Верещук розповіла, що відбувається з житловими програмами для ВПО в Україні
Міністр з реінтеграції окупованих територій Ірина Верещук бачить у своїй роботі чотири пріоритетних напрямки: по-перше, гуманітарна робота, по-друге, інформаційна політика, по-третє, житло для внутрішньо переміщених осіб, по-четверте, інфраструктурні проєкти на територіях, прилеглих до тимчасово окупованих територій.
Про це Ірина Верещук розповіла в інтерв'ю Східному Варіанту.
"Є елементи реінтеграції, які можна реалізувати тільки після деокупації. Однак є реінтеграційна робота, яку слід виконувати до деокупації, тобто зараз. Гуманітарна та інформаційна складова, конвалідація (порядок визнання угод окупаційної влади - ред.), комунікація з дітьми та молоддю - все це слід починати негайно, оскільки це наближає деокупацію і полегшує подальшу реінтеграцію", - розповідає міністр.
Найбільш гострий і ресурсоємний напрямок - це житло для ВПО
Чи не основною проблемою на підконтрольній Україні території вимушені переселенці називають брак фінансування житлових програм, які дозволили б їм на пільгових умовах купувати житло.
І нинішній рік має стати роком надання житла для внутрішньо переміщених осіб, переконана Верещук.
"Кабмін ініціював виділення додаткових 13 млн грн на цей рік. Уряд також затвердив і додаткову субвенцію для місцевих бюджетів у розмірі 283 млн грн на поліпшення житлових умов для ветеранів - внутрішньо переміщених осіб, які отримали поранення та інвалідність під час захисту держави. Тривають переговори з Урядом Німеччини про фінансування пільгових іпотечних кредитів, що до кінця 2022 дозволить забезпечити житлом як мінімум 680 сімей", - зазначила глава Мінреінтеграції.
За словами Верещук, сьогодні тільки 12% вимушених переселенців мають власне житло, а решта потребують поліпшення умов проживання. Це сотні тисяч людей. Тому мова йде про комплексну програму, під яку потрібно знайти ресурс.
"Так, 20 мільярдів гривень зарезервував бюджет для Мінекономіки на створення інструментів доступної іпотеки для ВПО з-поміж державних службовців, вчителів, лікарів тощо. Це має сприяти припливу кваліфікованих кадрів у регіон. У цьому концепті ще напрацьовується механізм реалізації. Нагадаю, що надано понад 5 мільярдів для Міністерства у справах ветеранів, передбачених на житло для атовців серед внутрішньо переміщених осіб", - підкреслила Верещук.
Зокрема, на нинішній рік заплановано 113,6 млн грн субвенції держбюджету місцевим бюджетам в рамках програми 70/30, де 30% фінансується з місцевого та 70% - з державного бюджету. На ці кошти планується поповнити фонди тимчасового житла для внутрішньо переміщених осіб на 342 об'єкти нерухомості. А це понад 1000 осіб. Ці кошти спрямують у 94 громади, з яких найбільше профінансують громади підконтрольних територій Донецької та Луганської областей.
"Ми також розраховуємо на допомогу у розв'язанні житлової проблеми від урядів країн-партнерів - Німеччини, Канади, США, Великобританії. Наприклад, ми ведемо переговори з Туреччиною про будівництво 500 квартир для кримських татар, а також учасників АТО/ООС серед внутрішньо переміщених осіб", - сказала міністр.