
Волонтери у Бахмуті "глушать" російський ефір
Українські газети та радіоприймачі привозять волонтери у Бахмут на Донеччину, аби жителі мали змогу дізнатись останні — українські новини. В місті, що на лінії фронту, на радіо лунає російська пропаганда. Аби протидіяти цьому, створили пристрій, що глушить російську в радіоефірі і перебиває її українським гімном.
Про це Суспільному розказав Михайло Пуришев. За його ініціативи у Бахмуті діють кілька "пунктів незламності". У цьому прифронтовому місті команда волонтерів раніше пробурила свердловину й облаштувала місце, де люди можуть помитися, випрати речі та підстригтися. Тепер вони хочуть позбутися російської пропаганди. Передає Суспільне
"У Бахмуті з радіоприймачів лунає російська пропаганда, яка дезінформує людей та тримає їх у психологічній напрузі. Ми домовилися з видавцями й розвозимо українські газети по сховищах та "пунктах незламності". Щодо приймачів, то ми вже замовили звичайні, а також працюємо над прототипом пристрою, який буде ловити лише українське, а на ворожих хвилях запускатиме український гімн", — розповів волонтер.
За даними Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення, з 24 лютого на Донеччині 14 радіостанцій припинили своє мовлення. Нині поновити трансляцію вдалося лише чотирьом з них.
"Починаючи з дати повномасштабного вторгнення, а також через проведення військових дій, руйнування та пошкодження комунікаційної інфраструктури, обладнання мовників, Національну раду повідомили про припинення мовлення в Донецькій області: шість місцевих радіокомпаній, які використовували сім частот; чотири регіональні радіокомпанії — дев'ять частот; чотири загальнонаціональні радіокомпанії — одинадцять частот", — повідомили у відповідь на запит Суспільного Донбас у Нацраді.
На Донеччині станом на сьогодні відновили мовлення одна регіональна компанія і три загальнонаціональні. Продовжують мовлення 6 радіокомпаній, які поширюють 7 програм.
Сергій, що 25 років працює у сфері телерадіокомунікацій на Донеччині, поділився власним досвідом. Він каже, що це проблема не нова, бо у 2014 році жителі прифронтових територій так само були в інформаційному вакуумі. Він переконаний, що вони у пошуках інформації, споживатимуть те, що залишилося в ефірі.
"У того, хто має потужніший передавач, той і буде мовити. А якщо якісь хвилі мовчать, то слухач обиратиме ті, які є, а є переважно ворожі", — упевнений чоловік.
Втілити таку ідею на практиці буде складно, підтверджує експерт з цифрових технологій Павло Бєлоусов, але можливо. Волонтери, теоретично, можуть організувати пересувні передавачі та на відносно близьких до аудиторії відстанях передавати потрібний сигнал, припускає Бєлоусов.
"Наприклад, отримувати сигнал якоїсь радіостанції через інтернет (зі Старлінку) та вже ширити через FM-передавач, скажімо. А щодо вільних частот, звичайно, окупанти можуть використовувати будь-які частоти, оскільки на них немає мовлення. Зрозуміло, що дотримуватися законодавства України не будуть, тому, просто включать свій сигнал на тих частотах, де були найпопулярніші станції", — пояснив експерт Школи цифрової безпеки DSS380 від ГО «Інтерньюз-Україна» Павло Бєлоусов.
Михайло Пуришев каже, обладнання, яке перебиватиме пропаганду на хвилях, де транслюються проросійські ЗМІ, вже протестували. Як воно працює волонтер показав на своїй сторінці в Instagram. Щоправда, зазначив — дана ініціатива потребує, часу, коштів і узгодженості з військовими.
"Ми протестували перший пристрій, він діє навіть краще, аніж думали. Зараз працюємо над більш потужним обладнанням, яке покривало б більшу відстань. Усі дії ми узгоджуємо з військовими. Цей прототип добре перекриває російську пропаганду, замість неї лунає український гімн", — розповів Пуришев.
Це перший і поки єдиний прототип, зазначає волонтер. Натомість паралельно йде робота над посиленням сигналу українського радіо в Бахмуті. Але лише одним містом не обмежаться, як зазначив Михайло, якщо все вдасться, планують цю ініціативу поширити по всій лінії фронту.
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.