UA
UA RU
28 Листопада 2024, 14:21
Переселенцям надаватимуть житло? Або все, що треба знати про новоприйнятий закон про інвентаризацію житла для ВПО
Розбір

Переселенцям надаватимуть житло? Або все, що треба знати про новоприйнятий закон про інвентаризацію житла для ВПО

Чи дійсно новоприйнятий закон передбачає видачу житла для вимушених переселенців? На яких умовах воно видаватиметься? Та коли очікувати перших заселень? Відповіді на ці та інші питання Східний Варіант дізнався у юристки гарячої лінії ГО «Донбас SOS» Богдани Гончар

20 листопада Верховна Рада прийняла Закон «Про внесення змін до деяких законів України щодо додаткових заходів, повʼязаних із забезпеченням внутрішньо переміщених осіб житлом», який ще називають «закон про інвентаризацію житла для ВПО». Він ставить за мету забезпечити житлові права вимушених переселенців в Україні. Планується провести всеукраїнську інвентаризацію нерухомого майна, щоб визначити, скільки та яке житло можна надавати переселенцям. Докладніше про все в матеріалі

Мета — створити інформаційну базу

Проблема житла для вимушених переселенців актуальна вже понад 10 років. Особливо гострою вона стала на фоні нещодавніх обговорень про повернення ВПО на тимчасово окуповані території (ТОТ). У пояснювальній записці новоприйнятого закону йдеться, що станом на 31 грудня 2023 за оцінками Світового Банку, Кабінету Міністрів України та Єврокомісії в понад 3,4 мільйона українців повністю або частково зруйноване житло. За оцінками Київської школи економіки, ця цифра може становити близько 4 мільйонів людей.

Відсутність відшкодування за житло на ТОТ та суттєве скорочення фінансової допомоги від держави для переселенців призводять до того, що ВПО орендують житло з поганими умовами, залишаються в друзів чи родичів, або витрачають більшу частину заробітної плати на оренду. З огляду на проблему та з метою її розвʼязання, в Україні розробили та прийняли закон, який ставить за мету забезпечити переселенців житлом.

житло переселенцям
Після початку повномасштабного вторгнення питання житла — одне з найгостріших для переселенців. Джерело фото: УНІАН

Відповідно до закону планується провести всеукраїнську інвентаризацію обʼєктів нерухомого майна державної, комунальної та, за згодою власника, приватної форми власності, які можуть бути використані для забезпечення ВПО житлом. Отримані дані вноситимуть до майбутньої інформаційної бази придатного для проживання житла, яку представлять у вигляді публічної інтерактивної карти.

«Ці відомості інформаційної бази оприлюднюватимуться на офіційному сайті. Це буде публічний доступ до інформації про житло, тобто люди матимуть змогу зайти на сайт цієї інформаційної бази та побачити наявність доступного житла, відомості про його технічний стан, фотографії, кількість місць для проживання і навіть потенційний обсяг інвестицій для приведення в належний для проживання стан. Наприклад, родина переселенців захоче скористатися такою можливістю. Вона зможе переглянути пропозиції, подати заяву на обʼєкт, який їй сподобався, й очікувати відповідь», — розповідає юристка гарячої лінії ГО «Донбас SOS» Богдана Гончар.

житло переселенцям
Модульні містечка для переселенців на Львівщині. Джерело: Львівська міська рада

Обʼєкти нерухомості потраплятимуть на інтерактивну мапу з усіх областей України, окрім тимчасово окупованих територій та територій, де проходять активні бойові дії. Для цього при обласних та місцевих адміністраціях створять координаційні комісії, які обстежуватимуть обʼєкти нерухомого майна. За результатом обстеження складатимуться акти, які потраплятимуть до інформаційної бази.

«Буде інформація про площу земельної ділянки, площу житлового приміщення, вільну площу для проживання тощо. Із цього людина розумітиме, чи підійде їй житло для кількості членів її родин, чи ні. Наприклад, одній бабусі потрібне житло, то це може бути кімната в гуртожитку, а якщо це родина з 5 осіб, то зрозуміло, що вони зможуть претендувати на більше приміщення», — пояснює юристка.

На який термін даватиметься житло та на яких умовах

У законі запропонована черговість обстеження обʼєктів нерухомості. Перевірки починатимуть із гуртожитків, потім йтимуть житлові будинки, готельні, інші будівлі та земельні ділянки, придатні для тимчасового проживання. Богдана Гончар пояснює це необхідністю визначити приміщення, у які люди зможуть заселятися одразу, а також ті, які потребуватимуть додаткового ремонту.

«Важливо, що в законі зазначено, що під час дії воєнного стану та протягом трьох років після його припинення, майно освітніх закладів, яке не використовувалося за призначенням 12 місяців поспіль, надається в оренду для проживання переселенців. Тобто ми бачимо на прикладі освітніх закладів, що переселенцям даватимуть час, щоб вони змогли стати на ноги, зробити якісь накопичення, щоб надалі, наприклад, скористатися «єОселею» та придбати житло», — каже Богдана Гончар.

Відповідно до закону, Кабінету Міністрів необхідно буде встановити пільгові умови розрахунку орендної плати за державне майно для переселенців. Більш докладної інформації про це поки що немає. Тобто імовірно, що таке житло буде надаватися ВПО за пільгову оплату або за оплату лише комунальних послуг, як це відбувається у випадку надання тимчасового житла в громадах.

Немає точної інформації й про терміни, на які переселенці зможуть заселятися в житло з майбутньої інформаційної бази. Нагадаємо, що тимчасове житло в громадах видається переселенцям на 6 місяців із можливістю продовження терміну. Можливо, такий самий принцип збережеться і тут.

«Важливо, що питання щодо терміну проживання, критеріїв громадян та першочерговість у наданні послуги, порядок обробки заявок на проживання ВПО, ведення інформаційної бази даних та її взаємодія з іншими інформаційно-комунікаційними системами визначається Кабінетом Міністрів України. Також повинен бути створений облік громадян, які відповідно до законодавства потребують поліпшення житлових умов», — зазначає юристка ГО «Донбас SOS».

житло
Фото: з Facebook Вадим Філашкін

Варто зазначити, що таке житло з інформаційної бази не надаватиметься в приватну власність переселенцям. Це буде довготривале тимчасове розміщення для українців та українок, які вимушено покинули свої домівки через військову агресію рф.

20 листопада закон був направлений на підпис Президенту. Після підпису він буде офіційно опублікований на сайті Верховної Ради. Через три місяці з дня опублікування нормативно-правовий акт набирає чинності.

Кабінет Міністрів протягом трьох місяців із дня опублікування закону розробить постанови чи порядки, необхідні для його реалізації, а ще забезпечить функціонування інформаційної бази та утворить координаційні комісії та комісії з обстеження.

Протягом трьох місяців із дня публікації закону, місцеві та обласні адміністрації муситимуть передати Фонду державного майна України інформацію щодо обʼєктів нерухомості, які можуть бути надані переселенцям для проживання.

«У шестимісячний термін із набуття чинності закону передбачено проведення обстеження обʼєктів нерухомості. Тобто, можемо зробити висновок, що від одного до шести місяців може піти, щоб інформаційна база почала працювати», — підсумувала Богдана Гончар.

За відповідями на власні юридичні питання переселенці можуть звертатися до ГО «Донбас SOS»:

  •  через месенджери Viber/Telegram/Whatsapp за номером (093) 500–69–18;
  •  або на гарячу лінію: 0 800 309 110.

Окрім того, переселенці можуть звернутися і до Безоплатної правової допомоги на гарячу лінію: 0 800 213 103; або ж у чат-бот в Telegram: @LegalAidUkraineBot

***

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Поділитись:
Відео

"Колись організовував фаєр-шоу. Зараз роблю щось схоже на фронті". Боєць "Вепр" про Донеччину, тактику росіян та зміни на фронті

Розбір

Переселенцям надаватимуть житло? Або все, що треба знати про новоприйнятий закон про інвентаризацію житла для ВПО

Історія

Як налаштувати управління відходами в прифронтових громадах: досвід Покровська

Антифейк

"Антилюдяна політтехнологія", або чому російські пропагандисти паплюжать Революцію Гідності

Що відбувається

"Я за освітою – юрист і економіст, а працюю санітаркою": жителі окупованого Маріуполя про доступні вакансії

Антифейк

"Набір пропагандистських штампів": як у "днр" та "лнр" переписують історію в шкільних підручниках

Розбір

Як новоприйнятий Держбюджет 2025 року вплине на мешканців та переселенців зі сходу

Антифейк

"Вірус брехні": як російські загарбники створюють фейки про схід України для міжнародної аудиторії

28 Листопада Четвер
18:26

Бійці 92-ї та "Буревію" знищили на Луганщині російський "Град" (відео)

17:59

Жителі Білозерського на Покровщині отримали сімейні набори з найнеобхіднішими продуктами (фото)

17:48

8 педагогам з навчальних закладів окупованого росіянами Маріупольського району заочно повідомлено про підозру

17:27

Зеленський підписав закон про підвищення податків: він набуде чинності з 1 грудня

16:59

В "Азові" показали роботу розрахунку РСЗВ RAK-SA-12 на Торецькому напрямку (фото)

16:46

Довічну державну стипендію виплачуватимуть викладачці Сіверськодонецького фахового коледжу культури і мистецтв

16:23

Кількість ворожих атак зросла до 80: окупанти активно діють на Лиманському, Куп’янському та Времівському напрямках

15:57

Відео "Колись організовував фаєр-шоу. Зараз роблю щось схоже на фронті". Боєць "Вепр" про Донеччину, тактику росіян та зміни на фронті

"Колись організовував фаєр-шоу. Зараз роблю щось схоже на фронті". Боєць "Вепр" про Донеччину, тактику росіян та зміни на фронті
15:57

У Нацпарку "Святі гори" висадили саджанці дерев

15:34

Маріупольці у Полтаві мають змогу отримати правову допомогу

15:32

Російська армія намагається закидувати українські позиції на Времівському напрямку штурмовими групами

15:23

У Краматорську поліцейські виявили водія з ознаками сп’яніння і без прав

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: