Україні слід перейняти досвід Грузії в питанні виплат пенсій переселенцям з Донбасу, - правозахисники
Експерти БФ "Право на захист" вважають, що Грузія успішно реалізує пенсійну політику щодо жителів ОРДЛО.
Про це вони розповіли "Східному варіанту".
Україна може брати грузинський досвід за основу.
"Вони свого часу прийняли таке законодавство, яке дозволяє ідентифікувати людину по відеозв'язку. І враховуючи, що у 2021 році, та й у 2014, інтернет був вже досить швидкий і підтримує якісно зображення, це можна розглянути", - говорить старший стратегічний юрист БФ "Право на захист" Олег Тарасенко.
Для ідентифікації особи також можна залучати міжнародні гуманітарні організації, що працюють в ОРДЛО.
"Це дуже чутливе питання, тому що ніхто поки не хоче брати на себе такі зобов'язання. Потрібно зважити всі "за" і "проти". Потрібно зрозуміти, як виплачувати ці гроші, тому що всім все одно доведеться отримати свою банківську картку, а потім всі банки повинні перейти на віддалену верифікацію", - зазначає юрист з адвокації БФ "Право на захист" Анастасія Одинцова.
Зараз Міністерство цифрової трансформації розробляє можливість отримання цифрового підпису за допомогою смартфона і біометрії, але біометрія з'явилася вже після початку війни, тому очікувано, що будуть складнощі.
Олег Тарасенко каже, що Україна робить перші успішні кроки, наприклад, відкрила мобільні відділення банків на КПВВ і людині вже не потрібно їхати далеко від лінії розмежування, щоб довести, що він живий-здоровий.
"Пенсія - це єдиний зв'язок для пенсіонерів з ТОТ з Україною. Вони приїжджають на підконтрольну територію, контактують з людьми, розвінчують міфи, бачать, як Україна розвивається. Цей той самий мінімальний зв'язок, який нам потрібен", - вважає Анастасія Одинцова.