
Відбулося обговорення щодо можливості відновлення галузі кераміки Донеччини
Кераміка вже давно стала культурною спадщиною українців. Та нинішні виклики створюють проблеми в галузі, насамперед у Донеччині, де регіон потерпає від щоденних атак ворога. Майстри-керамісти змушені релокувати свою діяльність, а деякі зовсім покинули справу життя.
Про те, як вийти з цієї ситуації, обговорювали представники Міністерства економіки України та Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України, керівництво Донецької, Дніпропетровської та Полтавської ОВА, представники ТПП цих регіонів, місцевий бізнес і науковці у сфері кераміки.
«Зараз кожен представник бізнесу може отримати фінансування. Реальних інструментів, які ми маємо сьогодні, достатньо, і про них необхідно знати. Зокрема, представники бізнесу можуть скористатися такими можливостями — мікрогранти у розмірі до 250 тисяч гривень, гранти для ветеранів війни у розмірі до одного мільйона гривень, гранти на переробні підприємства у розмірі до 8 мільйонів гривень», — зазначила заступниця Міністра економіки України Тетяна Бережна.
Керамісти стверджують, що у першу чергу, щоб працювати в галузі, треба мати доступ до сировини. Саме тому деякі з них релокували свою діяльність в інші регіони.
Учасник круглого столу Володимир Мелинець керівник підприємства «Керамічні маси Донбасу», розповів, що як у 2014 році, так і 2022 році, підприємство зазнало численних руйнувань внаслідок бойових дій. У 2022 році окупанти завдали ракетних ударів і частково зруйнували головний виробничий корпус, знищили частину обладнання та склад із сировиною.
«Наразі у нас існують чимало проблем, зокрема для відновлення виробництва нам потрібні серйозні кошти, ми над цим працюємо. Також є велике питання щодо страхування ризиків. Окрім того, європейські банки не можуть працювати з підприємствами, які знаходяться в Донецькій області, бо не хочуть ризикувати й потрапляти під санкції, адже для них вся Донеччина є окупованою. Тому ми очікуємо на підтримку з боку держави та готові долучатися до відкритих діалогів, щоб щось змінити та зберегти цю галузь», — наголосив Володимир Мелинець.
«Психологічний стан кераміків сьогодні не найкращий. Як тих, що залишилися, так і тих, що повернулися працювати, зокрема у Слов’янськ. Існує небезпека, проблеми з електрикою не вирішені, тому для керамістів зараз дуже важлива зокрема фінансова підтримка від донорів, інших фондів, організацій, які зацікавлені, щоб кераміка розвивалася. Ми готові шукати всі можливі варіанти, щоб галузь підтримати. Кераміка — це та галузь на якій будувалася основна частина економіки Слов’янська та Краматорського району», — зауважив Юрій Тупікало, бізнес-експерт проєкту та керівник регіонального кластера «Кераміка Донеччини».
Наступний крок, який планує проєктна команда з партнерами, — організація для керамістів стаді-туру до Опішні, де вони для себе зможуть побачити перспективи розвитку.

Нагадаємо, що в Україні триває національний проєкт «Збереження та популяризація керамічної спадщини», що реалізується за підтримки проєкту Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) «Зміцнення громадської довіри» (UCBI).
За словами очільниці головного бенефіціара проєкту ГО «Розвиток бізнес сектору України» Леся Круп’як, цей проєкт є важливим кроком у відновленні економіки та культурного спадку Донеччини, посилить економічний потенціал і цінність культурних й традиційних надбань керамістів.
«Цей проєкт створює шанс для керамістів побачити перспективи в галузі. Немало в кого опускаються руки, адже через те, що у країні війна, майстри не тільки втратили рід діяльності, дехто з них втратив власний дім. Тому ми можемо бути корисними, якщо спробуємо шукати вихід з цієї ситуації й нам приємно, що цю проблему бачить на національному рівні та сприяють її вирішенні», — зазначила вона.
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.