
"Це рідний клаптик нашого міста": як переселенцям з міста Часів Яр допомагають у Києві
Як у столиці працює гуманітарний центр «Мій Часів Яр у Києві»? Яку допомогу тут надають переселенцям? Що робити, щоб її отримати? На ці та інші питання вже знає відповіді Східний Варіант.
Майже рік у Києві працює гуманітарний центр для переселенців із Часів Яру. Рішення про його відкриття було прийнято тоді, коли ситуація на фронті під Бахмутом загострювалася. Часів Яр, який зовсім поруч із Бахмутом, усе частіше піддавався обстрілам. Як висновок, звідти почало виїжджати багато людей.
Великий осередок переселенців із Часів Яру знаходиться в Київській області та Києві. Щоб надавати їм речову та інформаційно-консультаційну допомогу, Часовоярська міська військова адміністрація відкрила в столиці гуманітарний центр.
Не лише отримати допомогу, а й поспілкуватися з містянами
Часовоярець Володимир із дружиною майже рік проживають у Києві. Він пригадує, як їхній квартал обстріляли російські військові. Снаряди прилетіли недалеко від їхнього дому. Як наслідок, вибило вікна та знесло балкон. Волонтер допоміг їм виїхати до Києва, тут їм допомогли знайти доступну квартиру. Але потім господарі ту квартиру продали, Володимир та його дружина почали орендувати житло.

Нещодавно для переселенців суттєво обмежили грошову допомогу, тож Володимиру та його дружині стало важче. Він розповідає, що вони часто приходять до хабу Часів Яру в Києві. Тут отримують гуманітарну допомогу, ліки та навіть одяг.
«Я сьогодні собі тут обрав дві такі майки. Ось такі. Вони нові. Чесно сказати, я і джинси, у яких зараз, тут узяв. Ну, нема в нас нічого. А так люди сюди одяг приносили. І ми собі змогли обрати», — показує Володимир одяг, який обрав у гуманітарному центрі.

Окрім одягу, Володимир із дружиною приходить до центру за гуманітарною допомогою, а саме — харчовими наборами.
«Харчові набори надають благодійні фонди, ми їм дуже вдячні. А також, бачите, приносять одежу, люди діляться своїм, і ми їм за це дуже вдячні. Велика подяка нашій військовій адміністрації, яка організувала цей центр. І ще одне болюче питання, щоб у Києві знали, що Донбас — це теж Україна. І ті люди, які сюди приїхали, що це теж українці. І вони навіть щиріші, ніж тут у Києві. У хаб приходиш — тут рідня земля. Це рідний клаптик свого міста. Тут і з людьми поспілкуєшся, хто як живе, хто як працює, як, де… Дуже дякую дівчатам, які тут працюють. Та ми й самі, буває, якщо потрібна допомога, то приходимо, вантажимо, розвантажуємо», — ділиться Володимир.

Головне завдання гуманітарного хабу — системно надавати допомогу переселенцям із Часів Яру, розповідає керівниця хабу та спеціалістка першої категорії відділу з організації роботи Часовоярської міської ради Марина Прийменко.

Вона каже, що найбільше ВПО з їхнього міста перебувають у Київській області. Станом на 2 квітня, у хабі зареєстровано 863 особи, або 440 родин. У хабі вони можуть отримати харчові набори, гігієнічні пакунки, ліки, одяг, а також інформаційно-консультаційні послуги юристів, психологів, соціальних працівників, спеціалістів із центру зайнятості та Пенсійного фонду.

Окрім цього, за сприяння хабу для дітей та дорослих із Часів Яру організовують різні масові заходи. Наприклад, свята на Святого Миколая, Різдво, Масляну. Для дітей проводять майстер-класи, арттерапію, освітні заняття.
Місце зустрічі для земляків
Свої послуги хаб надає тільки для мешканців Часовоярської громади. Щоб зареєструватися, людині потрібно подзвонити до хабу. Після цього керівниця пані Марина надасть їм гугл-форму, яку потрібно заповнити. Також контакт людини додадуть до спільноти у Viber. Там людина бачитиме всі оголошення та анонси щодо роботи хабу.

«Зараз ми вже організували нашу роботу. Ми стараємося накопичити всі набори, а потім видавати все людям. Тому що відстань немаленька. Не у всіх є можливість їздити декілька разів до нас. Зараз ось у нас є підгузки та харчові набори. Днями довезуть ще підгузків та дитячих сумішей. І тоді вже запрошуватимемо всіх, щоб одразу все видавати», — розповідає Марина Прийменко.

У харчовий набір зараз входить олія, мука, цукор, тушковане м’ясо, декілька видів каш. Один набір видається родині один раз на місяць. У пакунку з гігієнічними засобами є шампуні, гелі для душу, мило, порошок, зубна паста та щітки. Такі пакунки видають усім переселенцям із Часів Яру, незалежно від категорій. Окрім отримання допомоги, каже пані Марина, людям подобається просто зустрітися і поспілкуватися між собою.

«Буває так, що я виходжу на вулицю, а там люди стоять і спілкуються. А зима ж, холодно. Я кажу: “Черги немає, хто наступний — підходьте”. А вони: “Ні, ми спілкуємось”», — усміхається керівниця хабу.

За підтримки міжнародних донорів, у хабі за наявності видавали дитячі коляски, ходунки та колісні крісла. Також у хабі видають ліки проти підвищеного тиску, інгалятори від бронхіальної астми, вітаміни для вагітних, а також знеболювальні засоби та загоювальні креми.


Подружжя Василь та Олена завітали до хабу якраз за ліками. Василь отримав метформін, який зменшує ускладнення цукрового діабету, а Олена — ліки проти підвищеного тиску. Вони в Києві майже два роки. До хабу приходять ще за харчовими наборами та гігієнічними пакунками.

«Усе подобається. Дівчата дуже привітні та хороші. Ми всі земляки, усі з одного міста. Ми любимо їх, а вони — нас. Ми приїжджаємо сюди, щоб і земляків наших побачити. У нас місто маленьке, ми всі одне одного знаємо. І тут зустрічаємося. Це наше місце зустрічі», — розповідає Олена.

Василь каже, що вони поїхали із Часів Яру в липні 2022 року на два місяці, перечекати, поки закінчаться бойові дії. Але ситуація ставала тільки гірша. А потім повертатися було вже нікуди.
«Єдине, що дійсно шкода — це фотографії. Усе вдома лишилося: фотографії з родиною, з батьками, з нами. Начебто папірці, але це все наше колишнє життя. Але наш будинок згорів увесь до підвалу. І мені так шкода за це. Але тепер ми чекаємо, щоб війна скінчилася. Треба жити», — каже Василь.

Найбільше відвідувачів, каже пані Марина, у неділю. Додатково на базі хабу надають юридичні та психологічні консультації. Конкретні дні та години їхнього прийому переселенцям повідомляють додатково. Також приймають представники Бахмутського центру зайнятості та Пенсійного фонду.

«Я роблю опитування. Якщо в людей є запит поспілкуватися з фахівцями — то ми кличемо їх до себе у визначений день. У людей одне гостре питання — що із житлом. Усі питають про документи, які потрібно для подачі на зруйноване житло. Наші фахівці покроково все розписують, куди звернутися, що робити, коли й так далі», — розповідає Марина Прийменко.

Кожного місяця в хабі стає більше зареєстрованих людей, ніж було. Коли він відкривався, було 460 осіб, зараз уже 863. Марина щомісяця отримує інформацію про нових людей, які евакуювалися із Часів Яру. Їх потрібно зареєструвати, проконсультувати та видати допомогу.

На жаль, ситуація на фронті Донеччини така ж складна, як і була. Ворог не зупиняється перед метою окупувати увесь регіон. Тож, ймовірно, що людей із Часів Яру виїжджатиме більше. Робота хабу в Києві дає можливість забезпечити тих, хто знаходиться в Київській області, потрібними речами та послугами.

Як звернутися?
Гуманітарний центр «Мій Часів Яр у Києві» працює за адресою: м. Київ, вул. Бажова, 9А.
Номер телефону: 050 598 71 96
Графік роботи: вівторок з 10–00 до 15–00; четвер з 10–00 до 15–00; неділя з 12–00 до 16–00.
***
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.
Ексклюзив Педагогиня з Покровська розповіла про волонтерську діяльність
Ексклюзив Ветеран з Луганщини підтримує військових та їхніх родин у Черкасах
Ексклюзив Центр вивчення окупації розповів про збільшений військовий "призов" і "збори резервістів на ТОТ

Окупанти визначили кількість народних дружинників на кожен населений пункт так званої "лнр"
В окупованому Донецьку загарбники повідомили про критичні перебої з електропостачанням і опаленням
Маленьких школярів окупованої Луганщини росгвардійці залучають до "специфічної гри" на блокпостах
Через російський обстріл Білицького спалахнула пожежа у квартирі
Ексочільнику маріонеткового "уряду лнр" Сергію Козлову оголосили підозру
Ексклюзив В Україні обладнують місця тимчасового проживання для ВПО для людей з інвалідністю
Збитки Національного природного парку "Святі Гори" через війну перевищують 537 млрд грн

На цей час кількість бойових зіткнень з російським агресором досягла 111
Ексклюзив Що задекларував начальник ЛугОВА Артем Лисогор за 2024 рік
