“Нова людина у сфері реінтеграції”: хто така Ірина Верещук і що тепер чекає на Донбас
Верховна Рада призначила Ірину Верещук віцепрем'єр-міністеркою з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України. За таке рішення проголосували 260 народних депутатів. Нова міністерка має три вищі освіти та досвід військової служби. Була мером містечка у Львівській області та балотувалася у мери Києва. Чого чекати від нової міністерки реінтеграції дізнавався «Східний варіант».
Хто така Ірина Верещук?
Згідно з офіційною інформацією, Ірина Верещук на початку нульових, будучи офіцеркою, проходила службу у збройних силах України. З 2007 по 2008 обіймала посаду юристки у Рава-Руській міськраді.
2010-го була обрана міською головою містечка Рава-Руська у Львівській області від партії «Сильна Україна», на початку 2015 року вона подала у відставку.
Має ступінь професорки кафедри загальної та прикладної психології Інституту екології, економіки та права. З 2017-го — доцентка кафедри політології НПУ ім. М. П. Драгоманова.
2019 року майбутню міністерку реінтеграції обрали народною депутаткою IX скликання від партії «Слуга Народу». Після цього Ірина Верещук увійшла до Комітету з національної безпеки, оборони та розвідки. Також була представницею Кабінету міністрів у Верховній Раді з 4 вересня до 15 листопада 2019 року.
Влітку 2020 року взяла участь у виборах міського голови Києва від партії «Слуга Народу». На виборах 25 жовтня за неї проголосували 5,44% киян.
Зміни в уряді
Говорити про зміни в Кабінеті міністрів розпочали в середині жовтня поточного року, коли голова фракції «Слуга народу» Давид Арахамія заявив про те, що пост міністра оборони залишить Андрій Таран. Тоді ж він уточнив, що вже відома нова кандидатура на цю посаду.
Трохи згодом стало відомо, що новим міністром оборони може стати Олексій Резніков, який на той момент був головою Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України. І, на думку експертів, зрушив сферу реінтеграції з мертвої точки.
Водночас Ірина Верещук також заявляла, що її кандидатура обговорювалася на роль міністра оборони, та висловлювала готовність взяти на себе цю посаду.
«Я добре знаю, куди йду. Я чудово розумію, який ризик для мене особисто це становить — і репутаційний, і політичний, і щодо мого майбутнього, і психологічний. Але хтось повинен це робити», — заявила тоді Ірина Верещук в інтерв'ю одному з телеканалів.
Однак сьогодні, 4 листопада, стало відомо, що міністром оборони все-таки став колишній віцепрем'єр та міністр з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України Олексій Резніков.
Майже водночас стала публічною інформація про те, що на його місце у Міністерстві реінтеграції призначили Ірину Верещук.
Що обіцяє зробити нова міністерка на своїй посаді перш за все?
У своєму інтерв'ю одному з медіа ще 2 листопада, вона заявила, що «не робитиме різких рухів у Міністерстві та висловила готовність працювати з командою Олексія Резнікова».
«Один з моїх перших кроків — це буде проведення аудиту законопроєктів, законів, які є, які мають діяти, але чомусь не діють. Всіх рішень РНБО, які введені в дію Указом президента. План заходу стратегії з деокупації та реінтеграції.
Ми будемо ставити відповідальних та контролювати процес», — заявила Ірина Верещук.
Також нова міністерка реінтеграції повідомила, що вже наступного тижня приєднається до мирних переговорів щодо Донбасу у складі української делегації у Тристоронній контактній групі.
«Це буде вже наступної середи, я долучатимуся до переговорного процесу. Яким чином — побачимо, ми домовилися з президентом, що я братиму участь, а потім побачимо мою роль і місце», — зазначила Ірина Верещук.
Як уточнила нова міністерка, вона сфокусується на гуманітарних аспектах, таких як робота КПВВ, картки для виплат переселенцям та мільярдні заборгованості по пенсіях мешканців окупованого Донбасу.
Думка експерта
На запитання експертів, чого очікувати від нової міністерки, найпопулярніша відповідь — це продовження курсу, який визначив Олексій Резніков. Хоча, як кажуть політологи, поки що про кроки Верещук можна судити лише за її словами, оскільки у сфері реінтеграції вона людина нова, проте поки що немає жодних передумов думати про те, що Верещук зробить якісь кардинальні зміни в Міністерстві.
Також, на думку політолога Олега Саакяна, перше, чого можна очікувати від Верещук — це швидкого входження до справи.
«Друге — ефективний супровід тих ініціатив, які вже запущені. Щодо нормативно-правових змін, стратегії розвитку Донецької та Луганської області та комплексного закону про державну політику перехідного періоду та ряд інших.
По-третє, формування кадрової команди в Міністерстві, хто залишиться, хто, можливо, буде замінений, щоб передати кермо правління. Це вже достатньо викликів, щоб займатись наступні пів року», — розповів Олег Саакян.
Чому саме Ірина Верещук обійняла посаду міністра реінтеграції? На думку експертів, це політичне рішення президента Зеленського для того, щоб енергійній та амбітній однопартійці дати можливість проявити себе. І вже найближчим часом ми дізнаємося, наскільки ефективним було це рішення.