
Жителі окупованої Луганщини розповіли, як НЗФ знищують українську освіту в окупації
В школах на окупованих територіях Луганщини "освітній процес" з 1 вересня триває за "російськими стандартами" та підручниками, викладають у закладах переважно місцеві вчителі російською мовою. Однак серед навчальних дисциплін окупаційна влада залишила лише дві години на тиждень української мови та літератури.
Суспільне поговорило із жителями прифронтових Сватового та Старобільська, які, виїхавши звідти, підтримують телефонний зв'язок із знайомими та друзями, котрі залишаються в окупації.
Також: "У місті замалювали всі патріотичні графіті із віршами нашого земляка Сергія Жадана", - жителі Луганщини про життя в окупації
"До сватівських шкіл російські підручники завезли за кілька днів до початку навчального року. Нові видання 2022 року, переважно у м’яких обкладинках", — розповідає Олександр. Він — батько школяра, який нині перебуває за кордоном і навчається за українською програмою онлайн.
"Ми тоді ще були вдома. Отримали книжки, я почитав кілька сторінок їх "Історії" і зрозумів, що вливати у вуха нашим дітям будуть суцільну пропаганду. Бо там відомі історичні факти про походження України, Київської Русі були, м’яко кажучи, викривленими".
"Пізніше пішов контрнаступ на Харківщині і нам, на щастя, вдалось звідти виїхати. Але ми періодично телефонуємо до батьків однокласників сина, які залишаються там".
Олександр розповів, що до шкільних програм у всіх класах окупанти внесли по одній годині української мови та літератури, а під час їх викладання використовують старі підручники.
"Гадаю, що це вони зробили задля створення ілюзії того, що наче не забороняють викладання української мови. Хоча кількість навчальних годин там, як мінімум, утричі менша аніж в українській школі. Для порівняння, у мого сина на тиждень 2 уроки української літератури і 4 зайняття з мови. Більшу частину українських філологів, які залишились в окупації, перевчили на викладачів російської філології. Уроки російської мови чи літератури у їх школах чи не кожного дня. А навчання там переважно "оптово-дистанційне": батьки беруть завдання на початку тижня і приносять зошити на перевірку у п’ятницю", – розповів Олександр.
А у сусідньому Старобільську, як повідомила місцева жителька Вікторія, попри періодичні обстріли населеного пункту, від батьків вимагають аби їх діти ходили до школи:
"Вже було кілька випадків, коли до батьків, які не відпускали дітей до школи, боячись за їх життя, для проведення "виховної бесіди" приїздили адміністрація школи разом із військовими. Напевно комендатурою. Так само були візити і до тих, хто повідомляв, що дитина буде навчатись онлайн за українською програмою. Деякі із родин після таких "розмов" вже виїхали із Старобільська за кордон. На щастя, тоді люди не потрапили на підвал, бо зараз за будь-яке нагадування про українське увозять до Луганська".
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.