосіб приготування. Ця кава не з дешевих, але вона класна. Це кава саме з першого врожаю, тому вона дуже дорого цінується”, — пояснює вона.
Зосередилися на тому, що вміємо
Благодійний фонд "До-до" спеціалізується саме на програмах кредитування. З самого початку, розповідає Юлія, не хотіли розмінюватися на багатозадачність.
“Зараз є багато організацій фондів, які займаються гуманітарною, психологічною допомогою, юридичними консультаціями. Це й Восток-SOS, й Крим-SOS, й інші. Ми одразу вирішили зайняти свою нішу та допомагати в одній площині — житло. І, як показав досвід, нам все вдається. Ми працюємо точково — і це має свій результат”, — каже вона.
Зараз за словами Юлії, поки що в фонді лишень близько 70 тисяч гривень, а черга з охочих взяти участь в програмі доволі велика.
Проте, вона та її однодумці впевнені — вода камінь точить. І тільки, якщо діяти гуртом, то все вийде.
А знайти атмосферне та корисне кафе з унікальною кавою можна у Києві на вул. Попудренка, 90/2