Правозахисник про використання жителів ОРДЛО в РФ як робочої сили: "Це повзуча окупація"
З початком пандемії, коли переміщення через державні кордони різних країн було обмежено, жителі ОРДЛО стали їздити на заробітки в Росію.
Про це "Східному варіанту" розповів засновник "Східної правозахисної групи" Павло Лисянський.
За його словами, потік людей, що їдуть на заробітки в Росію, збільшився на 20% після початку пандемії.
«Переважно трудова міграція активізується до весни-літа. Робота ведеться на плантаціях, на будівництвах. «Л/ДНР» межує з півднем Російської Федерації — це Анапа, Геленджик, Сочі. Тому в курортний сезон туди також їдуть на заробітки. Українці там мають попит, тому що мають слов'янську зовнішність і знають російську мову», — коментує Павло Лисянський.
Читайте також: ми їх втрачаємо. Чому працевлаштування жителів ОРДЛО в Україні так важливо для реінтеграції Донбасу
Також в Росії дуже зацікавлені в шахтарях Донбасу, які звикли працювати в складних шахтних умовах.
«Вони створюють велику конкуренцію, за них б'ються роботодавці, тому що ці люди дійсно можуть добре працювати. І платити їм можна менше, тому що люди за п'ять років в ОРДЛО не звикли до стабільної заробітної плати», — вважає Лисянський.
Читайте також: чому переселенці в Україні не відчувають себе як вдома? Основні причини і що з цим робит
Після того, як на металургійних підприємствах окупованого Донбасу перестали платити заробітну плату, металурги пішли з заводів. Це було на руку Росії, де такі фахівці теж потрібні.
Експерт називає це повзучою окупацією і каже, що після того, як Росія вивезла з Донбасу вугілля, підприємства, лісові ресурси, вона взялася за людей.
«Реінтеграція може розтягнутися на століття. Навіть якщо ця територія повернеться під контроль України, то там вже сформовані зв'язки за сім років. Я знаю кілька історій, коли люди їдуть в Росію працювати, а в підсумку заводять там нові сім'ї. Тобто, вже сформовані нові стабільні соціальні зв'язки», — каже правозахисник.
Крім того, на його думку, виплати в російських рублях на карти жителів «Л/ДНР» допомагають підтримувати внутрішню економіку «республік» і одночасно вигідні російським і білоруським виробникам товарів, чия продукція наповнює місцеві магазини.
Лисянський вважає, що створювати нові робочі місця потрібно поблизу окупованих територій — в Луганській і Донецькій області.
«Ми й так дотуємо в вугільну галузь мільярди, щоб не закривати шахти. Можна було б зробити по 100 робочих місць на кожній шахті для робітників з ОРДЛО. Можна також, наприклад, побудувати який-небудь цегельний завод в Луганській чи Донецькій області й працевлаштовувати туди людей з ОРДЛО. Це б уже були якісь соціальні зв'язки жителів ОРДЛО з людьми на підконтрольній території», — вважає Лисянський.