Правозахисники повідомили, що житло і землі в ОРДЛО можна продати і передати родичам
Правозахисники розповіли, що переселенцям можна зробити з житлом і земельними ділянками, які залишилися в ОРДЛО. Крім продажу можна також передати родичам через процедуру дарування або заповіту.
Про це розповіли правозахисники проєкту "Юридичний радник для ВПЛ"
Між поняттям дарування нерухомості та заповітом є багато спільного. Так, обидві угоди обов'язково вчиняються в письмовій формі та підлягають нотаріальному посвідченню (нотаріусом або іншою посадовою особою, яка відповідно до закону має право на вчинення такої нотаріальної дії).
В обох випадках доведеться сплатити послуги нотаріуса (ціна на них різна), а також державне мито, яке становить:
- у разі дарування — 1% суми договору (вартості квартири), але не менше одного неоподатковуваного мінімуму доходів громадян (17 грн). Крім того, дарувальнику доведеться провести оцінку об’єкта нерухомості, що передається як подарунок;
- у разі складанні заповіту — 0,05 неоподатковуваного мінімуму доходів громадян (0,85 коп.), і додатково за видачу свідоцтва про право на спадщину спадкоємцеві доведеться заплатити 2 неоподатковуваних мінімуми доходів громадян (34 грн).
Так само в обох випадках за отримане майно в подарунок або спадщину особам, які його отримують, доведеться заплатити податок:
- прийняття в дар і успадкування нерухомого майна від членів сім'ї першого ступеня споріднення (батьків, подружжя та дітей) оподатковується за нульовою ставкою. Таким же чином оподатковується вартість дарування і для осіб з інвалідністю I групи, осіб, які мають статус дітей-сиріт або дітей, позбавлених батьківського піклування, а також дітей з інвалідністю;
- подароване і успадковане майно від усіх інших родичів (зокрема, від бабусь і дідусів, дядьком і тіткою) оподатковуються за ставкою 5% від вартості цієї нерухомості.
Разом з тим, попри схожість, дарування і заповіт є абсолютно різними способами передачі права власності.
Так, у разі дарування майно після оформлення договору відразу і безоплатно переходить іншій особі (обдаровуваному). При заповіті нерухомість залишається в розпорядженні початкового власника до його смерті. Тобто на відміну від договору дарування при заповіті перехід права власності відбувається не за життя особи (заповідача), а вже після його смерті.
Крім того, при оформленні заповіту спадкоємець стає власником такого майна лише після того, як повністю пройде процедуру оформлення спадщини, яка включає:
- подачу заяви про прийняття спадщини протягом 6-місячного терміну з дня смерті спадкодавця;
- збір необхідного пакету документів;
- реєстрацію права власності.
При цьому в заповіті можуть бути передбачені додаткові умови для прийняття спадщини (наприклад, наявність дітей).
Заповідати та дарувати майно можна будь-якій особі. Однак за законом заповідач не може позбавити права на спадкування осіб, які мають право на обов'язкову частку у спадщині, а саме:
- своїх малолітніх, неповнолітніх, повнолітніх непрацездатних дітей;
- непрацездатну вдову (вдівця);
- непрацездатних батьків.
Такі особи незалежно від змісту заповіту повинні отримати половину частки, яка належала б кожному з них при спадкуванні за законом (обов'язкова частка).
Суттєва різниця також спостерігається в умовах припинення договору дарування та заповіту. Згідно із законом заповідач за життя може в будь-який час скасувати заповіт, скласти новий або внести в нього зміни. При цьому за заповідачем зберігається право власності на нерухомість до самого моменту смерті.
У випадку ж з даруванням відмовитися від свого рішення, передати майно іншій особі вже складніше. Так, право вимагати розірвання договору дарування нерухомості або іншого особливо цінного майна виникає, якщо обдаровуваний:
- умисно вчинив злочин проти життя, здоров'я, власності дарувальника, його батьків, дружини (чоловіка) або дітей;
- або створює загрозу безповоротної втрати дарунка, що має для дарувальника велику немайнову цінність.
Крім того, згідно із законом, протягом року будь-яка особа (не тільки дарувальник і обдаровуваний) може звернутися до суду в разі, якщо його інтереси порушені укладенням договору дарування.