Стратегія Маріуполя-2021: що виконано і не виконано у 2020 році
Екологія, водопостачання, перероблення сміття і пляжні зони — поки що «хворі» місця міста
2017 року в Маріуполі представили стратегію розвитку міста до 2021 року. Вона містить три великі цілі — підвищення ефективності місцевої влади, підвищення економічної конкурентоспроможності, зростання якості життя. Цілі охоплюють 14 напрямків життя міста.
«Східний варіант» перевірив, як виконується стратегія розвитку Маріуполя.
Новий муніципалітет
😀 Зроблено
Міська влада поставила за мету: до кінця 2021 року в Маріуполі повинні надавати 388 адміністративних послуг, але ще у 2020 році змогли перевищити ці показники. Зараз в місті надають 470 адмінпослуг. До кінця 2021 року в місті хочуть надавати вже 510 послуг і запустити мобільний офіс.
Також створено єдиний міський контакт-центр, куди щодня надходить 500 дзвінків від жителів Маріуполя.
🙁 Не зроблено
До 2021 року в Маріуполі має бути створено шість так званих «прозорих офісів» — установ, що надають адмінпослуги. Зазвичай під ними маються на увазі ЦНАП (Центри Надання адміністративних послуг). Чи вважається таким, наприклад, контакт-центр Маріуполя або Центр обслуговування платників податків, незрозуміло. Зараз в Маріуполі існує три ЦНАПи.
🤔 Немає даних
До 2021 року міська влада запланувала, що 34% адмінпослуг будуть надаватися в електронному вигляді. У звіті про виконання стратегії даних про це немає.
Відкрита влада
😀 Зроблено
2017 року в Маріуполі створили Бюджет громадської участі. Маріупольці можуть самі подавати проєкти, які покращать місто, і запрошувати на них фінансування. Цей інструмент дозволяє громадянам впливати на розподіл коштів. За весь час існування Бюджету в місті реалізовано проєктів на загальну суму 75 млн грн.
🤔 Немає даних
Згідно зі стратегією, в місті планують збільшити рівень оцінки жителями протидії корупції з боку місцевої влади. У 2016 році, згідно з оцінкою соціологічної групи «Рейтинг», рівень довіри становив 15,7%. До 2021 року рівень повинен був підвищитися до 24,9%. Даних про виконання цього пункту у звіті немає.
Сильна економіка
😀 Зроблено
Створено Центр підтримки малого і середнього бізнесу, де навчають підприємців-початківців. Місто співпрацює і бере кредити на інвестиційні проєкти у Європейського банку реконструкції та розвитку і Європейського інвестиційного банку.
Працевлаштовано 3780 осіб (але не вказано, за який період).
Створена Цільова Програма «Сучасний транспорт і інфраструктура міста Маріуполь 2018-2022 роки», куди входить і відновлення роботи аеропорту. Транспортне сполучення Маріуполя з іншою частиною України — проблемне питання. З початком бойових дій аеропорт перестав функціонувати, що сильно ускладнило доступ до міста. Наприклад, щоб дістатися з Києва до Маріуполя, доведеться витратити мінімум 14 годин поїздом.
🤔 Немає даних
Водночас до кінця 2020 року обсяг реалізованої продукції (товарів і послуг) повинен був становити 110 млрд гривень, але в щорічному звіті про виконання стратегії цих показників немає.
Сучасний транспорт і якісні дороги
😀 Зроблено
Рухомий склад оновився на 70% замість запланованих 40%. Частка перевезень, що здійснюються муніципальним транспортом, зросла до 78%, планувалося до 70%.
У 2020 році капітально відремонтували 42% дорожнього покриття, замість 36% запланованих.
🙁 Не зроблено
Хотіли модернізувати 100% світлофорів міста під потреби людей з інвалідністю, але поки вдалося лише 15%.
🤔 Немає даних
У 2016 році тільки 3% громадського транспорту Маріуполя не потребували ремонту, водночас 83% потребували капітального ремонту. У звіті немає відомостей про те, скільки одиниць транспорту зараз потребують ремонту.
Також немає даних про рівень доступності для людей з інвалідністю дорожньої інфраструктури та муніципального транспорту.
Житлово-комунальне господарство. Якісне водопостачання, водовідведення та теплопостачання
😀 Зроблено
Для поліпшення умов ЖКГ розробили Програми з ремонту опорних конструкцій будівель, з ремонту ліфтів і створена система конкурсів мініпроєктів на умовах співфінансування.
За стратегією планували, щоб до початку 2021 року 43% житлового фонду не вимагало ремонту. Показник на 2020 реалізований на 44%, на 2021 рік заплановано 45%.
Створена Програма підтримки ОСББ, в рамках якої облаштовано 354 затишних дворики, проведено 370 капітальних ремонтів конструктивів.
Знизили втрати води до 37%, як і планували. 2021 року планують знизити до 34,6%.
Знизили кількість аварій в системі водопостачання до 10 аварій на добу. Для порівняння — у 2017 році на добу відбувалося 60 аварій. Водночас загальна сума аварій у 2017 році не сходиться під час перерахунку на кількість аварій на добу.
🙁 Не зроблено
Водопостачання — проблемне питання Маріуполя. Після початку бойових дій в Маріуполь вода надходить зі Старокримського водосховища. Маріупольці незадоволені її якістю. За стратегією планувалося поліпшити якість надаваних послуг водопостачання і водовідведення, модернізувати їх, а також надати альтернативні джерела водопостачання до 2020 року. Але у звіті три цих пункти плану вказані як перехідні на наступні роки.
Міська влада очікує, що для реалізації проєкту з поліпшення водопостачання Міністерство фінансів Франції у 2021 році дасть кредит на 173 млн грн.
🤔 Немає даних
Частка приватного сектора, залученого в міські програми розвитку — немає даних.
Також немає даних про забезпечення питною водою населення за проєктом «Соціальна вода».
Немає даних і про кількість домоволодінь зі встановленими тепломірами, до 2020 року планували 1787 домоволодінь.
Здорове місто
😀 Сделано
Создан детский региональный инфекционный центр с реанимацией и баклабораторией, охват — 100 тысяч детей.
Отремонтированы пять амбулаторий Центров первичной медико-санитарной помощи, охват — 550 тысяч жителей.
Обновили 18 отделений в разных больницах города, включительно с отделением экстренной помощи, охват — 850 тысяч жителей.
Все вышеперечисленное — инструменты для достижения показателей стратегии по снижению детской смертности, смертности трудоспособного населения и первичной заболеваемости.
🤔 Нет данных
Первичную заболеваемость в городе удалось снизить на 6,5%, а показатель младенческой смертности снижен на 22,5%. При этом, в стратегии указаны показатели в количественном эквиваленте, а не в процентном, поэтому непонятно, достигнуты ли планируемые результаты.
Образование — инвестиция в будущее
😀 Зроблено
Створено дитячий регіональний інфекційний центр з реанімацією та баклабораторією, охоплення — 100 тисяч дітей.
Відремонтовано п'ять амбулаторій Центрів первинної медико-санітарної допомоги, охоплення — 550 тисяч жителів.
Оновили 18 відділень в різних лікарнях міста, включно з відділенням екстреної допомоги, охоплення — 850 тисяч жителів.
Та все це — інструменти для досягнення показників стратегії щодо зниження дитячої смертності, смертності працездатного населення і первинної захворюваності.
🤔 Немає даних
Первинну захворюваність в місті вдалося знизити на 6,5%, а показник смертності немовлят знижений на 22,5%. Водночас в стратегії вказані показники в кількісному еквіваленті, а не в процентному, тому незрозуміло, чи досягнуті заплановані результати.
Фізкультура і спорт
😀 Зроблено
Один з найрезультативніших розділів стратегії стосується освіти. Всі показники виконані або перевиконані. Результативність ЗНО — 96%, 85% дітей Маріуполя залучені до позашкільної та додаткової освіти, 64% випускників вступають до навчальних закладів міста, 75% дітей після навчання в ПТУ і ВНЗ працюють за фахом.
🤔 Немає даних
Планувалося до 2021 року оснастити матеріально-технічною базою 70% навчальних закладів, але у звіті немає даних про виконання показників.
Соціальна інтеграція та підтримка
😀 Зроблено
Введено сервіс «Соціальне таксі», який охоплює 600 осіб на рік. Створені центри підтримки сім'ї та соціальної допомоги з охопленням — 12 тисяч осіб на рік.
225 квартир подаровані переселенцям, 235 квартир передані дітям-сиротам.
Доступність приміщень муніципалітету — 80%.
🤔 Немає даних
Немає даних про доступність соціальної інфраструктури для людей з інвалідністю, немає індексу частини городян, які самостійно справляються з труднощами та не вимагають додаткової підтримки, немає показника залучення літніх людей в соціальних заходах.
Фізкультура і спорт
😀 Зроблено
Доступність місць для фізичної активності (кількість локацій на 10 тисяч населення — 5,5 одиниць).
73% навчальних закладів укомплектовані спортмайданчиками, до кінця 2021 року планують 76%.
🤔 Немає даних
Спортивні майданчики в 5-хвилинній доступності для жителів — двори, майданчики, сквери, парки й так далі — немає даних. Також немає даних про кількість тренерів і завантаженості установ спорту.
Нова культурна платформа
😀 Зроблено
Створена Маріупольська камерна філармонія, капітально реконструйована Центральна бібліотека імені Короленка.
Час, який жителі витрачають на культуру збільшено на 40%, але у звіті не зазначено, скільки годин на рік становить цей показник.
Показник завантаженості закладів культури збільшено на 65%.
🤔 Немає даних
Немає даних про кількість культурних символів, опен-ейри, присутність в путівниках.
Безпечне місто
😀 Зроблено
Рівень злочинності знизився на 40%.
Реалізована комплексна система інтелектуального відеостеження. Встановлено 195 інтелектуальних камер на магістралях і перехрестях і ще 500 камер в парках, скверах, школах і дитячих садах.
Встановлено 265 внутрішніх і 81 зовнішніх блоків оповіщення населення.
🤔 Немає даних
У стратегії зазначено, що у 2016 році в Маріуполі відбувалося 115 злочинів на 10 тисяч осіб. У 2020 році цей показник повинен був знизитися до 72, але даних про виконання цього пункту у звіті немає.
Екологія
😀 Зроблено
Кількість зелених зон збільшилася на 42% при запланованих 40%.
Хоча в стратегії це не планувалося, частка електротранспорту збільшена на 35%
🙁 Не зроблено
Тверді побутові відходи (ТПВ) упорядковано на 9%, хоча міська влада розраховувала, що до кінця 2020 року 23% відходів будуть сортуватися.
До 2021 року планувалося реконструювати 90% пляжів зокрема й під потреби людей з інвалідністю. 2021 року планують завершити реконструкцію пляжу на Лівобережжі та поки тільки розроблена проєктно-кошторисна документація на реконструкцію Піщаного пляжу.
До 2021 року відповідно до стратегії, маріупольська влада розраховувала, що комплексний індекс забруднення знизиться до 8,2 одиниці. У стратегії зазначено, що у 2016 році індекс становив 9,2 одиниці, водночас не вказано джерело цих даних. Наприклад, за даними звіту обсерваторії імені Бориса Срезневського у 2016 році індекс забруднення становив трохи більше ніж 8 одиниць, а за перше півріччя 2020 року зазначені — 14,3 одиниці. Зараз Маріуполь — найбільш забруднене місто України.
🤔 Немає даних
За планом до 2021 року в Маріуполі частка очищених зливових каналізацій повинна збільшитися до 20%, але у звіті немає даних про виконання ці показників. Також до 2021 року планувалося, що 39% маріупольців будуть жити в 10-хвилиннійдоступності до зеленої зони (парки, сквери), але у звіті про це інформації немає.
Енергоефективність
😀 Зроблено
Питоме споживання знизилося на 34%, як і планувалося.
Частка енерговитрат в наданих комунальних послугах знижена, як заплановано, на 10%.
Питоме споживання ламп освітлення вулиць знижено на 17% при плані 8%.
Інформаційні технології
😀 Зроблено
Створена єдина система обліку, електронний документообіг, реєстр громади, проведена диспетчеризація транспортної системи, створені міські чат-боти. До лікаря можна записатися в онлайн-режимі в особистому кабінеті пацієнта.
🤔 Немає даних
Немає даних про інтегральний показник залученості жителів в муніципальні цифрові сервіси, про кількість користувачів особистого кабінету і користувачів муніципальних цифрових сервісів.
Раніше Східний Варіант писав про обговорення нової стратегії Маріуполя до 2030 року.
Фото на обкладинці: Микита Нагнибіда