Більшість українців втомилися від війни і вважають конфлікт на Донбасі російською агресією, - опитування
Люди втомилися від війни. Про це сьогодні, 9 червня, заявив заступник міністра з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Ігор Яременко під час пресконференції.
Про це повідомляє Східний варіант з посиланням на Дом
Результати проведеного опитування* були представлені на пресконференції на тему: "Від Парижа до Женеви: як змінилася думка українців про російсько-українську війну за два роки президентства Зеленського" та опубліковані Фондом "Демократичні ініціативи" імені Ілька Кучеріва.
Читайте також: ядерна зброя, ЄС і багато грошей: 7 міфів про НАТО, в які вірять на Донбасі
"Втома людей відчувається. Мені здається, що ці цифри, які показують різницю в підходах на Заході й Сході — саме про це і говорять. Навіть у Києві часто створюється враження, що війни в Україні немає. Люди продовжують жити своїм життям, ходити в ресторани... Водночас забувається, що буквально 600-700 км — і там наші хлопці та дівчата стоять в окопах 24/7, захищаючи наш спосіб життя", — зазначив Яременко.
Що далі на Захід, наголосив заступник міністра, то менше відчувається, що воєнний конфлікт на Донбасі триває. І результати цього відбито в опитуванні.
Зокрема, згідно з опитуванням, більшість українців (53,5%) визначають конфлікт на Донбасі як російську агресію проти України з використанням місцевих жителів — учасників незаконних збройних формувань (НЗФ). Водночас кількість прихильників такої позиції за останні півтора року збільшилася з 45%. Попри те, що така позиція більш популярна на Заході та в Центрі, у всіх макрорегіонах, включно зі Сходом і Півднем, підтримка саме такого визначення конфлікту істотно зросла за останні 1,5 року. Так, порівняно з листопадом 2019 року, на Заході частка прихильників такого визначення зросла з 64% до 74%, в Центрі — від 54% до 62%, на Півдні — від 22% до 31%, а на Сході — від 24% до 33% відповідно.
Значно меншу підтримку отримали інші погляди на конфлікт:
- "внутрішній конфлікт в Україні, де одну зі сторін підтримує Росія" — 15%;
- "війна Росії з Заходом на території України" — 13%;
- "чисто внутрішній громадянський конфлікт в Україні" — 7%.
На Півдні та Сході варіант про "внутрішній конфлікт за підтримки Росією однієї зі сторін" більш популярний, ніж в інших макрорегіонах. Так думають, зокрема 27% жителів Півдня і 25% жителів Сходу. А ось підтримка визначення суто "внутрішній громадянський конфлікт" з 2019 року зменшилася і на Півдні (з 22% до 11%), і на Сході (з 21% до 15%).
71% населення, згідно з опитуванням, впевнені, що між Україною та Росією йде війна. Така думка превалює у всіх макрорегіонах і росте зі Сходу (48%) до Заходу (91%).
*Загальнонаціональне дослідження проведено соціологічною службою Центру Разумкова спільно з Фондом "Демократичні ініціативи" імені Ілька Кучеріва з 14 по 19 травня 2021 року в усіх регіонах України, за винятком Криму та окупованих територій Донецької та Луганської областей. Опитано 2020 респондентів віком від 18 років. Теоретична похибка вибірки не перевищує 2,3%.