Як громада Святогірська відстояла парк від забудови. Чим ця історія схожа на скандал з маріупольською "Політехнікою"?
У Святогірську вже почали робити розмітку під майбутнє будівництво олімпійської бази, але громада вирішила, що боротися ніколи не пізно. І здобула перемогу. Що з цього досвіду може допомогти активістам Маріуполя, які виступають проти забудови паркових зон
У Маріуполі вже місяць не вщухають суперечки про будівництво приватного гірничо-металургійного вишу в Міському саду. Активісти не проти ВНЗ, але проти локації, обраної для будівництва.
Історії, коли громада намагалася відстояти парк і не допустити забудову, в Донецькій області вже траплялися. Одна з останніх і гучних — боротьба мешканців Святогірська проти будівництва бази спортивної підготовки для Олімпійських збірних команд України. До адвокації приєдналися громадські діячі, юристи, науковці та підприємці.
«Східний варіант» дізнався, як розгорталася ця історія і чим вона закінчилася.
Маріупольський прецедент
Про плани «Метінвесту» побудувати власний університет стало відомо 18 березня, коли в Технічному ліцеї Маріуполя презентували проєкт навчального закладу. Думки містян неоднозначні: з одного боку, новий університет — це непогано, він підвищить конкурентність серед інших технічних вишів міста. З іншого боку, люди проти того, щоб приватний ВНЗ зводили в громадському парку.
Своєю чергою міська рада Маріуполя пропонує містянам обговорювати, як буде організовано будівництво і як сам університет гармонійно вписати в парк. Але місцеві активісти не довіряють ні «Метінвесту», який ініціював будівництво ВНЗ, ні місцевій владі, яка 15 квітня на сесії міської ради повинна прийняти рішення про зміну цільового призначення землі для будівництва.
Маріупольці регулярно проводять акції, але результату боротьби поки немає. Уже знесли будівлю літнього кінотеатру. Але громада відступати не збирається — 17 квітня містяни збираються на мітинг-ходу проти забудови Міського саду.
Ось як з будівництвом олімпійської бази боролися жителі Святогірська.
Червонокнижна природа виявилася під загрозою
Святогірськ — це невелике місто з населенням в 4 тисячі осіб і одночасно одна з найпопулярніших туристичних точок на карті Донеччини. Місто розташоване на території національного природного парку «Святі гори», багатого унікальними природними ландшафтами та заповідною природою.
Вперше ідея побудувати спортивну базу для олімпійців була озвучена ще у 2017 році, а вже у 2019 році вона стала набувати реальних обрисів. Для будівництва бази вибрали ділянку на заливних луках біля берегів річки Сіверський Донець неподалік від Святогірської Лаври.
Місцеві жителі та громадські активісти виступили проти забудови бази на цьому місці. Причин було кілька.
По-перше, на місці будівництва росте кілька червонокнижних рослин.
«Ми знайшли взаєморозуміння з Харківським національним університетом імені Каразіна і співробітникам національного парку “Святі гори”. Вони провели інвентаризацію природних об'єктів — це близько 20 гектарів. Половина з них йшла під бетонування — під будівлі, автопарковку і так далі. Вони порахували, що втручання в природний стан цієї земельної ділянки спричинить близько 18 млн грн збитку для екологічного середовища — знищення червонокнижних видів і так далі. Це ми взяли за основу», — розповідає юрист Роман Пономарьов, який надавав свої послуги в боротьбі проти забудови.
Під загрозою знищення опинилися понад 30 дубів, вік деяких з них — близько двох століть.
Не проти спорту, але проти місця
По-друге, активісти були не проти олімпійської бази та розвитку спортивної інфраструктури, вони виступали лише проти локації. Замість незайманих природних територій, люди пропонували владі різні покинуть будівлі.
За словами Романа, в деяких ЗМІ розгорнулася масштабна кампанія з дискредитації активістів: «У нас у Святогірську багато непотрібних занедбаних територій, баз відпочинку. Але нас на тлі всього цього дискредитували засоби масової інформації. Вони говорили, що ми проти бази, але насправді ми хотіли, щоб базу побудували, але на місці занедбаних територій. Ми пропонували альтернативу».
Олексій Варава, який з 2006 по 2010 рік був депутатом Святогірської міської ради, вважає, що спортивна база не дуже в'яжеться зі стратегією розвитку міста.
«Той об'єкт, який нав'язувався нам, не вписувався взагалі в менталітет міста. У нас місто рекреаційне та історичне. А цей об'єкт величезний, він ніяким чином не вписується в саму історію міста. Це величезні будови з бетону, вони дисонують зі Святогірськом», — каже Варава.
Зараз Олексій займається громадською діяльністю і є головою правління громадської спілки «Центр підтримки громадських ініціатив».
Багато паперової роботи
В ході розгляду навколо забудови юристи виявили дещо дивне в документації.
«В офіційних документах, в детальному плані території та в Стратегічній екологічній оцінці було зазначено, що цю ділянку завалено сміттям, хоча насправді там ростуть червонокнижні рослини. Тобто оцінка вже була проведена неякісно і незрозуміло ким», — розповідає Роман Пономарьов.
Роман намагався знайти джерела фінансування на такий масштабний проєкт: на місці повинні були побудувати готель, стадіон на 5 тисяч місць, футбольне поле, басейн, корти та бігові доріжки. Планувалося, що фінансування необхідних робіт з будівництва відбуватиметься з обласного та державного бюджетів із залученням міжнародних інвестицій.
Повного кошторису знайти не вдалося. Громада побоювалася, що будівництво закинуть на півдорозі через брак фінансування, а потім землю роздадуть під приватні вілли та пансіонати.
Активісти не опускали руки — вони кілька разів виходили з протестами, а одного разу прийшли на пресконференцію голови Донецької ОДА Павла Кириленка і висловили свою позицію щодо будівництва бази.
Кириленко пообіцяв, що під час будівництва не будуть порушені зелені насадження і додав: «Запевняю, що у мене вистачить вольового рішення, щоб внести зміни в проєкт, що розробляється, якщо буде порушена унікальна екосистема».
Також голова області пообіцяв, що зустрінеться з громадою Святогірська і докладніше поговорить на цю тему. Зустріч відбулася вже за кілька днів. На ній були присутні депутати, журналісти, активісти, представник Святогірської Лаври, а також представники уповноважених департаментів.
Схоже, все разом це допомогло громаді домогтися бажаного. В результаті роботи припинилися, хоча на той момент на імовірному місці будівництва геодезисти вже розмічали територію.
Роман вважає, що відстояти свою точку зору громаді вдалося тільки завдяки спільним зусиллям і чітко скоординованим діям.
«На офіційному рівні було заявлено, що будівництво перенесуть в інше місце. Я документів з цього приводу не бачив, але і будівництво не почалося. Якщо щось почнеться на тому місці, громада знову збереться», — резюмує юрист.
💪Як відстояти парк?
Крок 1: Створити ініціативну групу
«Для того, щоб убезпечити людей, які беруть участь в протестах, потрібно створити ініціативну групу. Обрати голову, секретаря та вести протоколи зборів. У протоколах необхідно відзначати рішення групи», — пояснює Варава.
Колективні рішення пом'якшують відповідальність за дії громади. Вина розподіляється між учасниками ініціативної групи. Також необхідно на кожному зібранні вести лист реєстрації, куди кожен присутній внесе своє ПІБ, номер телефону, електронну пошту. Паспортні дані вносити не потрібно.
Крок 2: Акції прямої дії та привернення суспільної уваги
Експерти сходяться на думці, що публічність допомагає громаді досягати поставлених цілей.
«У громадськості єдиний інструмент боротьби з владними структурами — це публічність. Чим більше публічності ви додасте цьому процесу, тим краще. Потрібно не тільки проводити акції, а потім чекати якихось нових дій з боку влади. Влада працює тихо і більшість документів, які вони приймають, спливають після, коли вже проведені рішення. Важливо не допускати цього», — коментує громадський діяч Олексій Варава.
Також можна звертатися в різні ЗМІ з проханням висвітлити інформацію про акції, круглі столи та мітинги.
Створіть групи в соціальних мережах, де ви будете збирати всю інформацію про адвокаційну кампанії. Так організації, журналісти та прості громадяни будуть точно знати, куди йти за новинами.
Крок 3: Зібрати всю необхідну інформацію
Це можна зробити, подавши запити до уповноважених відомств — в Міністерство екології та природних ресурсів України, обласні та міські екологічні департаменти, в архітектурний контроль, в обласну адміністрацію і міську раду.
Які документи це можуть бути? Стратегічна екологічна оцінка; рішення міської ради про зміну цільового призначення землі, де буде вестися забудова; рішення про продаж земельної ділянки.
Крок 4: Залучити експертів
Краще, якщо аналізувати отриману з офіційних джерел інформацію будуть фахівці. Це можуть бути архітектори, інженери, урбаністи, біологи, екологи, юристи.
Архітектори вивчать план забудови та кадастрову карту, екологи оцінять наслідки будівництва і появи нової будови в зеленій зоні. Урбаністи підкажуть, що зміниться для людей з точки зору використання площ парку. Інженери спробують розібратися, чи реально вести забудову в цьому місці — чи не завдасть будівництво збитків іншим будівлям довкола.
Юристи ж визначать, чи законно було прийнято рішення про зміну цільового призначення землі з рекреаційного на інше, чи законно була відведена чи продана земля. Якщо вони виявлять невідповідності між документами та даними, можна звернутися до суду.
Крок 5: Вести діалог з владою
На підставі отриманих відповідей та оцінок залучених експертів сформулюйте аргументи, чому громада виступає проти забудови. Запропонуйте місцевій владі провести круглий стіл, на якому буде чітко озвучена позиція громадськості, дайте свої пропозиції щодо забудови, наприклад, перенести будівництво в інше місце і так далі. Водночас краще залучати не тільки місцевих депутатів, а й голову області, як це зробили активісти у Святогірську.
Громада Маріуполя перемогла
Зрештою, «Метінвест» відреагував на вимогу громади Маріуполя перенести місце будівництва ВНЗ «Метінвест Політехніка». Схоже, що широкий громадський резонанс, а також висвітлення цієї історії в засобах масової інформації, зокрема й на сайті «Східний варіант», змусило компанію ухвалити рішення на користь громади.
Повідомлення про зміну місця будівництва з'явилося 14 квітня на сайті холдингу.
«Попри те, що запропоноване для нового університету місце розташоване за межами Міського саду, а будівництво не чинило будь-якого впливу на сам сад, а навпаки, давало старт розвитку і реконструкції території відпочинку містян, у громадськості з'явилися побоювання, що паркова зона може постраждати через зведення нової будівлі на місці старого недіючого кінотеатру.
Метінвест поважає думку громади Маріуполя і з розумінням ставиться до бажання містян зберегти нинішній вигляд Міського саду. Тому Група ухвалила рішення перенести місце будівництва головного корпусу “Метінвест Політехніки” і наразі розглядає різні варіанти нових локацій, в тому числі в інших містах, де розташовані підприємства компанії», — йдеться в повідомленні.
Проте, громада сприйняла цю новину зі стриманим оптимізмом і не змінила свого рішення з приводу акції під стінами Лівобережної районної адміністрації, де 15 квітня місцеві депутати прийматимуть рішення про зміну цільового призначення землі.
«Східний варіант» продовжить слідкувати за ситуацією.