Переселенка з Донецька розповіла, як оформляла закордонний паспорт для мами-пенсіонерки
Переселенка з Донецька розповіла, що оформлення закордонного паспорта для ВПЛ набагато складніше. Для переселенців перелік документів на закордонний паспорт набагато ширше, ніж для звичайних українців.
Про це переселенка з Донецька Анастасія розповіла «Східному варіанту».
Для переселенців перелік документів на закордонний паспорт набагато ширше, ніж для звичайних українців. Крім паспорта та ІПН потрібно подати такі, які матимуть фотозображення людини. Це може бути, пенсійне або пільгове посвідчення, водійські права, військовий квиток.
Якщо таких немає, переселенець може подати свідоцтво про народження, свідоцтво про шлюб або його розірвання, диплом про закінчення вишу, довідку переселенця і інші документи. Бажано, щоб документи були видані державними органами, розташованими на території, підконтрольній українській владі. Але навіть в такому випадку можуть бути складності.
Переселенка Анастасія (ми не називаємо прізвище на її прохання) кілька років тому зіткнулася з ними, коли гостро постало питання про оформлення закордонного паспорта для її матері-пенсіонерки.
«Ми з чоловіком давно жили на підконтрольній території, ще з 2015 року. Мама залишилася жити в Горлівці, ми туди періодично їздили, відвідували, і вона до нас теж. І якось вирішили з'їздити на відпочинок з дитиною і мамою. Мама до цього ніколи не була закордоном, ми вирішили зробити їй такий от подарунок», - розповідає Анастасія.
Якщо Анастасії і її чоловікові подати необхідні документи було відносно просто, тому що у них вже була нова офіційна робота на підконтрольній території, а у чоловіка навіть оформлений ФОП, то з 67-річною мамою Анастасії все виявилося набагато складніше.
«Природно, люди за 60 рідко отримують водійські права або вищу освіту, деякі вже навіть не працюють. Всі мамині документи були видані ще до війни в місцевих горлівських паспортних столах. На щастя, було пенсійне посвідчення, отримане вже тут в Україні, але ми з ним теж намучилися», - каже жінка.
Проблеми почалися в міграційній службі відразу. За словами Анастасії, її мамі запропонували привести трьох свідків, які б підтвердили її особистість. При цьому, Анастасія та її чоловік свідками не вважали, оскільки вони теж подавали документи на закордонний.
«Нам сказали, що ще і перевіряти ці документи будуть довго - пошлють запити в різні установи, щоб ті підтвердили особу мами. Це розтягнулося на 4 місяці. Я дзвонила на гарячу лінію Уповноваженого з прав людини, на лінію Президента України. Там обіцяли розібратися і сказали, що дуже часто виникають проблеми саме з людьми пенсійного віку і дітьми, які досягли повноліття, які живуть на окупованій території. Тому що саме у них немає актуальних нових документів. Ну вибачте, так що тепер, ми будемо людьми другого сорту? Не знаю, що в підсумку подіяло, але свої закордонні паспорти ми отримали», - згадує Анастасія.
Зараз вже є напрацьована практика відновлювати документи навіть тим людям, які зовсім не мають документів, але це все одно дуже клопітно. Про те, як отримати український паспорт, «Східний варіант» писав в попередньому тексті на тему реінтеграції.