Жителі прифронтового села на Луганщині вирощують квіти в теплицях
Всупереч листопадові у календарі, уся теплиця родини Кірєєвих зелена – тут готуються зацвісти цикламени. Родина Кірєєвих – Ольга та Сергій – із села Нижньотеплого Щастинського району, що на Луганщині, вирощує квіти у теплицях понад 12 років.
Про це йдеться на сторінці Проєкт USAID "Економічна підтримка Східної України" у фейсбуці.
“Спочатку ми кілька років вирощували помідори, але якось спробували посадити квіти на продаж і поступово відмовилися від овочів, залишили у теплицях лише квіти”, - згадує Ольга Кірєєва.
У теплицях почали вирощувати вербену, півонії, львіний зев, газанію. Згодом додалися цикламени та примули у горщиках. До війни на Сході України квіти продавали гуртовим покупцям у Луганську. Коли цей ринок став недоступним, переорієнтувалися на Сєвєродонецьк. Увесь час шукали клієнтів самотужки.
Цьогоріч Ольга долучилася до кооперативу “Овочі Станичників”. Зараз до нього входять 102 домогосподарства із сіл Валуйське, Нижньотепле Щастинського району. З 2019 року кооператив отримує консультації від фахівців Проєкту USAID “Економічна підтримка Східної України”. Завдяки впровадженню єдиної технології вирощування, покращенню агротехнічних процесів, брендуванню продукцію кооперативу знають та замовляють у кількох регіонах України.
Зараз квіти родини Кірєєвих продаються у супермаркетах мережі “Сім’я”, також їх замовляють гуртові покупці до весняних свят. Вихід із продажем до супермаркетів дозволив родині втричі збільшити об’єми вирощування. Наприклад, зараз у їх теплиці готуються зацвісти до трьох тисяч цикламенів.
Поради з покращення агротехнології дозволили зменшити витрати добрив, води, оптимально використовувати ресурси на опалення, адже взимку потрібно опалювати теплиці. Також у теплиці встановили термодатчики, тепловентилятори, метеостанцію – це все допомагає у щоденних агропроцесах.
У планах квітникарки – співпраця з місцевою владою та комунальними підприємствами для озеленення міст Луганщини, аби вони були красиві та милували око жителів.
“Зранку я поспішаю до теплиці, дивлюся, яка квітка розквітла, яку треба полити, а якій добриво внести. Я переконана, вони чують мене та радіють догляду”, - ділиться фермерка.