
У Грузії створили кілька телеканалів для мовлення на окупованих територіях
Блогер з Грузії розповів, як в країні ведуть інформполітику щодо окупованих територій і про те, як в Грузії борються за уми людей.
Гіоргі Джахая - відомий грузинський блогер, який веде свою діяльність під ніком Cyxymu. Він сам народився і виріс у Сухумі - столиці Абхазії, але поїхав звідти, коли в 1993 році грузино-абхазький конфлікт досяг апогею.
Його блог у LceJournal, створений ще 2005 року, став місцем тяжіння для абхазів, грузинів, росіян, українців, де вони могли вільно спілкуватися між собою. Про те, як у Грузії борються за уми людей, Гіоргі Джахая розповів «Східному варіанту».
Читайте також: шлях демократії. Як інформаційна політика в різних країнах впливає на реінтеграцію територій

Читайте також: “Я був там під час окупації”: розмова з Рефатом Чубаровим про деокупацію та реінтеграцію Криму та ОРДЛО і злочини Росії
"Коли в 2008 році Росія напала на Грузію, мої блоги практично залишалися єдиним засобом спілкування з Грузії в Росію, тому що російські хакери зламали майже всі грузинські урядові та інформаційні сайти в ніч з 7 на 8 серпня. Тобто, Грузія була в ту війну повністю інформаційно знищеною. На російських каналах росіяни виставляли себе «білими і пухнастими», а обстріли і бомбардування Грузії обходили стороною. Це все публікував я", - згадує Гіоргі.
Незважаючи на етнічний конфлікт між абхазами і грузинами, на території Абхазії після 1993 року ще зберігалося мовлення грузинського телебачення.
"Тому якщо хтось в Абхазії цікавився ситуацією в Грузії, вони могли включити грузинські канали і подивитися. Коли в 2008 році вже Росія туди зайшла повністю, вони поставили там «глушилки». Грузинські оператори і телеканали там не працюють ", - розповідає блогер.
Читайте також: інноваційна реінтеграція: як стартапи на сході України створюють нові можливості
Він зазначає, що урядові сайти Грузії існують трьома мовами - грузинською, англійською та абхазькою. Останній, згідно з Конституцією Грузії, є державним на території автономної республіки Абхазія. Сайт Першого каналу грузинського ТБ ведеться грузинською, вірменською, осетинською, азербайджанською та абхазькою мовами.
«Уряд Грузії намагається донести свої новини жителям Абхазії», - говорить Гіоргі Джахая.
На відміну від України Грузія не встигла пережити значного розвитку соціальних мереж. До війни в Грузії була популярна соцмережа «Однокласники», а «ВКонтакте» ще не був так сильно розвинений. Але після початку бойових дій грузини масово покинули «Однокласники» і перейшли в Facebook.
Також варто відзначити, що в Грузії немає проросійських каналів, але є антизахідні.
"Вони, звичайно, всі працюють на російські служби. Їх небагато, але вони є. Вони ведуть антизахідну, «антиліберастську» як вони кажуть, пропаганду. І в підсумку, створюють фон. Звичайно, всі розуміють, хто за ними стоїть. Але наша влада їх не прикриває", - пояснює Гіоргі.
Як в Україні є телеканал «Дім», так і в Грузії спеціально створювали кілька телеканалів для мовлення на окупованих територіях. Але всі вони зрештою припинили існування. Останній з них - телеканал «ПІК» - Перший інформаційний кавказький.
"Це була дуже серйозна ідея. Це було супутникове телебачення, яке порушувало питання всього Кавказу, Південного і Північного. Тиснули на мозолі Росії. Публікували важливі факти про Північний Кавказі, наприклад, архівні дані про те як Росія знищувала народи, депортувала народи - інгушів і так далі", - розповідає блогер.
Пізніше цей канал теж припинив існування. Але подібні проекти є в інтернеті. Гіоргі Джахая наводить як приклад проект «Прикордонна ZONA», створений Єгором Куроптовим - політологом і медіаменеджером, що просуває ідеї деокупації Грузії.
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.