Жителі Луганщини розповіли, як виїжджають з окупації через рф, Латвію та Польщу
З окупованої Луганщини в підконтрольні регіони України можна дістатися через територію росії, Латвії та Польщі. При перетині меж не уникнути ретельної перевірки.
З окупованої Луганщини до підконтрольних регіонів України можна дістатись через територію Росії, Латвії та Польщі. Під час перетину кордонів не уникнути ретельної перевірки. Що слід знати, готуючись до цієї подорожі, Суспільному розповів мешканець Старобільського району Андрій (ім'я змінене через заходи безпеки – прим. авт.). Про це повідомляє Суспільне
З середини квітня припинилось автомобільне сполучення окупованої Луганщини з підконтрольною частиною України. Автівки перевізників та приватні авто, які рухались в колоні у напрямку Дніпра, виїжджаючи з області, у Борівському районі Харківщини потрапили під обстріл. З того часу виїхати цим маршрутом або знайти інший короткий шлях до вільних від окупантів територій не вдається.
Нині до підконтрольних регіонів України з Луганщини можна дістатись єдиним більш – менш безпечним шляхом – через територію росії, Латвії та Польщі. Втім під час перетину кордонів ретельної перевірки не уникнути. "До цієї подорожі треба як слід підготуватись", – говорить Андрій, який за таким маршрутом зміг потрапити до Польщі й нині разом із дружиною планує повернутись до України.
"Так сталось, що поки працювали прямі місцеві маршрути до Дніпра моя дружина хворіла і ми не змогли виїхати звідси, а коли наважились на подорож, нам повідомили, що більше їздити через територію бойових дій не будуть. Однак десь за три тижні після інциденту наші перевізники зробили тестовий виїзд до Європи через Росію і зараз їздять регулярно. Дехто із місцевих за таким маршрутом наважується виїхати й на власному авто. В залежності від швидкості пропуску на кордоні час на подорож до Європи може зайняти у середньому півтори доби та вартує близько 400 євро з кожного", – каже Андрій.
Нині, за словами Андрія, в області працює три пункти пропуску із рф. У Новопсковському районі: "Танюшівка – Ровеньки", на Біловодщині: "Мілове – Чорткове" та у Марківському районі: "Просяне – Бугаївка". За порадою тих, хто раніше випробував маршрут виїзду з області, Андрій із дружиною обрали найближчий "Танюшівка – Ровеньки".
"Ще під час планування подорожі нам розповіли як треба себе поводити на пункті пропуску, що говорити та як підготувати мобільні пристрої та особисті речі, щоб уникнути непотрібних перевірок. Ми маємо родичів, які мешкають у росії, тож вигадувати якусь легенду про те до кого ми їдемо на цю територію не довелось. Хоча краще мати при собі контакти таких знайомих чи родичів. Бо до них можуть подзвонити й перевірити вашу інформацію. Крім цього не бажано говорити, що через Росію ви їдете транзитом саме до Польщі, а особливо чоловікам. Бо тоді їх можуть перевіряти ретельніше. Поглиблено перевіряють смартфони: листування у месенджерах, профілі у соцмережах, списки друзів та групи, на які ви підписані, фото та відео у галереї. Тобто все, що може розповісти про ваші політичні уподобання та настрої. Довго опитують спецслужби вже на російській стороні, дітей можуть допитати окремо від батьків. Тому краще їх теж як слід підготувати до цієї поїздки", – порадив Андрій.
За його словами чоловікам слід підготуватись до найбільш неприємного спілкування – із російськими правоохоронцями: "Вони можуть ставити провокаційні питання про війну, яку краще називати у їх інтерпретації "спецоперацією" і поводити себе спокійно. Крім цього вам доведеться залишити свої відбитки пальців та підписати після допиту якийсь невідомий документ. А от на Російсько-Латвійському кордоні таких поглиблених перевірок вже не буде".
"Зараз ми у Польщі й плануємо повернутись до України. Скоріше за все поїдемо до друзів на Волинь. Нам пояснили знайомі юристи, що те як ми перетинали кордони для того, щоб виїхати з окупованої території не вважається порушенням", – розповів Андрій.