Понад 90% населення після реінтеграції ОРДЛО не понесе ніякої відповідальності, - експерт
Під час реінтеграції Україні в першу чергу потрібно вивести з-під відповідальності тих людей, які є жертвами. Потім — притягнути до відповідальності тих, хто фактично призвів до того, що в нашому суспільстві з'явилися жертви війни.
Про це зазначив політолог Олег Саакян, йдеться в матеріалі “Східного варіанту”.
Але відповідальність, за його словами, це не завжди тюрма, штраф чи щось подібне.
«Можуть застосовуватися елементи альтернативного покарання або зняття покарання: заборона обіймання певних посад, заняття певними видами діяльності та професіями, потреба співпраці з органами слідства», — вважає Саакян.
Наприклад, людина, яка працює вчителем на окупованій території: підтримує окупаційний режим чи реалізує право дітей на освіту в умовах окупації? А якщо ця людина викладає «історію ЛНР чи ДНР»? Як Україні реагувати на неї після деокупації?
Чітких відповідей ще немає, але є певні застереження та обриси, як правильно це зробити в майбутньому.
«Важливо, щоб була витримана пропорційність між державними інтересами та гуманітарними міркуваннями. Життя на окупованій території не зупиняється, там трапляються надзвичайні ситуації, які треба вирішувати, хворіють люди, потрібно забезпечувати роботу закладів охорони здоров’я», — сказала Олександра Матвійчук.
За її словами, закони, які український парламент прийматиме в майбутньому щодо людей на окупованій території, не може поширюватися на невизначену кількість людей.
«Я особисто знаю директора інтернату, який лишився на окупованій території. Він міг виїхати, але залишився. Тоді держава не могла вивезти людей, якими він опікувався, і він не мав морального права їх покинути», — додала Олександра Матвійчук.
За словами Олега Саакяна, люди, які живуть на окупованих територіях, вже зараз мають отримати від української держави меседж:
а) хто несе відповідальність і покарання;
б) хто несе відповідальність, але уникне покарання;
в) хто не несе відповідальності, а навпаки в чиїх інтересах будуть залучені компенсаторні механізми.
«На мою думку, ми маємо окрему частину викладачів, які займалися пропагандистською діяльністю на користь окупанта. Цю категорію ми маємо розглядати окремо від всіх інших», — вважає Олег Саакян.
За його словами, до таких вчителів можна застосовувати все те ж альтернативне покарання: на деякий час відсторонити від посади або віддати на поруки колективу, і в разі, якщо такий вчитель допустить які-небудь порушення, відсторонити його від викладання. Але це точно не стосуватиметься всіх вчителів, а лише тих, чия пропагандистська діяльність буде доведена.
Читайте також: 31 мая КПП "Оленівка" буде здійснювати пропуск громадян на в'їзд і виїзд: правила перетину