В’язаний Бичок як крок до арттерапії. Для чого Олег Сенцов та Яніна Соколова "постять" фото малюків Донбасу
Благодійний фонд “Голоси дітей” проводить незвичний аукціон: на ньому продають поробки малюків прифронтових населених пунктів. А майданчиком для торгів стають фейсбук-сторінки відомих людей. Для чого збирають гроші, з яких країн вже є покупці та як аркуш та фарба можуть допомогти — розповість Східний варіант.
8-річний екоактивіст Назарчик із Золотого (саме так, адже малий завжди має в кишені торбинку, в яку збирає сміття з вулиць. І не боїться попросити прибрати за собою сміття інших), його 10-річна землячка Софія, яка захоплюється рукоділлям та полюбляє в’язати, 8-річна танцівниця Альона з Торецька, яка ладна чи не все місто запрошувати на виступи свого гурту.
Про цих дітлахів нещодавно дізналася тисячі українців. А ще вони своєю творчістю допомагають збирати гроші на арттерапію для таких самих хлопчиків та дівчаток, які живуть у прифронтових містах та селах. Зроблені їхніми руками новорічні прикраси стали лотами благодійного аукціону, який організував фонд “Голоси дітей” та підтримали відомі українці.
“Ми хотіли поділитися теплом”
Ідея такого аукціону виникла спонтанно, розповідає засновниця фонду Олена Розвадовська. Усміхається — коли працюєш з дітьми, отримуєш від них стільки “рукотворних” подарунків, що іноді їх просто вже немає де зберігати. Але кожна така річ несе у собі частинку тепла.
“В основному наші підопічні — це усміхнені радісні діти, що б там не було. Навіть ти своїм дорослим мозком розумієш, за городом хати, де живе ця дитина, вже позиції, або снайпери стріляють часом. Але бачиш перед собою дитину, яка з радістю тобі зараз щось зліпить з пластилину чи намалює. Ми подумали, що маємо поділитися з людьми тим, що бачимо ми. Ми хотіли змінити це уявлення про те, що діти, які живуть в умовах бойових дій — це такі безмовні жертви, багатостраждальні та нещасні. Для нас наші підопічні — це герої, це переможці. Вони набагато сильніші за нас. Наша ідея в тому, щоб давати їм силу та підтримку”, — каже Олена.
Такий обмін позитивною енергією вирішили влаштувати у формі аукціону. Тим паче, фонд постійно збирає гроші на арттерапію для дітей. І підтримують їх прості люди. Попросили дітей зробити щось гарненьке своїми руками. Ті відгукнулися з ентузіазмом.
“Стільки всього зробили, замість однієї іграшки поприносили по дві. Тільки відкриєш вікно творчості дітей — і цього вже не спинити. Пишуть листи до кожної поробки”, — посміхається Олена.
Аукціон вирішили проводити у Фейсбуці. Щоб розширити аудиторію, до “торгів” залучили відомих українців. І ті легко зголосилися.
Вже підтримали ідею режисер і письменник Олег Сенцов, міністр закордонних справ Дмитро Кулеба, журналістка, телеведуча Яніна Соколова. А один з лотів придбав голова Луганської ОДА Сергій Гайдай.
“Ми без якихось там попередніх домовленостей писали цим людям на сторінки: чи не хотіли б ви взяти участь. І всі погоджувалися. Наприклад, з Олегом Сенцовим ми були знайомі дуже дотично, разом були в журі “Docudays UA”, але він погодився без проблем. Це взагалі було так просто, що ми самі якось не вірили”, — ділиться засновниця фонду.
Крок — 10 гривень
Правила прості. Про кожну дитину, яка зробила іграшку, написали невеликий текст. Стартова ціна лоту — 250 гривень. Зазвичай є два лоти від кожного хлопчика чи дівчинки. Ціна не випадкова. Стільки коштує один груповий сеанс арттерапії з психологом. Крок аукціону — 10 гривень. Той, хто проводить аукціон у себе на сторінці, викладає пост з фото дитини. В коментарях під ним і проходять торги. Одну з іграшок купили за 3,5 тисячі гривень.
“Але цієї ставки люди не дотримуються. Одразу пішло 400 гривень, 600, 1000. Люди відгукнулись щедро та лояльно. Аукціон триває з 18 години до 9 ранку наступного дня. ми усе модеруємо. Були у нас переможці з США, одна поробка має поїхати до Німеччини”, — розповідає Олена.
В ідеалі планується, що новий власник прикрасить іграшкою ялинку та зробить фото, адже дітям буде приємно побачити новий дім їхньої поробки. Та взагалі приємна увага дорослих.
“Назар, поробки якого виставляв Дмитро Кулеба, став такою маленькою знаменитістю. В нього одну роботу купив Сергій Гайдай, інші — народний депутат. Але діти завжди раді, навіть коли самі не бачили ці пости, бо не сидять у Фейсбуці”, — ділиться організаторка.
Фарби показують “невидимі” травми
Аукціон ще триває, тож підсумки — скільки вдалось зібрати грошей — підбивати зарано.
На отримані кошти благодійники відкрили 3 нових локації з арттерапії — у Золотому, Світлодарську та Торецьку. Загалом спочатку ставили собі за мету зібрати хоча б 7500 гривень на три курси терапії (по 10 занять курс). Їх проводять для групи з 5 дітей. Збирати більше дітей у кабінеті не ризикують через пандемію.
“З одного аукціону з Олегом Сенцовим ми зібрали більше ніж на 2 курси. Якщо зберемо більше грошей, проведемо в цих локаціях по 2, по 3 курси. Гроші не такі великі, це не аукціон, де треба назбирати сотні тисяч”, — каже Олена.
Арттерапія, пояснює організаторка, один з найбезпечніших інструментів психо-соціальної підтримки дітей, які мають якісь травми. В жодному разі не йдеться про те, що дітки “якісь хворі”, як іноді думають необізнані дорослі, ледве почувши про психолога.
“Це не про лікування. Це про базову підтримку, як вижити в ненормальних умовах, які, на жаль, стали нормою: закладені піском вікна, блокпости, автомати як звичайна річ, звуки обстрілів, до яких діти звикли та вміють розрізняти. Ми працюємо в техниці серійне малювання. Для дитини створюється безпечний простір, їй не задається ані тема малюнку, ані кольори. Ніхто не лякається чорного кольору, не каже малювати гарно. Дитина малює усе, що захоче. Після 10 занять психолог дивиться ці малюнки та дає поради, якісь висновки. Але це в жодному разі не діагноз”.
Навіть дитина, в якої, на перший погляд, усе добре, може просто приховувати свої сильні переживання, пояснює Олена Розвадовська.
Травми частіше за все “невидимі”. І саме аркуш та фарби часто допомагають малечі висловити те, що вони не можуть сформулювати словами.
Усіх, хто хоче допомогти прифронтовій малечі, чекають на сайті фонду “Голоси дітей”, або на сторінці у Фейсбуці.
Фото зі сторінок фонду “Голоси дітей” та учасників аукціону.