
Евакуація поїздом: як проходить і що потрібно знати жителям Донеччини
В умовах війни з російськими окупантами наші мирні міста постійно перебувають під атаками. Люди змушені шукати притулку та евакуюватися до інших міст України. «Східний Варіант» на особистому досвіді побачив, як відбувається евакуація українців у поїздах.
Евакуаційні поїзди: де шукати інформацію та розклад
Щоб допомогти українцям, Укрзалізниця запустила евакуаційні поїзди Україною. Розклад цих безплатних поїздів щоденно публікується на сайті УЗ.
Також мери міст та голови ОДА інформують про те, які евакуаційні потяги чи електрички будуть доступні для громадян, які евакуюються з їхніх міст у Донецькій та Луганській областях.

Розклад із Краматорська публікує мер Краматорська Олександр Гончаренко.
У Слов'янську інформацію можна дізнатись на сторінці голови ВЦА Вадима Ляха або на сторінці ВЦА у Телеграм.
А також на офіційному сайті УЗ
Як проходила евакуація з Лиману поїздом до Львова
Наш маршрут проходив від Лиману через Слов'янськ-Краматорськ до Львова. Наразі, для дотримання безпеки, евакуаційні потяги відправляють із залізничного вокзалу Краматорська. І лише за дотримання повного режиму «тиші». У разі військових загроз та обстрілів Краматорська, потяги відправляють із Лозової.

До Лозової людей вивозять електропоїздами. Маршрут евакуаційного поїзда з Лимана вже скоротили через те, що один з поїздів потрапив під обстріл на нашій ділянці. Це сталося у день нашої евакуаційної поїздки.

Ми виїхали на тому евакуаційному рейсі УЗ, який ще прямував з Лиману через Слов'янськ та Краматорськ. З лиманського залізничного вокзалу наш поїзд виїхав о 9-й ранку, напівпорожній, людей сіло мало.
На залізничний вокзал у Краматорську евакуаційні автобуси підвозили людей із зон активних бойових дій Донеччини та Луганщини. Їх супроводжували та курували волонтери.

До Краматорська, на момент прибуття нашого поїзда, вже під'їхав черговий гуманітарний рейс автобусів. Вокзал і перон були заповнені евакуйованими.

Людей поділили на групи. Насамперед на потяги відправляли жінок з маленькими дітьми, жінок зі старшими дітьми, людей з інвалідністю, людей похилого віку, а далі — всіх інших охочих евакуюватися. У день нашої евакуації охочих виїхати до Львова і далі до польського кордону було багато.
Охочі виїхати з «гарячих точок» повинні знати, що чоловіків у евакуаційні поїзди не пускають, вони можуть лише проводити. Їх пропускають у поїзд лише для передачі речей для жінок та дітей.
Як проходить маршрут поїзда та скільки ви пробудете у дорозі?
У самому поїзді евакуйованих розміщують у купе по 4-6 осіб. Дорослим — сидячі місця знизу, і дітям — верхні полиці, з можливістю спальних місць на другому ярусі. У нашому купе їхало 4 дитини.

У поїзді дозволяють брати воду та самостійно робити чай. Своїм чаєм та кавою вам краще запастися заздалегідь, у поїзді напої будуть платними.
Шлях поїзда далекий, у момент нашої евакуації, у ніч з 12 на 13 березня, поїзд, який прямував за нами, потрапив під обстріл. Близько 00:00 години в результаті авіанальоту отримав пошкодження евакуаційний потяг «Краматорськ-Львів». В «Укрзалізниці» уточнили, що пасажирський потяг був уражений уламками під час обстрілу поблизу станції. Брусин. Одна з провідниць поїзда під час обстрілу загинула, ще одна зазнала поранень.
Через це рух нашого поїзда сповільнився. Загалом ми провели у дорозі 23 години.

Евакуаційний поїзд не зупиняється на вимоги громадян або на вокзалах центральних міст. Є зупинки у пунктах прибуття гуманітарних конвоїв з евакуйованими людьми, заздалегідь маршрут ніхто не розголошує з метою безпеки.

Час стоянки поїзда також може відрізнятись. Усе не залежить тільки від графіка, який публікують мери та голови адміністрацій.
Поїзди відправляють одразу після того, як заходять евакуйовані. Це міра безпеки. Буває, що поїзд затримується в дорозі, чекаючи на прибуття людей із зон запеклих бойових дій.
Що взяти з собою в дорогу під час евакуації
Оскільки час стоянки невідомий, жодних походів у магазини та буфети робити не варто, інакше ви ризикуєте залишитися на пероні. У поїзді також немає можливості купити їжу на перекус.
На певних стоянках волонтери передають спечені булочки, пиріжки та іншу випічку, яку роздають евакуйованим. Насамперед їжу дають дітям.

Також у поїзді продають каву та чай вартістю 10 грн за стаканчик.
Питну воду безплатно нам у дорозі не видавали, купували також за 10 грн пляшка 0,5 л.
Про запаси продуктів, чаю та питної води варто подбати заздалегідь. Якщо ви виїжджаєте екстрено, провідники допоможуть вам та видадуть їжу та гігієнічні набори, а точніше те, що буде в наявності.
Що робити в екстрених випадках в евакуаційних поїздах
Що ж до екстрених випадків. Провідники також мають план дій. У нашому купе у дитини піднялася температура — далося взнаки перебування у підвалах під час укриття від бомбардувань окупантів. У хворого хлопчика піднялася температура 38,5. На найближчій станції, що під Харковом, провідники викликали для нього швидку допомогу.
До поїзда також прибув лікар, який був поряд зі станцією та займався розвантаженням гуманітарних вантажів. Він розпочав огляд дитини. Також до потяга прибула машина швидкої допомоги.

На щастя, під час огляду нічого серйозно не було виявлено — звичайна застуда. Мамі медики дали необхідні ліки для дитини. Необхідності госпіталізації не було, тому хлопчику дозволили їхати далі.
Із зарядними пристроями під час поїздки у нас також виникла напруженість. Поїзд у дорозі був 23 години, і гаджети у багатьох почали розряджатися. Людей було набагато більше, ніж точок для заряджання. Вирішили заряджати телефони дотримуючись черги, по пів години на кожного. Деякі використовували павербанки.

Людям, які їхали далі Львова, поступалися місцями для підзарядки телефону. У нашому поїзді було багато пасажирів, котрі далі планували виїжджати за кордон через Польщу.
Після зупинок на основних точках збору евакуаційних рейсів до нас на одній зі станцій підсадили людей з Комишевахи. Цей населений пункт знищили обстрілами російські окупанти. Місць у купе для них не було, тому їх, разом із дітьми, розмістили на сумках у коридорі вагона.
«Ми готові й стоячи їхати, аби якомога далі від обстрілів», — говорили люди, які більше тижня просиділи в підвалах, ховаючись від обстрілів російських військ.

Діти сидячи на сумках, малювали. Там вони спали і їли в дорозі. Для малюків дорога здавалася особливо втомливою. За необхідності провідники у дорозі видають дітям памперси, дитяче харчування, печиво. Таку допомогу малюкам передають волонтери.

Постіль у поїзді не видають. Проїзд евакуаційним поїздом безплатний, але місця передбачені тільки сидячі.
Наш поїзд прямував до Львова. Раніше тут запроваджували обмеження через наплив переселенців з різних міст та областей України. Тимчасово поїзди робили зупинку та висадку пасажирів за межами міста. Наш поїзд все ж таки пропустили до кінцевої станції й ми прибули на львівський залізничний вокзал.

На платформах вокзалу людей, що евакуювалися, зустрічали волонтери. Це особливі люди, які займаються координацією переселенців. Волонтерів можна впізнати за яскравими помаранчевими та жовтими жилетками.
Охочих виїхати до Польщі та інших країн, відправляють на спецпоїзди та евакуаційні автобуси. Людей, які не встигнуть виїхати до кордону в день прибуття евакуаційного рейсу, відправляють у табір для біженців. Він розташований на території львівського залізничного вокзалу. Там же, для тих, хто евакуювався, безплатно видають гарячий чай і перекус.
Також, на вокзалі для прибулих є кімнати матері та дитини. Тут евакуйовані жінки з дітьми можуть прийти до тями й продумати подальший шлях прямування.
Важливо знати!
- Поїзд знаходиться в дорозі понад добу, тому слід запастись водою, їжею, ліками та всім необхідним.
- Чоловіків в евакуаційні поїзди не пускають.
- На нічні евакуаційні рейси потрібно приходити заздалегідь, у комендантську годину ви не зможете дістатися поїзда, тому слід очікувати прибуття поїзда на вокзалі.
- Краще заздалегідь продумати маршрут, якщо плануєте виїжджати за кордон. Тоді, після прибуття до кінцевого евакуаційного пункту, волонтери вас одразу скоординують. Ви зможете оперативно потрапити на автобус або поїзд до кінцевого пункту.
- До виїзду в Польщу міняйте заздалегідь гривні на злоті й валюту країн, в які ви прямуєте. Якщо такої можливості немає, одразу попереджайте про це волонтерів та консультуйтеся з ними.
- За можливості зарядіть телефони заздалегідь — дорога буде довгою і гаджети розрядяться.
- Після прибуття з поїзда, якщо ви не склали подальший план евакуації, шукайте містечко для біженців і евакуйованих. Про місце для ночівлі або постійного розміщення запитуйте у співробітників вокзалу та волонтерів.
- Мамам з дітьми на вокзалах надають доступ до кімнат для матері та дитини.
- Візьміть із собою будь-які документи, що засвідчують особу, їх можуть попросити пред'явити співробітники поліції на залізничному вокзалі або у містечку для переселенців.
Віолетта Цуркан, Східний варіант
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.