UA
UA RU
17 Квітня 2024, 07:45
Зібралися з українськими прапорами під час окупації: як у Краматорську 10 років тому пройшов День вільних людей
Антифейк

Зібралися з українськими прапорами під час окупації: як у Краматорську 10 років тому пройшов День вільних людей

17 квітня 2014 року, коли Краматорськ вже був під контролем проросійських бойовиків, українські активісти організували масовий мітинг на підтримку України. Попри небезпеку та переслідування з боку терористів, краматорці вийшли з державними прапорами та гаслами, щоби показати, що «Краматорськ — це Україна». Так зародився День вільних людей

Пропагандисти рф називають проросійських бойовиків, які захоплювали міську владу та правоохоронні органи у Краматорську, «мирними прибічниками федералізації». Вони видавали їх за «українців, які були проти змін в українській владі». Насправді ж це були завезені проросійські бойовики та проросійські українці, які розпочали заздалегідь сплановану операцію з розхитування української державності.

Пропагандисти так званих «днр» та «лнр», а також Кремля, тоді розповсюджували фейк про наче як повну підтримку росії мешканцями Донецької та Луганської областей. Але реальність інша. 17 квітня 2014 року в Краматорську, попри перебування в місті озброєних бойовиків, сотні мешканців вийшли на мітинг за єдину Україну. Східний Варіант пригадує, як це було.

«Вийшли показати, що Краматорськ — це Україна»

На початку 2014 року проросійські бойовики розпочали заздалегідь сплановану операцію окупації східних регіонів України. 12 квітня в Краматорську терористичні угрупування зайняли будівлі міської ради та відділу міліції, вивісивши прапори «донецької народної республіки». Невідомі озброєні люди називали себе «народними ополченцями», які нібито прийшли звільняти Донеччину від «київського режиму».

На той час ситуація в місті була напружена, тривога стояла прямо в повітрі. Про це пригадує мешканець Краматорська, волонтер та громадський діяч Олександр Іванов. Вулицями ходили російські спецпризначенці, які погрожували проукраїнським активістам та усім, хто з ними не погоджувався.

Краматорськ День вільних людей_05
17 квітня 2014 року у Краматорську. Фото: Артем Гетьман

Олександр каже, що тоді інформацію про мітинг, який планувався на 17 квітня, одне одному передавали через «сарафанне радіо». Люди телефонували гарним знайомим, надійним друзям, які могли підтримати такий захід.

Краматорськ День вільних людей_05
17 квітня 2014 року у Краматорську. Фото: Артем Гетьман

У той день, 17 квітня 2014 року, сотні краматорчан вийшли до «Літака» на вулиці Парковій. Символом акції став 40-метровий прапор України, який пошили спеціально для заходу. Серед учасників були чоловіки, жінки, діти, люди літнього віку.

Краматорськ День вільних людей_05
17 квітня 2014 року у Краматорську. Фото: Артем Гетьман

Вони прийшли з державними стягами та гаслами «Краматорськ — це Україна!», «Україна — єдина!», «Слава українській армії», «Наша родина — Україна».

«Люди вийшли на вулицю, щоби показати, що “Краматорськ — Україная” й нам не потрібно ні “днр”, ні росія. Можливо, саме це й дало поштовх до того, що місто й не залишилося під довгою окупацією з боку терористів, бо вони розуміли, що в Краматорську не хочуть їх бачити, ми — місто Вільних людей. Зібралося доволі багато людей. Вони стояли вздовж вулиці Паркової. З одного боку проукраїнські, з іншого — маргінали та провокатори. А між людьми був кордон міліцейських», — пригадує Олександр Іванов.

Олександр Іванов

Жоден з учасників та учасниць не знав, чим завершиться акція. Місто було під контролем проросійських бойовиків, які намагалися створити картинку «суцільної підтримки росії». На протилежному боці від українського мітингу в той день збиралися проросійські активісти. У них були прапори «днр» та рф. Були спроби провокування українських активістів.

проросійські бойовики у Краматорську
17 квітня 2014 року у Краматорську. Фото: Артем Гетьман

«Були й провокації, і намагання прорвати кордон міліцейських, але правоохоронні органи відпрацювали відмінно. Хоч і було страшно, але все одно люди стояли й не розходилися, виражаючи свою позицію», — каже Олександр.

міліція
17 квітня 2014 року у Краматорську. Фото: Артем Гетьман

Традиція збиратися біля літака

У подальші роки виходити на українські мітинги 17 квітня стало доброю традицією для краматорців. Так виник День вільних людей. Щороку містяни виходили на мітинг за єдину Україну та український Краматорськ.

Краматорськ День вільних людей_05
17 квітня 2014 року у Краматорську. Фото: Артем Гетьман

Олександр Іванов у наступні роки приєднався до громадської організації «Рух активних громадян «Разом», яку заснували небайдужі мешканці Краматорська. Учасники щорічно брали участь у мітингах у День вільних людей, були одними з організаторів, забезпечували технічну підтримку.

«І дотепер учасники перебувають у дружніх відносинах і відгукуються на заклики проведення подібних заходів. Сподіваюся, уже найближчим часом ми знову зберемося біля літака та пройдемо ходою через усе місто з нагоди перемоги!» — каже Олександр.

Краматорськ День вільних людей_05
17 квітня 2014 року у Краматорську. Фото: Артем Гетьман

17 квітня стало знаковою подією для всіх краматорців. Це день єднання, сили та любові до України. Попри захоплення міських органів влади проросійськими бойовиками, краматорці не побоялися вийти та відкрито показати свою позицію.

Зараз за 20 км від Краматорська пролягає лінія фронту. Але місто тримається та живе. За минулі 10 років Краматорськ став одним із символів української державності та незламності.  Так само як і інші міста та села Донеччини.

***

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Поділитись:
22 Листопада П’ятниця
09:04

Росіяни значно збільшили атаки на Луганщині

08:48

Валерія "Нава" повернулася на службу до "Азову"

Валерія "Нава" повернулася на службу до "Азову"
08:16

За 21 листопада росіяни вбили одного жителя Донеччини

08:08

Ворог п’ять разів намагався просунутися вперед у районі Торецька та Щербинівки

07:59

ЗСУ ліквідували ще 1050 окупантів

21 Листопада Четвер
23:30

Кількість боїв сьогодні на фронті сягнула 174

22:58

Ще два Герої України отримали орден "Золота Зірка" за бої на Донеччині

22:30

Донеччина та Луганщина у трійці найбільш екологічно постраждалих від війни регіонів (інфографіка)

21:59

49 закладів охорони здоров’я Луганщини працюють на підконтрольній Україні території

21:44

Агент руху "АТЕШ" допоміг Силам оборони знищити на Донеччині підрозділ БпЛА армії рф

20:59

У момент удару по Костянтинівці поранені були у своїх оселях: одна у важкому стані

20:49

Житло для ВПО Для переселенців з Луганщини доступні 24 місцеві та 3 районні програми забезпечення житлом

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: