Як активіст з Маріуполя розвиває простір для переселенців на Хмельниччині
Житло, робота, психологічна допомога. Які потреби ВПО зможе забезпечити новий простір?
Юрій Давиденко — двічі переселенець. Після початку війни у 2014 році він покинув рідний Донецьк і переїхав у Маріуполь. Тут провів студентські роки, займався активізмом, відкрив власний бізнес, працював над розвитком стартапів у Центрі розвитку стартапів 1991 Mariupol, а в останні два роки був депутатом Маріупольської районної ради.
У лютому почалась повномасштабна агресія російської федерації. Юрій допомогав людям з евакуацією з Маріуполя, але сам вчасно виїхати не зміг. До середини березня йому і його дружині довелося переховуватися в укриттях. А потім вони дивом врятувалися з понівеченого міста. Так він став переселенцем вже вдруге.
Зараз Юрій оселився на Хмельниччині, де разом з іншими волонтерами з Донецької області будує екосистему для допомоги переселенцям «Все буде добре. Хмельницький». Чим вона буде корисною та на якому етапі проєкт зараз, дізнався Східний Варіант.
Переселенці будують для переселенців
Зараз команда проєкту сконцентрована на декількох напрямках роботи. Це надання тимчасового житла і гуманітарної допомоги для ВПО, коворкінг-центр для віддаленої роботи та навчання, допомога з працевлаштуванням і перекваліфікацією, створення кластері підприємців з-поміж ВПО і відновлення дитячих таборів, де дітки зможуть реабілітуватися після пережитого стресу.
Юрій каже, що також важливо забезпечити усім необхідним волонтерів. В більшості випадків ці люди теж полишили рідні домівки на Донеччині, тому про проблеми переселенців знають не з чуток.
Нещодавно активісти зуміли знайти необхідне приміщення у Хмельницькій області. І 10 травня відбулось відкриття коворкінгу та прихистку для волонтерів, молоді, підприємців, переселенців.
«Ми підписали договір про оренду дитячого табору на три з половиною роки. Хочемо облаштувати його так, щоб там можна було жити цілий рік», — розповідає Юрій Давиденко.
Активіст зазначає: процес пошуку будівель і приміщень дуже непростий, потрібно пройти усі бюрократичні процедури, щоб все було оформлене згідно з законодавством.
Дитячий табір знаходиться у селі Мартинківці. Він не працює вже кілька років, тому потребує реновації. За словами Юрія, один корпус у гарному стані, а ще один потрібно відремонтувати. Активісти шукають будівельні матеріали та вже підібрали штат із фахових майстрів будівельної справи.
Їх забезпечують житлом і їжею, але Юрій сподівається, що у майбутньому вдасться ще й залучити кошти на оплату праці волонтерів.
Він розраховує, що табір можна бути відкрити вже у червні. Там малеча зможе розміститися зі своїми батьками.
При цьому для дітей організують спортивні ігри, активність на свіжому повітрі, заняття для творчого розвитку. Також на базі табору будуть працювати психологи.
До речі, вже зараз переселенці можуть отримати допомогу, звернувшись на сайт Психічне здоров’я для України.
Коворкінг і перекваліфікація
Одна з найбільш актуальних проблем для переселенців — пошук роботи на новому місці.
«Людям просто необхідно мати мету. Багато з них зараз у ступорі. Вони розуміють, що їхнє робоче місце згоріло, їхній колектив розпався, їхнього підприємства більше немає. Що робити далі? Кому я потрібен? Такі запитання вони собі ставлять», — розповідає Юрій.
Тому на базі Хмельницького національного університету у місті створюють коворкінг, де усі охочі зможуть працювати. Тим, хто не зможе знайти роботу за своїм фахом, запропонують пройти перекваліфікацію. Так люди зможуть стати більш затребуваними на ринку праці. Не виключено, що це можуть бути нові напрямки та сфера креативної індустрії, зокрема, IT і різних видів дизайну.
«Важливо, щоб люди відчували себе у безпеці. Розуміли, що можуть самостійно платити за житло і забезпечувати свої потреби», — вважає Юрій.
Він наголошує, що економічна впевненість переселенців дозволить їм скоріше інтегруватися у новому для них середовищі.
Також у планах організації — створення підприємницького кластера та організація навчання переселенців основам бізнесу. Таким чином ВПО зможуть забезпечувати не лише себе, а й сплачувати податки в державу і тим самим підтримувати економіку України.
Коворкінг працює за адресою: м. Хмельницький, вул. Кам’янецька 110/2
Не поодинокі хаби, а ціла екосистема
У Маріуполі Юрій працював над двома великими проєктами: один пов’язаний зі створенням кластера для розвитку молодіжного бізнесу, інший — зі створенням пансіонату для IT-фахівців з України та світу на березі Азовського моря. Вторгнення рф перекреслило усі плани та сподівання.
«Дуже шкода, але що робити? До цих проєктів я йшов не один рік. Амбіції на 2022 рік були величезними, але… — з сумом каже Юрій, але потім оптимістично продовжує. — Вірніше амбіції залишились, проєкти змінились».
Він також зазначає, що досвід роботи у сфері громадського активізму і розвитку стартапів зараз допомагає йому на волонтерському шляху.
До речі, свій проєкт активісти називають екосистемою, оскільки усі потреби ВПО пов’язані між собою. До того, ж подібні Центри допомоги переселенцям мають з’явитися по всьому заходу України.
«Ми говоримо про те, що на проблему потрібно дивитися комплексно, одного гуртожитку буде мало. Потрібно розраховувати на всю західну частину України. Спочатку ми розглядали лише п’ять областей, тепер додалося ще дві», — каже Юрій.
За фінансовою допомогою активісти звертаються до місцевої влади та міжнародних донорів. Втім, покрити усі потреби переселенців все ще дуже важко.
Тим більше, що з окупованих і обстрілюваних районів Донецької та Луганської областей продовжують прибувати люди. Тому про допомогу для цих переселенців потрібно думати вже зараз.
Усього на території Хмельницької області активісти планують розмістити близько тисячі людей.