Штрафи за виїзд з ОРДЛО через РФ посилили корупцію на українському кордоні, - правозахисники
Якщо на законодавчому рівні не скасують штрафи за ОРДЛО в Україні через Росію, то в цьому році кількість складених на людей протоколів на українському кордоні може досягти 20 000. Штрафи становлять від 1700 до 5100 грн, проте жителям ОРДЛО на кордоні пропонують "розв'язати питання" за хабар в пару сотень гривень. Про це розповіли правозахисники.
Про це повідомляє Східний варіант з посиланням на Дом
На Луганщині щодня працює хоча б один контрольний пункт в'їзду-виїзду — КПВВ "Станиця Луганська", тому через Росію їдуть в основному мешканці окупованої частини Донеччини. Вони заїжджають в Україну з РФ або через митний пункт "Мілове" (Луганська область), або через митний пункт "Гоптівка" (Харківська область).
Читайте також: без права на виїзд? Чи скасують штрафи за незаконний перетин кордону України для жителів ОРДЛО
"На "Міловому" ми отримували найбільшу кількість скарг щодо складених протоколів і за кількістю хабарів, які вимагають з людей. Причому, іноді навіть вже при виїзді з території України, коли бабусі приїхали за своєю пенсією, вони заїхали, до них не було питань, потім вони виїжджають, до маршрутки підходять — і починають: розрахуйся на перший, п'ятнадцятий, і або складають протокол, або пропонують розв'язати питання на місці. Я бачив це на власні очі, коли там перебував", — повідомив керівник гуманітарної місії "Проліска" Євген Каплін.
Читайте також: примусові документи? Що робити з російськими паспортами в ОРДЛО і як це вплине на реінтеграці
Крім цього, українські митники вимагають хабарі з жителів, які перетинають кордон на автомобілях.
"З'явилися й інші проблеми — з автотранспортом жителів ОРДЛО вже з митною службою України. Бо авто людини вони вважають за контрабанду. Коли житель ОРДЛО перетинає кордон із боку Росії, митники йому кажуть: ми зараз будемо викликати контрабандний відділ митниці та будемо вирішувати, що робити з вашою машиною. За фактом людина може простояти 6 годин у прикордонників і потім ще 6 годин на митниці. І тут же їй натякають, що нібито можна домовитися. І ось за фактом немає жодного випадку конфіскації авто у жителів ОРДЛО, але людей лякають цим", — додає правозахисник, що працював у "Східній правозахисній групі"
При цьому кількість складених на громадян протоколів збільшується, і в цьому році їх вже може бути 20 000.
"За 2020 рік — понад 12 000 протоколів, дуже значне підвищення внаслідок карантину. І вже за січень-лютий цього року було 4000 протоколів. Якщо екстраполювати, то можна припустити, що буде понад 20 000 протоколів за цей рік, якщо не зміниться законодавство", — прокоментував старший стратегічний юрист благодійного фонду "Право на захист" Олег Тарасенко.
Зараз у Верховній Раді зареєстровані та проходять розгляд у профільних комітетах два законопроєкти, що передбачають скасування таких штрафів. У профільному комітеті сподіваються, що парламентарі підтримають ініціативу.
"Як профільний комітет, ми, безумовно, будемо підтримувати зміни в законодавстві та рекомендувати голосувати за це Верховній Раді. Розуміючи, що люди не самостійно ухвалюють рішення, умовно, порушувати закон України, а роблять це через те, що їх поставили в такі умови. Ми намагатимемося зробити це максимально швидко та будемо рекомендувати Верховній Раді відразу голосувати законопроєкт за основу", — зазначив голова комітету ВР з питань прав людини, деокупації та реінтеграції окупованих територій Дмитро Лубінець.