UA
RU UA
06 Лютого 2024, 15:55
9156
Під прицілом ворожої пропаганди: як російські загарбники створюють інформаційний вакуум в окупації
Розбір

Під прицілом ворожої пропаганди: як російські загарбники створюють інформаційний вакуум в окупації

Заблокований інтернет, відсутність українських телевізійних та радіоканалів, а часто й телефонного зв'язку… В таких умовах живуть люди на тимчасово окупованій території сходу України. Обмежений доступ до правдивих новин та незалежних медіаресурсів роблять людей вразливими перед впливами окупаційної пропаганди.

Східний Варіант дізнався, що відбувається зараз в інформаційному просторі на тимчасово окупованих територіях, які антиукраїнські наративи транслюються найбільше, та чи змінювалася риторика контенту за весь період окупації на сході України.

Окупаційна влада активно працює над створенням альтернативного медіапростору на тимчасово окупованих територіях, блокуючи доступ до українських та міжнародних джерел інформації. 

Згідно зі звітом Громадянської мережі ОПОРА, росіяни захоплюють офіси й технічне обладнання українських інтернет-провайдерів, операторів мобільного зв'язку, в той час, як інтернет-трафік переадресовується до російських провайдерів через Крим для здійснення цензури.

окупація схід
Фото ілюстративне: Укрінформ

Крім того, рф обмежує доступ до українських інформаційних вебсайтів та офіційних ресурсів державної влади. Це стосується тисяч українських онлайн-ресурсів, більшість з яких стали недоступними після повномасштабного вторгнення. Зокрема, і наше онлайн-медіа Східний Варіант. Проте для того, щоб українці та українки в окупації могли читати правдиву інформацію, Східний Варіант створив сайт-дзеркало, який обходить блокування рашистів.

Також жителі тимчасово окупованих територій позбавлені можливості користуватися соціальними мережами, такими як Viber, Instagram, Twitter, Google та YouTube. Замість цього, росія пропагує використання ВКонтакте та Telegram.

окупація схід
Фото: Pixabay

Фахівчиня з моніторингу соцмереж Громадянської мережі ОПОРА, Анастасія Романюк, розповідає, що Телеграм в основному використовують як майданчик для переходу до ВКонтакте, з метою повного контролю й отримання даних від користувачів.

“Росіяни дуже сильно пов’язують між собою Вконтактє і Телеграм. Ми можемо часто простежити, що всі сторінки й контент дублюються в обох соцмережах. Для того, щоб якось продовжити взаємодію чи щось написати в Телеграмі, окупанти закликають зареєструватися у ВКонтакте. Вони його повністю контролюють і там вигідніше працювати. Якщо ВКонтакте стане основним месенджером — то для них це просто золото, бо вони матимуть повний доступ до листування користувачів і будь-яких даних”, — каже Анастасія.

окупація схід

Фахівчиня відзначає, що за результатами досліджень, увесь російський інформаційний контент визнається досить низькою якістю, і навіть візуальні матеріали, які вони використовують, часто виглядають, наче створені у програмі Paint.

За словами Романюк, місцевим колаборантам часто не вистачає кадрів, і вони намагаються формувати місцеві медіа, які підтримуватимуть їхню інформаційну систему. Проте виходить не дуже успішно, оскільки ресурсів на це недостатньо. Це видно і з якості контенту, і з того, що вони намагаються охопити всі території подібним меседжем.

Що транслюють?

За останні два місяці ключовими темами російської пропаганди на окупованих територіях у Телеграм-каналах стали такі повідомлення, як підтримка та залучення до президентських псевдовиборів у рф; обвинувачення України в обстрілах цивільних осіб та знущання з них; маніпуляції стосовно мобілізації в Україні; висвітлення російських військових як героїв.

скріншот
Скріншоти із Телеграм-каналу “Донецк днр новости СВО” та “Новости лнр”

Ця тактика пропагандистів націлена на маніпулювання громадською думкою, придушення вільного обміну ідеями та зміцнення контролю окупаційної влади, що є порушенням прав цивільного населення.

Яскравим прикладом російської дезінформації є один з останніх меседжів прессекретаря путіна дмитра пєскова про обстріл Донецька 21 січня, який здійснили самі окупанти: “Київський режим продовжує демонструвати своє звіряче обличчя, завдаючи ударів по мирних людях Донецька”.

скріншот
Скріншот із Телеграм-каналу “Жизнь в днр” та сайту російського видання “Коммерсантъ”

Цей фейк спростували в об’єднанні пресцентру Сил оборони Таврійського напрямку та наголосили,  що інформація про причетність ЗСУ до удару не відповідає дійсності:

“Відповідально заявляємо, що сили, які знаходяться в підпорядкуванні ОСУВ “Таврія”, в цьому випадку бойової роботи засобами ураження не вели. росії доведеться відповідати за відібрані життя українців”.

Більшість пропагандистських новин, які поширюються на тимчасово окупованих територіях, побудовані на фундаменті брехні, маніпуляцій та дезінформації. Їхня основна мета — дискредитувати українську владу та спотворити реальні події.

окупація схід
Фото: Depositphotos

У коментарі Східному Варіанту місцева жителька тимчасово окупованого Луганська розповіла, що слухати й читати російські новини просто неможливо, бо вони брешуть на кожному кроці:

“Я російське телебачення не дивлюсь. Іноді перемикаю канали заради інтересу і розумію, що там все перевернуте. Вони ж брешуть безбожно. Реальність зовсім інша”, — ділиться луганчанка.

Чи змінилася риторика в комунікації в порівнянні з 2014 роком?

Згідно з аналізом Громадянської мережі ОПОРА, коли окуповані території функціонували як псевдореспубліки, акцент пропагандистських ЗМІ робився на формуванні локальної ідентичності, спрямованої на утримання зв'язків із Москвою.

окупація схід
Фото російських ЗМІ

“Вони себе висвітлювали у 2014 як автономну республіку, народ Донбасу, який не танцює під кураторством Москви. Було більше якихось креативів на місцях, вони були більше мультикультурні й агентні”, — розповідають аналітикині ОПОРИ Анастасія Романюк та Ольга Снопок.

Вже після так званої анексії територій, відбулася централізація системи, фокусування на російській культурі й мові, єдиності з росією. 

Інформаційна ізоляція на тимчасово окупованих територіях України є серйозною проблемою, яка робить людей вразливими перед впливами окупаційної пропаганди. Заблокований інтернет та відсутність доступу до правдивих новин лише посилюють цей ефект.

***

Нагадаємо, що Східний Варіант запустив гарячу-лінію “HelpPrint” для мешканців прифронтових і тимчасово окупованих територій. На цей канал зв’язку можуть звернутися люди, які потребують підтримки, допомоги або ті, хто бажають безпечно поділитися інформацією чи своєю історією. Також у Східного Варіанта працює сайт-дзеркало, який обходить блокування російських окупантів без VPN. 

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Поділитись:
20 Червня Четвер
08:26

За 19 червня росіяни вбили двох жителів Донеччини

08:00

ЗСУ ліквідували ще 1170 окупантів

19 Червня Середа
23:26

Окупанти депортували понад 20 тисяч українських дітей: з рф повернули лише 600 маленьких українців

22:52

У Покровському районі чутно звуки вибухів, — МВА

22:44

Російські війська поцілили по медичному закладу селища Зарічне Лиманської громади: сталась пожежа

21:59

Армія рф ударила по селу Розкішне на Донеччині: загинув чоловік (відео)

21:38

Ворог нарощує темпи наступів і штурмів: кількість боїв на фронті зросла до 95

20:59

Ще троє очільників органів місцевого самоврядування окупованої Луганщини підозрюються у співпраці з ворогом

20:51

Пам'ять У Святогірську відкрили інсталяцію у пам'ять про загиблих героїв (фото)

20:00

Завтра можна буде проконсультуватися щодо оцифрування паперових пенсійних справ ПФУ Донеччини

19:40

Поліція Луганщини повідомила про підозру організованій злочинній групі так званих прокурорів "лнр"

19:02

Евакуація Сьогодні евакуаційним потягом з Покровська виїхали ще 53 жителі Донеччини (фото)

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: